Jump to content



Aγορα pc gaming 1500 ευρω


Recommended Posts

Ειμαι ψιλοασχετος η αληθεια ειναι αλλα αν στο σεταπ σου αλλαξω καρτα γραφικων και βαλω αυτη

Gigabyte GeForce GTX780 3GB OC (Rev 2.0) | Skroutz.gr και τα αλλα τα αφησουμε οπως ειναι,τι λες?(το λεω επειδη ειμαι nvidiaκιας)

Tα αξιζει τα παραπανω λεφτα που εχει η οχι?

H με τα ιδια λεφτα που εχει η nvidia να τσιμπισω μια 290x?

http://www.skroutz.gr/s/4601757/Asus-Radeon-R9-290X-4GB-DirectCU-II-90YV05C1-M0NA00.html

Έγινε επεξεργασία από parlapipas25
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ειμαι ψιλοασχετος η αληθεια ειναι αλλα αν στο σεταπ σου αλλαξω καρτα γραφικων και βαλω αυτη

Gigabyte GeForce GTX780 3GB OC (Rev 2.0) | Skroutz.gr και τα αλλα τα αφησουμε οπως ειναι,τι λες?(το λεω επειδη ειμαι nvidiaκιας)

Tα αξιζει τα παραπανω λεφτα που εχει η οχι?

H με τα ιδια λεφτα που εχει η nvidia να τσιμπισω μια 290x?

Asus Radeon R9 290X 4GB DirectCU II (90YV05C1-M0NA00) | Skroutz.gr

κοιτα, δε μπορω να σου πω γιατι κι εγω nvidiaκιας ειμαι...

Αν εισαι διατεθημενος να δωσεις ενα κατοσταρικο παραπανω δε βλεπω το λογο να μην πας στην 780, και να σου πω την αληθεια κι εγω θελω καρτα και απο τη μια ψηνομαι για την 290/290x που τουλαχιστο απο specs δειχνει τελεια, αλλα με βλεπω με 780.

Απο επιδοσεις αν δεις διαφορα bench παντως ξυνονται... αλλα games τρεχουν καλυτερα στη μια και αλλα στην αλλη με πολυ μικρες διαφορες.

Τεχνολογικα η 290 δειχνει ανωτερη, αλλα αυτο δε μας πολυενδιαφερει αν τη θελουμε για games (ισως οσοι κανουν πολυ συχνα rendering να εχουν βεβαια σοβαρο λογο να την προτιμησουν, αλλα κατα βαση νομιζω οι περισσοτεροι κανουν απο cpu )... απο την αλλη αυτο που δειχνει σοβαρη διαφορα ειναι το θεμα καταναλωσης, οπου η nvidia ειναι ετη φωτος καλυτερη...

Τωρα το θεμα που ισως μας ψιλοπροβληματιζει ειναι οι drivers, και ισως καλυτερα να κλινουμε προς την εταιρια που εχει καλυτερη υποστηριξη σε οσο γινεται περισσοτερα games.

Με δυο λογια κι οι δυο καρτες μια χαρα ειναι, με τα συν και τα πλην τους.

Η καλη τιμη της 290 ειναι σοβαρο πλεονεκτημα οταν θετεις καποιο ταβανι χρηματων που θες να δωσεις, αλλα απο την αλλη αν εισαι nvidiaκιας και εχεις ελαστικο budget γιατι οχι, πας στην 780 κι εισαι μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό! Επεξεργαστή βάλε τον box. 3 ευρώ παραπάνω αλλά στο κουτί και με 3 χρόνιοα εγγύηση.

[MENTION=31462]pnick[/MENTION] Την πρόσθεσα στην τιμή την ψύκτρα αλλά ξέχασα να βάλω το λινκ. Μια be quiet dark slim. Μέσα για το τροφοδοτικό. Τι πρόβλημα να έχει η U2414 στα games?

Απλά: gaming + 60Hz = No go...

