Jump to content



600αρι τροφοδοτικό για GTX580


Recommended Posts

Το θέμα μου είναι το εξής:

Έβγαλα από το κυρίως PC την GTX580 γιατι πήρα καλύτερη και σκέφτομαι να τη βάλω στο 2ο PC το οποίο είναι πιο παλιό κι έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

Asus P5K

Intel Quad 6600

6 GB RAM

2 x SATA HDD (1 x 75GB WD Raptor, 1 x 320GB Seagate 7200)

1 x DVDRW

3 x fan (2 8aria, 1 12ari)

HEC COUGAR 600w PSU

Από μια γρήγορη αναζήτηση το minimum τροφοδοτικό που συνιστά η Nvidia για την 580 είναι 600αρι.

Ενω η EVGA αναφέρει και minimum 42 amps στην 12V τα οποία όμως κατά κοινή ομολογία αφορούν ΟΛΟ το σύστημα και όχι μόνο την κάρτα γραφικών.

Το τροφοδοτικό μου έχει όπως φαινεται στη φωτογραφία 4 x 12V με 16Amps η καθεμία με συνολικά 576w.

Αυτό μας κάνει 48Amps συνολικά απο την 12V

Θα καλύψει το τροφοδοτικό τις αναγκες του συστήματος με την GTX580 πάνω?

Επίσης η GTX580 έχει 2 υποδοχές ρεύματος μια 8pin και μια 6pin

To τροφοδοτικό μου έχει μόνο 6pin καλώδια. Τα οποία συνδέονται κανονικά στην κάρτα αλλα από τη μία μεριά περισσεύουν 2pin. Θα έχω πρόβλημα αν προσπαθήσω να το χρησιμοποιήσω έτσι?

Για να είμαι ειλικρινής επειδή στα χαρτιά τα νούμερα ψιλοβγαίνουν, θα την δοκιμαζα, αλλά μετα είδα και τη διαφορά στα pin του ρεύματος όποτε είπα να ρωτήσω πριν τα κάψω όλα.

post-722-1416078631,8721_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα να ΜΗΝ δοκιμάσεις να συνδέσεις την κάρτα γραφικών με το συγκεκριμένο τροφοδοτικό χρησιμοποιώντας δύο 6-pin καλώδια.

Αφού η κάρτα σου έχει και 8-pin καλό θα ήταν νομίζω να χρησιμοποιήσεις 8-pin καλώδιο τροφοδοτικού (υπάρχουν καλώδια που μετατρέπουν

το 6-pin του τροφοδοτικού σε 8-pin αλλά δεν ξέρω αν κάνεις δουλειά έτσι & μάλιστα με το τροφοδοτικό που έχεις).

Ας απαντήσει & κάποιος άλλος με περισσότερες γνώσεις στο θέμα.

Έγινε επεξεργασία από razor_blade27
Link to comment
Share on other sites

Τα 2 επιπλέον καλώδια είναι γειώσεις. Εξαρτάται το τροφοδοτικό. Πρακτικά η καλωδιωση 6pin αντέχει την ισχύ των 8pin. Όλα εξαρτώνται από το που τερματίζει το καλώδιο στο τροφοδοτικό. Ούτε και εγώ θα το δοκίμαζα πάντως ως έχει ειδικά από τη στιγμή που έχει 4 rails στα 12V.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.