Jump to content



Πρόβλημα με NAS


Recommended Posts

Καλησπέρα, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με unexpected shutdown στον NAS στα καλά καθούμενα. Ψάχνοντας να βρω τι φταίει, παρατήρησα στο Storage Manager ότι οι δίσκοι 2x2TB (RAID1) έχουν σχεδόν γεμίσει, παρ'όλο που ο όγκος των δεδομένων/φακέλων που βλέπω στον NAS είναι < 50GB.

Screenshot_2014_07_28_17_12_48.png

image.jpg

Καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σιγουρο ειναι ότι τα σβησίματα και οι επανεκκινήσεις δεν μπορεί να οφείλονται σε γεμάτους δισκους. Αντιθέτως, μπορεί να προκαλέσουν λάθη στις εγγραφές με αποτέλεσμα τμήματα των δίσκων που είναι άδεια να φαίνονται γεμάτα ενώ δεν αντιστοιχούν σε αρχεία.

Σου προτείνω να κάνεις τα εξής:

1) Να κάνεις αμέσως backup τα αρχεία σου. Κάπου θα έχεις 30 GB ελεύθερα.

2) Να επιβεβαιώσεις ότι εκτέλεσες με επιτυχία και ευλάβια το 1.

3) Να επαναλάβεις μία φορά ακόμα το 2.

4) Αν το NAS έχει εγγύηση, να το πας για έλεγχο - επισκευή - αντικατάσταση.

5) Αν το 4 δεν ισχύει και έχεις τη δυνατότητα επιτυχούς χρήσης του σταυροκατσάβιδου, να ανοίξεις το NAS και να τσεκάρεις αν έχει μαζέψει σκόνη στο σύστημα ψύξης με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται και να σβήνει / επανεκκινεί, ενώ ενδεχομένως να κάνει παράλληλα και λάθη που εξηγούν το θέμα με τη χωρητικότητα των δίσκων. Αν βρεις σκόνη, τσόχα, κατσαρίδες κι αράχνες, τα καθαρίζεις επιμελώς με ένα πινέλο. Αν έχεις σχετικές γνώσεις και μεράκι, άλλαξε και καμιά θερμοαγώγιμη, όπου και αν έχει.

6) Δοκίμασε να στήσεις από την αρχή το NAS και να παρακολουθήσεις πως συμπεριφέρεται και αν τα προβλήματα επαναλαμβάνονται, ειδικά αν εντόπισες λόγους υπερθέρμανσης κατά το 5. Μπορείς να παρατηρήσεις αν το πρόβλημα των σβησιμάτων - επανεκκινήσεων συμβαίνει περισσότερο κατά τις ζεστές ώρες της ημέρας ή όχι.

7) Πες μας ποιο μοντέλο της Synology έχεις για να δούμε καμιά φωτογραφία του στο διαδίκτυο ανοιγμένο μήπως σκεφτούμε και τίποτα άλλο.

8) καλή τύχη και εδώ είμαστε.

Υ.Γ.: For those about to rock, we salute you!

Έγινε επεξεργασία από pol77
Link to comment
Share on other sites

Δε λέω ότι απαραίτητα εμπλέκεται, αλλά μπορεί στα πλαίσια του απότομου κλεισίματος να δημιουργούνται λάθη στους δίσκους. Αυτά ίσως να οδηγούν σε εσφαλμενο υπολογισμό του ελεύθερου χώρου.

Link to comment
Share on other sites

Ο ΝAS πάντως αναφέρει 100% health, οπότε δεν μπορώ να καταλάβω τι παίζει...

image.jpg

Τα 3 unexpected shutdowns ξεκινάνε από 16/7 μέχρι και χθες αλλά δεν είναι περιοδικά.

image.jpg

Απλά το θέμα είναι επείγον γιατί το NAS λειτουργεί για file server/station σε γραφείο.