Είχα και εγώ παρόμοια οθόνη dell ips , δε λέω καλά χρώματα κ.λ. αλλά μετά από 3 μήνες που είμαι με 144hz μόλις δοκίμασα σε 60hz μου ήρθε εμετός...Τώρα αμα μπορεί να βρει ips monitor 120hz και ανάλυση 4Κ χωρίς να θέλεις ένα σκασμό λεφτά για αγορά και ΔΕΗ πάω πάσο...:hehe:

Link to comment
Share on other sites

@parlapipas25 Αν είναι να πας στη σύνθεση του @Νick74 τότε υπολόγισε +100 ευρώ για κουτί. Το σύστημα αυτό δεν μπαίνει ούτε γι αστείο στον τενεκέ των 30 ευρώ. Επίσης ssd βάλε αυτόν http://www.e-shop.gr/intel-520-series-ssdsc2cw120a310-120gb-ssd-25-sata-3-brown-box-p-PER.305139 που είναι καλύτερος και φτηνότερος και hdd αυτόν http://www.skroutz.gr/s/2195774/Western-Digital-Caviar-Blue-1TB-3-5-SATA-%CE%99%CE%99%CE%99.html για να γλυτώσεις ένα σεβαστό ποσό χωρίς να χάσεις ουσιαστικά κάτι. Mε την 780 πάνω κι ένα καλό κουτί αντίστοιχο του συστήματος ξεπερνάς τα 1700 ευρώ βέβαια.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

Μια και από μένα, αλλά χωρίς oc και με καθαρά gaming οθόνη:

Κάρτα γραφικών αυτήν https://www.skroutz.gr/s/5012575/Gigabyte-GeForce-GTX780-3GB-WindForce-3X-Rev-2-0.html 440€

Οθόνη αυτήν https://www.skroutz.gr/s/4864373/BenQ-XL2420Z.html 342€

ΣΥΝΟΛΟ: 1602€

post-31462-1416078624,3533_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, τι να λέμε τώρα. Και i7 και 780 και μονιτορ κατάλληλο, τα πάντα όλα λέμε. Δυστυχώς τον βλέπω τον φίλο να θέλει να ακολουθήσει κι αυτός τη μόδα και να τα σκάει τζάμπα για o/c και λοιπά μπιχλιμπίδια. Κι η Η100 είναι κι αυτή κοντά λέει η εμπειρία μου, ελπίζω το θύμα να μην είναι ο ssd... :dots:

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι, τι να λέμε τώρα. Και i7 και 780 και μονιτορ κατάλληλο, τα πάντα όλα λέμε. Δυστυχώς τον βλέπω τον φίλο να θέλει να ακολουθήσει κι αυτός τη μόδα και να τα σκάει τζάμπα για o/c και λοιπά μπιχλιμπίδια. Κι η Η100 είναι κι αυτή κοντά λέει η εμπειρία μου, ελπίζω το θύμα να μην είναι ο ssd... :dots:

Βρε συ trexx τελικα ωρες ωρες μου δινεις την εντυπωση οχι απλα οτι θεωρεις "υπερβολη" ή "πεταμενα λεφτα" καποια πραγματακια που οπως και να χει μας δινουν το κατι τι παραπανω, αλλα οτι τα μισεις κυριολεκτικα :p

Θα συμφωνισω εν μερι οτι οι ξεκλειδωτοι δε δινουν "τζαμπα επιδοσεις" οπως ατυχως λεγεται γιατι πολυ απλα τους πληρωνουμε παραπανω (μαζι με ολα τα γυρω γυρω μπιχλιμπιδια που απαιτουν) αλλα εστω και για ψυχολογικους λογους το να σπας καποια φραγματα που δεν ειχες δει σου ανεβαζουν το ηθικο (οπως καμια φορα κανουμε αγορες ετσι για να τις κανουμε χωρις να τις εχουμε "πραγματικη αναγκη" απλα επειδη ειμαστε υπερκαταναλωτικοι και το γουσταρουμε). κι η αληθεια ειναι οτι μπορει αυτα που κερδιζεις να ειναι δυσαναλογα με αυτα που εχεις δωσει, αλλα οπως και να χει κατι κερδιζεις.

Σχετικα με το κουτι, σωστα μιλας, αλλα απο καπου επρεπε να κοψω, και απ το να εκοβα απο κατι λειτουργικο, ε καλυτερα ο "τενεκες τυρι" κι αν εχει θεμα με θερμοκρασια (που με το συγκεκριμενο δε θα εχει δοκιμασμενα) ας βαλει ανεμιστηρες, ας το κανει σουρωτηρι κτλ. Προσωπικα στο βασικο μου συστημα εχω bench case αλλα αυτο ειναι μονο για οποιον το θελει πραγματικα... Οι περισσοτεροι θελουν ενα κλειστο κουτι που να δειχνει λιγακι ομορφο και να μπορει να κυκλοφορει σωστα τον αερα χωρις οι ανεμιστηρες να ακουγονται σαν τουρμπινες, και αυτο το κουτακι της aerocool πληρει τις παραπανω προδιαγραφες (δυο μηχανηματα εστησα με αυτο, ακριβως για τους ιδιους λογους) οποτε δεν ποιανω το που ειναι πια το τοσο μεγαλο προβλημα και η αναγκη για καλο κουτι σε βαρος καποιου λειτουργικου μερους ενος υπολογιστη (γιατι κακα τα ψεματα, το κουτι ειναι οχι απλα παθητικο στοιχειο, αλλα λεφτα που θα μπορουσαν να δωθουν για κατι αλλο σημαντικοτερο)...

