Jump to content



Ερώτηση για προσθήκη δίσκων


Recommended Posts

Σε μηχάνημα που τρέχει Windows home server η μητρική (MSI P43T-C51) έχει 6 υποδοχές για SATA και το κουτί 5 θέσεις για HDD.Ηδη ειναι τοποθετημένοι 5 δίσκοι και ενα dvd(sata),θέλω να προσθέσω άλλον ενα δίσκο και οι ερωτήσεις μου είναι

1) Παίρνω μια pci express καρτα με SATA θύρες ? υπάρχει κατι που πρέπει να προσέξω ?( μάρκα-τσιπάκι κ.λ.π)

2) Τροφοδοσία στον δίσκο που θα προσθέσω απο που δίνω ? ( το τροφοδοτικό corsair vx450 λέει οτι εχει δύο καλώδια τροφοδοσίας sata με 3 βύματα έκαστο και τροφοδοσία για 3 περιφερεικές συσκευές)

3) Ο νέος δίσκος θα τοποθετηθεί αναγκαστικά στις θέσεις των 5.25'' συσκευών με μετατροπέα 3.5'' σε 5.25'',θα υπάρξει πρόβλημα με τίς θεροκρασίες?

Link to comment
Share on other sites

Σε μηχάνημα που τρέχει Windows home server η μητρική (MSI P43T-C51) έχει 6 υποδοχές για SATA και το κουτί 5 θέσεις για HDD.Ηδη ειναι τοποθετημένοι 5 δίσκοι και ενα dvd(sata),θέλω να προσθέσω άλλον ενα δίσκο και οι ερωτήσεις μου είναι

1) Παίρνω μια pci express καρτα με SATA θύρες ? υπάρχει κατι που πρέπει να προσέξω ?( μάρκα-τσιπάκι κ.λ.π)

2) Τροφοδοσία στον δίσκο που θα προσθέσω απο που δίνω ? ( το τροφοδοτικό corsair vx450 λέει οτι εχει δύο καλώδια τροφοδοσίας sata με 3 βύματα έκαστο και τροφοδοσία για 3 περιφερεικές συσκευές)

3) Ο νέος δίσκος θα τοποθετηθεί αναγκαστικά στις θέσεις των 5.25'' συσκευών με μετατροπέα 3.5'' σε 5.25'',θα υπάρξει πρόβλημα με τίς θεροκρασίες?

1.Μπορείς να πάρεις pci e sata controller, για υποστήριξη sata III είναι ακριβά πχ SILVERSTONE EC05 PCI-E CARD WITH 2 INTERNAL SATA 6GBPS PORTS - CONTROLLER CARD - ενώ για SATA II είναι τα μισά λεφτά, αυτό σε συμφέρει περισσότερο.

2.Τροφοδοσία μπορείς να δώσεις με molex αν δεν έχες άλλα sata power, http://static.scan.co.uk/images/products/53673-a.jpg

3.Όχι δεν θα έχεις τεράστιες διαφορές στις θερμοκρασία αν το βάλεις σε 5.25, ίσως είναι 3-4 βαθμούς παραπάνω απο αυτούς που έχεις μπροστά στο κουτί λόγο του ότι τους φυσάει ο μπροστινός ανεμιστήρας.

Link to comment
Share on other sites

Για το 1 κ 2 δε μπορω να σου απαντησω με σιγουρια.

Για το 3 τωρα, απο προσωπικη εμπειρια ειδα τεραστιες διαφορες στη θερμοκρασια, σχεδον 10 βαθμους. Ειδικα ο wd black χτυπαγε 47 και δεν ειναι καν ο δισκος του συστηματος. O green (του συστηματος) εφτασε μεχρι 43.

Οταν εγκατεστησα αυτα η θερμοκρασια επεσε 10 βαθμους και στους 2. Αξιζει βεβαια να σημειωσω πως το κουτι μου ειναι no-name τενεκες με 1 ανεμιστηρακι 80 mm για εξαγωγη και ενα 120 mm για εισαγωγη αερα.

Θα σου προτεινα να παρεις αυτο και να του κοτσαρεις πανω ενα οποιοδηποτε φθηνο και αθορυβο ανεμιστηρακι και θα εισαι μια χαρα, παντα σε περιπτωση που δεις υψηλες θερμοκρασιες.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.