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξες το θέμα της πιθανής υπερθέρμανσης που αναφέρω παραπάνω;

Ο ανεμιστήρας του δουλεύει; Μήπως έχει μαζέψει σκόνη;

Δουλεύει κανονικά ο ανεμιστήρας. Σκόνη τουλάχιστον απ'έξω που κοίταξα δεν φαίνεται να έχει μαζέψει. Δεν θέλω να τον ανοίξω γιατί είναι 2 μηνών μόλις.

Μηπως εχεις ενεργοποιημενα τα recycle bins και δεν τα εχεις αδειασει ποτε;

Πως το βλέπω αυτό; Μου φαίνεται ότι μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο γιατί έχω βάλει τις 3 IP cams που έχω πάνω, να καταγράφουν μέχρι 10GB η καθεμία και μετά να κάνουν overwrite.

Link to comment
Share on other sites

Control panel - shared folder - action - empty all recycle bins

αν και δεν θα επρεπε να σου δημιουργει τετοιου ειδους προβλημα αυτο (reboot).

Το δοκίμασα αλλά τίποτα, ευχαριστώ πάντως για την ιδέα!

κοίταξε εάν έχει πουθενά κανένα check disk. στα qnap όποτε γίνεται unexpected shutdown (λόγω διακοπής ρεύματος μιας και δεν το έχω σε ups) ζητάει να κάνω έλεγχο τους δίσκους.

Το έψαξα αλλά δεν βρήκα το πως, μήπως γνωρίζεις;

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα ύστερα από οδηγίες της Synology, με PuTTY στον NAS και έχω πλέον αυτό το log όπου φαίνεται 1.7TB (!) κατειλημμένο από το cloudstation.

image.jpg

Το έκανα uninstall μιας και δεν το χρησιμοποίω -δεν γνωρίζω πως γέμισε 1,7TB από μόνο του-, αλλά πάλι τίποτα!

*Πως μπορώ να σβήσω ότι έχει μέσα το volume1/@cloudstation ;

Έγινε επεξεργασία από denz
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε την εντολή Help για να σου πει τις πιθανές εντολές που έχεις. Κάποια από αυτές μπορεί να σε βοηθήσει...

Λογικά πάντως η εντολή που χρειάζεσαι είναι:

rm -r @ cloudstation

ΧΩΡΙΣ κενό μετά το @ (εδώ το βάζω αναγκαστικά γιατί αν δεν το βάλω το σύστημα κάνει mention στον Cloud)

Έγινε επεξεργασία από pol77
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λύθηκε το θέμα, το cloudstation έφταιγε γιατί είχε τεράστια hidden files.

Μου είπαν από Synology να κάνω Uninstall το cloudstation και να τσεκάρω να μην κρατήσει τυχών αρχεία. Μετά από αυτά έκανα check disk/smart κτλπ , reboot τον NAS και επανήλθε στα φυσιολογικά επίπεδα ο όγκος που αναφέρει.

Ευχαριστώ πολύ για την πολύτιμη βοήθειά σας [MENTION=1002]GriGas[/MENTION] [MENTION=29160]avpap[/MENTION] [MENTION=15487]pol77[/MENTION] !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για να μήν ανοίγω καινούργιο θέμα,

 

Ειχα το synology κανα μήνα σε αποθηκη και οταν το ανοιξα μου εγραψε οτι ο ενας σκληρος εκανα fail, χωρις να τον αναγνωριζει. Το εκλεισα, και παρατηρησα οτι το ενα clip που τον κραταει κουμπωμενο εχει χαλάσει. Δε ξερω πώς. Τον πίεσα μέσα, τον αναγνώρισε αλλα μαλλον χαλασε το RAID 1.

 

Λογικά κάπως πρέπει να ξαναβάλω το δευτερο δίσκο στο RAID. έχω το raid των linux οχι raid 1.

 

Δεν κάνω τίποτα μη χάσω κανα αρχείο

post-37465-0-85379600-1417296651_thumb.j

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.