Jump to content



Αγορά νέου υπολογιστή με budget έως 1000 ευρώ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Μετά από 8 χρόνια με έναν ταλαίπωρο desktop βασισμένο πάνω σε Athlon και ένα laptopάκι Acer το οποίο χρυσοπλήρωσα 1200 ευρώ και αποδείχθηκε μια από τις χειρότερες αγορές που έχω κάνει ποτέ, έφτασε η ώρα για καινούργιο desktop υπολογιστή, οπότε θα χρειαστώ τις συμβουλές σας.

Το budget μου είναι μεταξύ 800 και 900 ευρώ, άντε 1000 ευρώ max. Η αγορά θα πρέπει (καλώς ή κακώς) να γίνει μάλλον από το Πλαίσιο, οπότε τα parts θα πρέπει να είναι διαθέσιμα εκεί, για να τον φτιάξουν αυτοί. Έχω κάποιες γνώσεις στη συναρμολόγηση, αλλά μάλλον όχι τόσες πολλές ώστε να κάτσω να τον φτιάξω μόνος μου (δεν έχω και χρόνο άλλωστε). Άρα, καλύτερα να έρθει έτοιμος, και ας κοστίσει και κάτι παραπάνω.

Κάτι πολύ συγκεκριμένο δεν έχω στο μυαλό μου, αλλά κινούμαι σε κάτι σαν και αυτό. Intel CPU δηλαδή, Nvidia GPU, 8GB RAM ελάχιστο, SSD για το λειτουργικό και Blueray reader. Επίσης, θα πρέπει να είναι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβος γίνεται, οπότε θα πρέπει να υπολογιστεί και αυτό στην επιλογή κουτιού,τροφοδοτικού/coolers (όχι όμως να πάμε σε λύσεις τύπου υδρόψυξης).

Η χρήση του θα είναι από office/internet μέχρι gaming. Όχι περιστασιακό, οπότε η κάρτα γραφικών θα πρέπει να αντέχει. Στην τιμή δε χρειάζεται να υπολογίσουμε λειτουργικό, οθόνη ή άλλου τύπου parts.

Αυτά. Όπως είπα, το budget φτάνει max μέχρι 1000 ευρώ. Νομίζω πως με αυτά τα λεφτά μπορώ να φτιάξω κάτι αξιοπρεπές, χωρίς να καταφύγω στις έτοιμες λύσεις του Πλαίσιο, που στην τελική δεν ξέρω και τι ακριβώς έχουν μέσα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές σας :).

ΥΓ: Είδα και το σχετικό επισημασμένο, αλλά η τελευταία ανανέωση είναι από το περασμένο καλοκαίρι, οπότε πολλά πράγματα θα έχουν αλλάξει από τότε.

Link to comment
Share on other sites

βρε αγορι μου καλο,πες μου ενα λογω που θες να ψωνισεις απο πλαισιο.υπαρχουν τοσα καλα μαγαζια με καλυτερες τιμες και φυσικα πολυ καλυτερο service αν χρειαστεις κατι.

ενοεται οτι δεν θα παρεις ετοιμο turbo-x παρα μονον με αυστηρη επιλογη δικων σου υλικων.επισης μην παρεις καρτα απο πλαισιο.ο λογος?η πιο φθηνη 760gtx σε palit με οχι καλο συστημα ψυξης την εχει 259 ενω σε αλλα μαγαζια παιρνεις gigabyte που ειναι εντελως αθορυβη με 235

στα τροφοδοτικα θα εχει μεσα η turbo-x η ενα του κιλου που λεγεται deer.

με 1000 ευρω φτιαχνεις απιστευτο κουτι.

δες εδω μια δικια μου συνθεση.

ΜΟΒΟ:Gigabyte Z97-HD3 | Skroutz.gr chipset z97 μολις βγηκε.

CPU:Intel Core i5-4690 Box | Skroutz.gr φρεσκοτατος.