Αυτα βεβαια ειναι αποψεις που καμια φορα δε μπορει καποιος να ξεχωρισει ποια ειναι η πιο σωστη και η πιο λαθος (αν υπαρχει κατι τετοιο) αλλα κατα τη γνωμη μου οταν πας να πετυχεις ισορροπια σε ενα συστημα (ειτε αυτο λεγεται υπολογιστης ειτε οτιδηποτε αλλο) το συστημα βγαινει πολυ κατωτερο σε σχεση με ενα μη ισορροπημενο (και ακριβως λογο οτι δεν υπαρχουν πουθενα στη φυση ισορροπιες υπαρχουμε και υπαρχει και το ιδιο το συμπαν ) οποτε κατα την αποψη μου αν δωσει 100 παραπανω που τον προτρεπεις, ας παρει αλλα 8 ραμ, αν δωσει 200 ας παρει καλυτερη καρτα γραφικων... γενικα για λειτουργικα πραγματα...

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Του pnick η σύνθεση ειναι το απολυτο vfm (λεμε και κανα αστείο να γελάμε με τα χάλια μας ) gaming machine, ,γουστάρω ,οπου δε χρειαζόταν έκοψε ,και βγήκε ο τουμπανακης...

Δε βρίσκω ουτε ενα ψεγάδι ,πιστευω σε αυτα τα λεφτα δε μπορεις να πας καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Μια και από μένα, αλλά χωρίς oc και με καθαρά gaming οθόνη:

Κάρτα γραφικών αυτήν https://www.skroutz.gr/s/5012575/Gigabyte-GeForce-GTX780-3GB-WindForce-3X-Rev-2-0.html 440€

Οθόνη αυτήν https://www.skroutz.gr/s/4864373/BenQ-XL2420Z.html 342€

ΣΥΝΟΛΟ: 1602€

Tα λεφτα της οθονης δεν ειναι πολλα για 1080p?

Mε λιγα παραπανω περνω 1600p,αλλα θα μπορω να παιζω με ικανοποιητικα fps σε 1440p?

Έγινε επεξεργασία από parlapipas25
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει μπέρδεμα. Έχεις να διαλέξεις ανάμεσα στη δυνατότητα για πειραματισμό (με αμφίβολα αποτελέσματα) και σε out of the box καλυτερο μηχάνημα. Κατά τα άλλα παραπλήσιες είναι όλες οι προτάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω καταληξει,οτι το καλύτερο ειναι full hd καλη οθονη με Hertz...

Ανάλογα και τι παιζει ο καθένας.

Για παιχνιδια τύπου moba,mmorg ,fps action ,racing και τέτοια ,πιστευω τα Hertz μετράνε σαφέστατα παραπάνω απο την ανάλυση.

Ασε που μεχρι 24 " το full hd ειναι πολυ σωστή ανάλυση

Link to comment
Share on other sites

Χτυπα στο google 144hz tn vs 60hz ips και θα βρεις εκατονταδες σχετικες συζητησεις. Διαβασε μερικες ωστε να βγαλεις τα προσωπικα σου συμπερασματα για το τι απο τα δυο προσωπικα χρειαζεσαι η θεωρεις καλυτερο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμή που έχεις και tv δεν βλέπω λόγο να πάς σε ips. την benq θα την έχεις για games.

Σε αρέσει να βλέπεις καλύτερα τα γραφικά με καλύτερη ανάλυση, χρώματα κτλπ ή απλά σε ενδιαφέρει να παίζεις γρήγορα, ποιο smooth στα μάτια σου και με ανύπαρκτο lag.

Μερικοί κάθονται και χαζέυουν τα games για τα γραφικά τους και τους τρέχουν τα σάλια σε 1440p ips σαν να βλέπουν το avatar, και άλλοι απλά θέλουν να χώνουν head-ίδια, σε ποια κατηγορία είσαι? :D

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.