Jump to content



Αγορά οθόνης


Recommended Posts

Καλησπέρα,

θέλω να αγοράσω καινούρια οθόνη. Μέχρι τώρα είχα τη Samsung Syncmaster T200 αλλά παρέδωσε πνεύμα...

Έχω δει διάφορες (έχω μια προτίμηση στη Samsung) αλλά πλέον τα χαρακτηριστικά είναι αρκετά διαφορετικά. Για παράδειγμα η Τ200 είχε απόκριση 2ms ενώ όλες οι LED που έχω δει είναι στα 5ms. Αυτό συμβαίνει λόγω διαφορετικής τεχνολογίες ή είναι χειρότερες ποιοτικά; Υπόψην ότι η οθόνη θα χρησιμοποιείται και για παιχνίδια. Επιπλέον οι πιο πολλές δεν διαθέτουν θύρα DVI, μόνο το παλιό VGA

Θα ήθελα να μου προτείνετε μια οθόνη 20-22'', κάτω από 200 ευρώ.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πούν και άλλοι, περισσότερο γνώστες, αλλά αν θέλεις δες και αυτές (σου βάζω 24άρες γιατί με αυτό το budget δεν αξίζει να πάς σε μικρότερη, κατά την γνώμη μου):

1. https://www.skroutz.gr/s/3751664/Samsung-LS24C65UPL.html

2. https://www.skroutz.gr/s/3908645/Dell-P2414H.html

3. https://www.skroutz.gr/s/4639030/LG-24MB35PY.html

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Η 24 μου φαίνεται πολύ μεγάλη, γιατί την έχω σε κοντινή απόσταση (πάνω σε γραφείο) με αποτέλεσμα να "χάνομαι"

ειμαι με 24αρα οθονη , σχεδον 50 εκατοστα αποσταση , αμα βαριεμε ειδικα και "ξαπλωσω" στο γραφειο γινεται 40εκατοστα αποσταση . Ειναι μια χαρα , και εγω ελεγα πως ισως μου ειναι μεγαλο , αλλα πραγματικα ειναι το τελειο μεγεθος γιατι ποιανει ολο το οπτικο σου πεδιο .

οσο για τα ms

ms = milisecond = 1/1000 του δευτερολεπτου , αμφιβαλλω πως θα καταλαβεις διαφορα μεταξυ 2 -5- 8 ms , εκτος αμα μπουκωνεσε με MONSTER και παιζεις online σαν τρελος :p

Link to comment
Share on other sites

ms = milisecond = 1/1000 του δευτερολεπτου , αμφιβαλλω πως θα καταλαβεις διαφορα μεταξυ 2 -5- 8 ms , εκτος αμα μπουκωνεσε με MONSTER και παιζεις online σαν τρελος :p

Και στην πράξη οι μετρήσεις πολλές φορές δίνουν παρακάτω από την αναγραφόμενη τιμή στα specs του κατασκευαστή. Το 8 μπορεί να είναι 4-5ms στην πράξη.

Link to comment
Share on other sites

Και στην πράξη οι μετρήσεις πολλές φορές δίνουν παρακάτω από την αναγραφόμενη τιμή στα specs του κατασκευαστή. Το 8 μπορεί να είναι 4-5ms στην πράξη.

ας ειναι και διπλασιο !

στην σχολη μας εχουν μαθει οτι οταν ενας αριθμος ειναι πολυ μικρος ,τον αγνοουμε εντελος και να θεωρουμε πως ειναι μηδεν :p

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

24 με κλειστά μάτια.

Το ίδιο δίλημμα είχα πριν κάποιους μήνες.Ξεκίνησα με 21.5 πήγα σε 23 και στο τέλος πήρα 24αρα!

Τις 2-3 πρώτες ημέρες έλεγα τεράστια οθόνη,μετά απλά οκ.Μου πέρασαν και σκέψεις μήπως έκανα βλακεία και δεν πήρα 27αρα!!!

Καλές αγορές.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί οι περισσότερες βγαίνουν χωρίς DVI; Δεν είναι καλύτερο από το κλασσικό VGA; Σχεδόν όλες οι GPU πλέον έχουν μόνο DVI έξοδο
η dell έχει dvi (χωρίς το καλώδιο).

Το καλύτερο βύσμα για την ώρα είναι το displayport που μεταδίδει τεράστια ταχύτητα.

Ψάξε και για iiyama

https://www.skroutz.gr/s/4005157/Iiyama-ProLite-XB2483HSU.html

για την τιμή της είναι καταπληκτική ;)

Link to comment
Share on other sites

οσο για τα ms

ms = milisecond = 1/1000 του δευτερολεπτου , αμφιβαλλω πως θα καταλαβεις διαφορα μεταξυ 2 -5- 8 ms , εκτος αμα μπουκωνεσε με MONSTER και παιζεις online σαν τρελος :p

τα ms που γραφουν εχουν να κανουν καθαρα με το ghosting και οχι με το input lag.

Link to comment
Share on other sites

τα ms που γραφουν εχουν να κανουν καθαρα με το ghosting και οχι με το input lag.

ow...νομιζα ειναι ο χρονος καθυστερησης απο την καρτα ως τα εικονα ....

σε αυτην την περιπτωση , υπαρχει καποιο παραδειγμα ας πουμε μεταξυ 4ms και 10ms ?

Link to comment
Share on other sites

ow...νομιζα ειναι ο χρονος καθυστερησης απο την καρτα ως τα εικονα ....

σε αυτην την περιπτωση , υπαρχει καποιο παραδειγμα ας πουμε μεταξυ 4ms και 10ms ?

αν ψαξεις εχει βιντεακια με τις διαφορες.

Απο 4 σε 10 τη βλεπεις, αλλα απο 4 σε 5 δε φαινεται τιποτα κι ας τα εχεις διπλα διπλα

btw αλλο ενα θετικο που ειχε η crt τεχνολογια... χμμμ... ισως επρεπε τελικα να επεφτε λιγη ερευνα για περεταιρω εξελιξη της...

Link to comment
Share on other sites

ουαου ....οντως μετραει . τουλαχιστον στην φωτο

ωραιο το 1/2ms αλλα λιγουλακι δυσκολο να το παρατηρησει καποιος οταν ειναι μεσα σε μαχη και σκοτωνει αβερτα ? :p

Link to comment
Share on other sites

Τελικά θα προχωρήσω σε 22αρα. Έχω καταλήξει σε αυτές:

α)LED SAMSUNG SM-S22A300B 5MS 5M:1 DVI 22 | COSMODATA

β)http://www.e-shop.gr/asus-vs229ha-215-ultra-wide-led-monitor-full-hd-black-p-PER.170231

Την Samsung την εμπιστεύομαι γιατί έχω 2 οθόνες (η μάλλον 1 τώρα :p) και 2 τηλεοράσεις και έχουν άριστη εικόνα.

Έγινε επεξεργασία από dimitris89gr
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.