ψυκτρα:CoolerMaster Hyper 212 EVO | Skroutz.gr

ram:Corsair XMS3 8GB DDR3-1600 MHz | Skroutz.gr

ssd:Samsung 840 Series Evo 250GB | Skroutz.gr

psu:Corsair CX Series Modular CX600M 600Watt 80 PLUS Bronze | Skroutz.gr

bluray:LiteOn iHOS104 | Skroutz.gr

case:CoolerMaster Silencio 550 | Skroutz.gr

παντως η μαμα ψυκτρα δεν ακουγεται καθολου σε idle και μετριο load γιατι το cpu ειναι παρα πολυ κρυο.εγω εχω τον i7 4770κ και βαριεμαι να λυσω το pc να του βαλω μια thermalright true blakc 120 που εχω...αφου ακουγεται μονο οταν κανω rendering video και δουλευει στο 100% και αυτο σε κουτι χωρις το καπακι..

Link to comment
Share on other sites

μερικες ερωτησεις:

1. τι παιχνιδια παιζεις?

2. γιατι λες οχι σε ετοιμη υδροψυξη?

3. το turbox που δειχνεις ως παραδειγμα δεν εχει nvidia αλλα amd γραφικα... θες προταση αποκλειστικα με nvidia? προταση αποκλειστικα με amd? (btw η συγκεκριμενη που εχει αυτο το μηχανημα δεν ειναι κακη, αλλα δεν ειναι για βαρυ gaming) η εισαι διαλακτικος σε αυτο το θεμα?

4. και σημαντικοτερο, ειναι τοσο απαραιτητο να γινει αγορα απο το συγκεκριμενο μαγαζι? Το ρωταω γιατι με αυτα που ειδα οτι εχει και στις τιμες που παιζει απλα πετας τα λεφτα σου...

Πχ βλεπω απο κουτια η θα παρεις ντε και καλα των 120+ ή θα φορτωθεις κατι χαζο-turbox ή κατι αλλα που ειναι αγνωστου μητρος... το ιδιο και με τα τροφοδοτικα... και με τις μνημες και λιγο πολυ με τα περισσοτερα parts...

Γενικα δεν παιζει ποικιλια απο καλα πραγματα, και σε οδηγουν να ξηλωθεις χοντρα η να φορτωθεις οτι χαζομαρα θελουν να πουλησουν (ουτε 4790Κ δεν εχουν - αλλοιωνει τη γευση μηπως? :jester:-, αλλα εχουν βαλει μια r9 295 για κραχτη :hehe: ...οτι να ναι), ενω αν βαλεις λιγο νερο στο κρασι σου σε αυτο το θεμα μπορεις με τα χρηματα που διαθετεις να φτιαξεις τουμπανακι μηχανημα που να το χαιρεσαι.

Αν ντε και καλα δε θες να το στησεις ο ιδιος -που δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, αλλα τεσπα- μπορεις να ζητησεις να στο συναρμολογισει καποιος τεχνικος της περιοχης σου.

Με αυτα που ειδα στη σελιδα τους, ακομα και το e-shop μοιαζει με παραδεισο (μπορει να εχει χιλια δυο προβληματα σα μαγαζι, αλλα τουλαχιστο εχεις το δικαιωμα να επιλεξεις οτι σου αρεσει).

Link to comment
Share on other sites

μερικες ερωτησεις:

1. τι παιχνιδια παιζεις?

2. γιατι λες οχι σε ετοιμη υδροψυξη?

3. το turbox που δειχνεις ως παραδειγμα δεν εχει nvidia αλλα amd γραφικα... θες προταση αποκλειστικα με nvidia? προταση αποκλειστικα με amd? (btw η συγκεκριμενη που εχει αυτο το μηχανημα δεν ειναι κακη, αλλα δεν ειναι για βαρυ gaming) η εισαι διαλακτικος σε αυτο το θεμα?

4. και σημαντικοτερο, ειναι τοσο απαραιτητο να γινει αγορα απο το συγκεκριμενο μαγαζι? Το ρωταω γιατι με αυτα που ειδα οτι εχει και στις τιμες που παιζει απλα πετας τα λεφτα σου...

Πχ βλεπω απο κουτια η θα παρεις ντε και καλα των 120+ ή θα φορτωθεις κατι χαζο-turbox ή κατι αλλα που ειναι αγνωστου μητρος... το ιδιο και με τα τροφοδοτικα... και με τις μνημες και λιγο πολυ με τα περισσοτερα parts...

