Jump to content



Προτάσεις για NAS


Recommended Posts

Λοιπόν. Οι δικές μου ανάγκες.

Σίγουρα με θέση για 4 δίσκους. Θα είναι βασικά για Μάκ υπολογιστές αλλά ίσως κ ένας με windows. Άρα θέλω να έχουν πρόσβαση όλοι. Εννοείται κ iPhone iPad. Να κάνει Μπακ Απ τον Μάκ με time machine. Να μπορεί να κατεβάζει torrent χωρίς την χρήση υπολογιστή αν είναι δυνατόν να τρέχει iTunes media player κ φυσικά να μπορεί να παίζει τις ταινίες σε όλες τις συσκευές κ τηλεόραση. Δεν ξέρω τι raid χρειάζεται για αυτό.

Τι λύσεις έχουμε;

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω σίγουρα για αυτα που αναφέρεις οτι τα κάνει το synology. Απο εκει και πέρα και πάντα ανάλογα το budget που θέλεις να κινηθείς έχεις κι αλλες επιλογές. Δες το πολυ πρόσφατο νήμα εδω

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορέσεις και με το hp ωστόσο δε συγκρίνεται η προσωπική εργασία που θα ρίξεις στο hp με αυτή που θα ρίξεις στο synology όπου τα 9 απο τα 10 που ζητάς είναι πραγματα που προσφέρονται ouf of the box

Link to comment
Share on other sites

Ίσως μπορέσεις και με το hp ωστόσο δε συγκρίνεται η προσωπική εργασία που θα ρίξεις στο hp με αυτή που θα ρίξεις στο synology όπου τα 9 απο τα 10 που ζητάς είναι πραγματα που προσφέρονται ouf of the box

Εε ναι βρε δεν με ειπες ποιο ειναι ομως! Ποιο μοντελο synology εννοεις για να δω!

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα το budget αποφασίζεις synology DS414 πχ

Ναι το ειχα στα υποψην αλλα βγαινει οσο θα βγει ο ΗΡ μαζι με δικσους!!!

Αυτος κανει οσο ειχα πει πιο πανω;

Θα ηταν δυνατον αν εχεις μια ip camera να κανει καταγραφη σε ενα δισκο της επιλογης σου;

Link to comment
Share on other sites

Το synology το κάνει με το surveillance station που χρησιμοποιώ και εγω και μάλιστα διαθέτει πολυ καλή παραμετροποίηση.

Μιλησε μας για αυτο! Μπορεις ας πουμε να το βαλεις να γραφει για 4 μερες και μετα να το σβηνει κ ξανα απο την αρχη; Κατι τετοιο σκεφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το surveillance station ξέρω οτι μπορεί να γράφει προγραμματισμένες ημέρες/ώρες είτε ακόμη άν συντέχουν ειδικοί λόγοι όπως δυνατός θόρυβος κλπ (ανάλογα βέβαια και το μοντέλο της κάμερας). Για το "σβήσιμο/γράψιμο" δε μπορώ να σου πω δεν γνωρίζω αλλα θα το κοιτάξω κάποια στιγμή. Για το wmware νομίζω ειναι προφανές οτι μπορείς να το κάνεις virtual μηχανάκι.

Link to comment
Share on other sites

Synology - Network Attached Storage (NAS)

Εδω ειναι τα add on αν καταλαβα καλα κ ολα υποστιριζονται για το

Synology DiskStation DS411slim | Skroutz.gr

Τι λες; Θα κανει για αυτα που θελω χωρις να εχω προβληματα;

4 δισκους

raid φανταζομαι

download manager για torrent και αρχεια

Time Machine για τον Μακ

Καταγραφη ip camera

iTunes media player

Plex

Προσβαση απο κινητο; Κ μεσα στο δικτυο αλλα κ εκτος.

VMware δεν κανει αυτο εε;

Link to comment
Share on other sites

Το surveilance station εχει επιλογη ποσες μερες να κραταει οποτε εισαι καλυμμενος απο αυτο.

Για τα υπολοιπα δες τα νηματα για nas διαβασε και αυτο για diy nas που ειναι στο υποθεμα Internet και συζητιεται αρκετα ο hp και πως μπορεις να τον στησεις.

VM πανω σε synology δεν μπορεις να στησεις (κατα 99%) γιατι η cpu ειναι πολυ μικρη και το συστημα ειναι "κλειστο".

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.