Jump to content



Τι ειναι το S.M.A.R.T


Dj_Seps

Recommended Posts

Ξερει κανενας απο εσας τι ειναι το smart και σε τι χρησιμευει?Αν το ενεργοποιισω θα δω καμια αλλαγη στον υπολογιστη μου και αν ειναι αυτη θα ειναι καλη η .... :rip: ?

Link to comment
Share on other sites

S.M.A.R.T. - This technology reports on a variety of hard drive attributes. You need a compliant BIOS and SCSI and/or IDE controller, a hard drive that supports SMART, and some sort of software package that reports on these conditions. Once you have that you should be able to receive system warnings about your hard drive. Many hard drive manufacturers have added onto the SMART technology or changed it around so that it has proprietary features for their drives. The good news about SMART is that having SMART is much better than not having it, and you can be warned of hard drive failure before it happens and backup your drive while it still works. Thus, your data is safer with SMART around.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fANiS_K

Ναι ενεργοποιησε το! Θα σε ενημερωνει σχετικα με την κατασταση των σκληρων σε προγραμματα οπως το Speedfan θα σου λεει θερμοκρασια κλπ...

Mόνο εαν ο δίσκος του υποστηρίζει SMART ..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εχω δυο σκληρους.Εναν western digital 40gb και εναν seagate 6,4gb και απο οτι ειδα στο active smart το smart το υποστηριζουν και οι δυο(Και να φανταστειτε πως τον seagate τον εχω 5 χρονια τωρα).Πρωτον ευχαριστω slotkiller που μου ειπες για το active smart αλλα τωρα δημιουργηθηκε ενα νεο προβλημα!Το προγραμματακι ειναι τριαλ!Μηπως ξερεις που μπορω να το βρω χωρις να το αγορασω?:help:

Link to comment
Share on other sites

αν δεν εβγαλες ακρη με αυτο που με ρωτησες στειλε μου πμ μαζι με την version του Active SMART. Παντως μην το εμπιστευεσαι και πολυ αμα αρχιζει και σου λεει οτι ο σκληρος σου θα τα φτυσει σε 3 μηνες και τετοια... εγω για αυτο το εβγαλα!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.