Γενικα δεν παιζει ποικιλια απο καλα πραγματα, και σε οδηγουν να ξηλωθεις χοντρα η να φορτωθεις οτι χαζομαρα θελουν να πουλησουν (ουτε 4790Κ δεν εχουν - αλλοιωνει τη γευση μηπως? :jester:-, αλλα εχουν βαλει μια r9 295 για κραχτη :hehe: ...οτι να ναι), ενω αν βαλεις λιγο νερο στο κρασι σου σε αυτο το θεμα μπορεις με τα χρηματα που διαθετεις να φτιαξεις τουμπανακι μηχανημα που να το χαιρεσαι.

Αν ντε και καλα δε θες να το στησεις ο ιδιος -που δεν ειναι τιποτα σπουδαιο, αλλα τεσπα- μπορεις να ζητησεις να στο συναρμολογισει καποιος τεχνικος της περιοχης σου.

Με αυτα που ειδα στη σελιδα τους, ακομα και το e-shop μοιαζει με παραδεισο (μπορει να εχει χιλια δυο προβληματα σα μαγαζι, αλλα τουλαχιστο εχεις το δικαιωμα να επιλεξεις οτι σου αρεσει).

λογικό είναι, αφού έχει δικό του brand turbox σχεδόν στα πάντα γιατί να πουλάει και άλλες μάρκες, αυτά θέλει να προωθήσει, 1 turbox που πουλάει μπορεί να αντιστοιχεί πχ στο κέρδος τριών ανάλογων corsair προϊόντων ίδιας κατηγορίας.

Link to comment
Share on other sites

Η αγορά θα ήταν καλύτερο να γίνει από το Πλαίσιο κυρίως λόγω του θέματος της συναρμολόγησης και του ότι, σε περίπτωση που συμβεί κάτι, το μαγαζί είναι δίπλα για να πάω (και να τσακωθώ :p). Το ξέρω πως οι τιμές είναι τσιμπημένες και ότι η γκάμα τους είναι συγκεκριμένη, αλλά δεν ξέρω αν έχω άλλη λύση αυτήν τη στιγμή... :( Σε αντίθετη περίπτωση θα έφερνα τα parts και από εξωτερικό, αλλά πραγματικά, γίνεται πολύ μπλέξιμο η διαδικασία μετά.

Για παράδειγμα, συγγενής μου αγόρασε TurboX υπολογιστή πριν μερικούς μήνες. Ερχόταν μαζί με TurboX οθόνη, η οποία, μετά από μερικές ημέρες, άρχισε να καίει αβέρτα pixel. Την πήγε πίσω, του την άλλαξαν, και πήρε μια Samsung. Μετά, είχε ένα θέμα με θόρυβο. Πήγε, το έφτιαξαν, τέλος (νομίζω κάτι με τα coolers ήταν). Εγώ προτιμούσα πάντα μικρότερα καταστήματα, χαμένα σε κάποια γωνιά της Αθήνας (πχ Γραμμή Computers). Όποτε συνέβαινε κάτι, τρέχα γύρευε. Δεν λέω, εξυπηρετικοί, αλλά πάρε τον υπολογιστή των τόσων κιλών, χωρίς να οδηγάς (άρα πρέπει να βρεις τρόπο) να τον τρέχεις από το Αιγάλεω στον Πειραιά ή στην Στουρνάρα...

Δεν ξέρω, αν μπριζωθώ λίγο ακόμα, ίσως κάνω το τόλμημα μόνος μου. Αλλά θα ήθελα να το κάνει κάποιος άλλος για εμένα :p.

@Λάμπρο, στη σύνθεση του, τι κάρτα γραφικών προτείνεις;

[MENTION=30805]Nick74[/MENTION] Adventures, sports, action, γενικώς ότι πέσει στα χέρια μου, μέχρι και Football Manager (signle, δεν παίζω mass multiplayers). Για την υδρόψυξη έχω ακούσει προβλήματα από άλλους. Δεν έτυχε ποτέ να χρησιμοποιήσω. Αλλά ΟΚ, μάλλον είναι ένα step παραπάνω από αυτό που θέλω εγώ και δεν χρειάζεται να μπλέξω με κάτι τέτοιο. Για την κάρτα γραφικών, ναι, οκ, θα προτιμούσα κάτι σε Nvidia, χωρίς να τρελαίνομαι κιόλας, θα μπορούσα να επιλέξω και κάτι σε ATI.

Εκτός από το Πλαίσιο, τσέκαρα και άλλα "μεγάλα" μαγαζιά. Για τον Κωτσόβολο, τι λέτε; Πχ βλέπω αυτό. Ή το You με τους Quest.

Το γενικότερο πρόβλημα που παρατηρώ είναι πως έχουν σβήσει πια τα περισσότερα κλασσικά κομπιουτεράδικα (άλλωστε, ούτε η Στουρνάρα δεν είναι πια ίδια σε σύγκριση με 15-20 χρόνια πίσω). Λογικό, πέφτουν οι πωλήσεις PC, ανεβαίνουν των κινητών, πιο εύκολο προϊόν να πουληθεί/προωθηθεί,διατεθεί...

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... ριξε μια ματια σε αυτο το thread.. http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/plaisio-kai-aparadekti-symperifora-pros-pelates-108304.html

Το συγκεκριμενο μαγαζι εχει αλλαξει πααααρα πολυ απο τοτε που πηρες τον ahtlon..

Όχι, δεν τον είχα πάρει από εκεί. Βασικά δικό μου υπολογιστή δεν έχω αγοράσει ποτέ από "μεγάλο" κατάστημα ;).

EDIT: OK, ας αφήσουμε το Πλαίσιο. Υπάρχει κάποιο μαγαζί που προτείνετε για σύνθεση ή αγορά έτοιμου PC;

Έγινε επεξεργασία από DJDB
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21319]DJDB[/MENTION]

σκρουτζ και την καλυτερη τιμη

Θα δεις οτι θα σου βγει ενα κατοσταρικο πιο φτηνο , οποτε θα χεις δυνατοτητα να του βαλεις κατι καλυτερο .

Παρτο κομματι κομματι , το φορουμ εδω ειναι ολη μερα ανοιχτο για καθε απορεια σου , μην κρυβεσαι πισω απο το "Δεν ξερω" , ολοι απο καπου αρχισαν ...και το στησιμο νεου pc νομιζω ειναι ο καλυτερος τροπος για να το μαθεις

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, ναι, και εμένα μου αρέσει η ιδέα να κάτσω να τον φτιάξω μόνος μου. Αλλά η αγορά κομμάτι-κομμάτι είναι μια καλύτερη υπόθεση (και έχει και περισσότερο κέρδος) όταν αγοράσεις κάτι μετρητοίς, όχι με πιστωτική και με δόσεις (όπως σκοπεύω να το κάνω εγώ). Οπότε είναι και αυτό ένα θέμα (πέρα από την όποια δυσκολία στην πράξη).

Έγινε επεξεργασία από DJDB
Link to comment
Share on other sites

djdb που μενεις?για καρτα σε nvidia η θα πας σε 760 η θα δωσεις κατι παραπανω και πας σε 770.αναλογα και το gaming που θα προτιμησεις.αν εχεις χαμηλες απαιτησεις και μια 750ti που λεει ο λογος σου κανει.

το κουτι που σου προτεινα εχει και ηχομονωση.πολυ καλο μαγαζι επισης που ψωνιζω και στηνω pc για φιλους-πελατες ειναι το m-systems αλλα παιζει και το polytope(πρωην ok computers)

ετοιμη υδροψυξη το θεωρω πεταμενα λεφτα σε ενα i5 που δεν θα κλοκαρεις.μονο απο θεμα καλαισθησιας και ομορφιας.

βρες τις καλυτερες τιμες,κουτι η καρτα μπορει να σου κανει και απο αγγελια εδω στο φορουμ στηστο μονο σου και θα το χαρεις διπλα.στην τελικη σε βοηθαω εγω η οποιος εδω μεσα.

Link to comment
Share on other sites

Τεχνολογικα προιοντα επιδη η αξια τους πεφτει στο πατο πολυ γρηγορα , δεν συμφερει να τα περνεις με δοσεις . Ειναι καλυτερο να δωσεις τωρα 500 μετρητα για μητρικη-cpu-ram , και τα υπολοιπα 500 οταν εχεις για γραφικα ,κουτια κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

EDIT: OK, ας αφήσουμε το Πλαίσιο. Υπάρχει κάποιο μαγαζί που προτείνετε για σύνθεση ή αγορά έτοιμου PC;

σωραιος... Πες μας σε ποια περιοχη βρισκεσαι, ολο και καποιος θα εχει να σου προτεινει καποιο καταστημα με καλες τιμες και επαγγελματικη υποστηριξη

Link to comment
Share on other sites

Λάμπρο, για κάποιον περίεργο λόγο, και εγώ το M-Systems σκέφτηκα :p. Το έχω προτιμήσει για 2-3 αγορές, έχει καλές τιμές και ποικιλία. Είναι λίγο μακριά από εμένα αν χρειαστεί κάτι (είμαι Χαϊδάρι) αλλά οκ. Θα δείξει, ίσως τους προτιμήσω να κάνουν αυτοί τη συναρμολόγηση. Θα κάνω μια σύνθεση εκεί με βάση αυτό που μου πρότεινες και θα δω τι βγάζει.

Τεχνολογικα προιοντα επιδη η αξια τους πεφτει στο πατο πολυ γρηγορα , δεν συμφερει να τα περνεις με δοσεις . Ειναι καλυτερο να δωσεις τωρα 500 μετρητα για μητρικη-cpu-ram , και τα υπολοιπα 500 οταν εχεις για γραφικα ,κουτια κτλ κτλ

I know, έχω περισσότερη συναναστροφή με τον τεχνολογικό χώρο από ότι μπορεί να δείχνει η πρόθεση μου να αγοράσω από το Πλαίσιο(*), που θα γινόταν για εξαιρετικά συγκεκριμένους λόγους. Ξέρω τι παίζει στην αγορά. Αλλά η αγορά ενός υπολογιστή είναι μια ξεχωριστή διαδικασία από ένα κινητό πχ. Πιο σύνθετη, με περισσότερες παραμέτρους και διαδικασίες. Και ανάγκη γνώσεων, αν το κάνεις diy (που οι δικές μου περιορίζονται στην αλλαγή μνημών, σκληρών, και τέτοιων πραγμάτων).

(*) Απλώς βάλε δίπλα στο nickname μου το .me και κάνε το domain. Δεν το δίνω link μην θεωρηθεί διαφήμιση :p.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21319]DJDB[/MENTION]

Η μεγαλυτερη χαρα το να στηνεις μονος του το μηχανημα δεν υπαρχει.Σιγουρα την ευθυνη την εχεις εσυ , αλλα επισης θα γνωριζεις πως ακριβως ειναι στημενο και το μηχανημα.

Γνωμη μου αν ΔΕΝ βιαζεσαι και εισαι money hunter , παρτα απο το skroutz (digital-masters- polytopesystems - msystems - visionstudio(αυτο οχι τοσο) η αν θες απο eshop) και στηστα μονος του με την βοηθεια καποιου φιλου σου καιρνωντας τον , σπιτικο φαγητο η σουβλακια απεξω η σπαμμαροντας μας με αποριες εδω μεσα.

Υπαρχουν ΤΟΣΟΙ οδηγοι στο ιντερνετ για στησιμο ενος κουτιου , οπως επισης και το ιδιο το manual της μητρικης λεει τα βασικα.

Εξαλλου , δε θα μπορεις να μπερδευτεις γιατι τα βυσματα ειναι συγκεκριμενα και μπαινουν σε συγκεκριμενες υποδοχες.

Δλδ οσο και να προσπαθεις ο επεξεργαστης δε θα μπει σε pcie slot :p

Παντως το να εχω τα κουτια απλωμενα στο κρεβατι πανω , να τα χαζευω και να μη ξερω απο που να αρχισω , ειναι συναισθημα που κανενας δε το βαριεται :D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21319]DJDB[/MENTION]

Η μεγαλυτερη χαρα το να στηνεις μονος του το μηχανημα δεν υπαρχει.Σιγουρα την ευθυνη την εχεις εσυ , αλλα επισης θα γνωριζεις πως ακριβως ειναι στημενο και το μηχανημα.

Γνωμη μου αν ΔΕΝ βιαζεσαι και εισαι money hunter , παρτα απο το skroutz (digital-masters- polytopesystems - msystems - visionstudio(αυτο οχι τοσο) η αν θες απο eshop) και στηστα μονος του με την βοηθεια καποιου φιλου σου καιρνωντας τον , σπιτικο φαγητο η σουβλακια απεξω η σπαμμαροντας μας με αποριες εδω μεσα.

Υπαρχουν ΤΟΣΟΙ οδηγοι στο ιντερνετ για στησιμο ενος κουτιου , οπως επισης και το ιδιο το manual της μητρικης λεει τα βασικα.

Εξαλλου , δε θα μπορεις να μπερδευτεις γιατι τα βυσματα ειναι συγκεκριμενα και μπαινουν σε συγκεκριμενες υποδοχες.

Δλδ οσο και να προσπαθεις ο επεξεργαστης δε θα μπει σε pcie slot :p

Παντως το να εχω τα κουτια απλωμενα στο κρεβατι πανω , να τα χαζευω και να μη ξερω απο που να αρχισω , ειναι συναισθημα που κανενας δε το βαριεται :D

ενταξει..την πρωτη φορα ειναι παντοτε με τη βοηθεια καποιου που ξερει, αλλιως..μπορει να "πονεσει" πολυ! (στην προκειμενη περιπτωση μιλαμε για 1000ευρω)

Μετα θα παρεις το κολαι και δε θα διαννοεισαι να παρεις ξανα ετοιματζιδικο συστημα ή συναρμολογημενο απο καποιο καταστημα.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή και ισορροπημένη η σύνθεση του [MENTION=31462]pnick[/MENTION] και από ένα κατάστημα οπότε λύνεται και το θέμα της συναρμολόγησης. Για κουτί θα πρότεινα αυτό: FRACTAL DESIGN DEFINE R4 BLACK PEARL WITH WINDOW - ή αυτό: COOLERMASTER RC-550L-KKN1 SILENCIO 550 CARBON BLACK -

Link to comment
Share on other sites

αν είσαι Αθήνα πάρτα απο skroutz, όλα εκεί κάτω είναι, δεν θα πληρώνεις και μεταφορικά για το καθε ένα. Τώρα άμα σε χαλάσει κάποιο part θα πας μόνο αυτό το part στο αντίστοιχο κατάστημα που το πείρες για rma, δεν είναι πολύ δύσκολο να διαπιστώσεις τι φταίει αν κάτι πάει στραβά στο pc.

Την συναρμολόγηση αν βαριέσαι ο ίδιος να την κάνεις ή δεν μπορείς, μπορεί να στην κάνει οποιοδήποτε κατάστημα, ή να βρεις κάποιον ξάδερφο, θείο, ανιψιό, μπατζανάκη, όλο και κάποιον θα έχετε στην οικογένεια που θα ξέρει και θα κάνει τον έξυπνο στο τραπέζι του Πάσχα :hehe: είναι ο γνωστός "hacker" κάθε ελληνικής οικογένειας :shout:

Link to comment
Share on other sites

Χμμ, βλέπω και αναφέρετε το e-shop. Διαβάζω και μαθαίνω όμως αρκετά αρνητικά για αυτούς.

Η αλήθεια είναι πως με βολεύει περισσότερο από το M-Systems, μιας και είναι πιο κοντά μου. Το θέμα είναι μπορεί κανείς να τους εμπιστευτεί σήμερα για αγορά και συναρμολόγηση υπολογιστή;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, με βάση όλες τις προτάσεις σας κτλ, ξεκινάω με βάση αυτό:

vIR1NFNs.jpg

Τώρα, θα ήθελα να το ρίξω και κάτω από το ψυχολογικό όριο των 1000 ευρώ. Βλέπω πως μάλλον θα κόψω το Blueray recorder και είτε θα βάλω ένα dvd recorder είτε αργότερα κάτι φθηνότερο, 78 ευρώ για αυτό το υποσύστημα είναι πολλά.

Από εκεί και πέρα, επέλεξα τελικά τον πιο καινούργιο 4690 αντί του 4590, η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή. Κάρτα γραφικών έβαλα την Asus 770 των 2GB. Ένα ερώτημα μπορεί να είναι αν θα έχω κάποιο σημαντικό κέρδος από την έκδοση των 4GB, αλλά φαντάζομαι πως όχι, ειδικά αφού δεν θα κάνω SLI. Μετά, ταλανίζομαι και με την επιλογή μιας 760, η διαφορά είναι 80-90 ευρώ. Αξίζουν τα παραπάνω λεφτά για την 770; (από τα benchmarks βλέπω πως μάλλον ναι).

Ψύκτρα λέω να μην βάλω άλλη, ας κρατήσω την μαμίσια για τώρα.

Γνώμες;

EDIT: Επίσης, γλυτώνω κάποια χρήματα αν βάλω psu των 600W και όχι των 650W. Χμμμ...

Έγινε επεξεργασία από DJDB
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.