Jump to content



Αξίζει τον κόπο?


fonzi

Recommended Posts

Εχω μιά 17" eizo t57s crt. Εξαιρετική οθόνη και δουλεύει από το 1998 καθημερινά αρκετές ώρες.

Στην εποχή της σαφώς η καλύτερη (~ 300.000 δρχ!).

Σκέφτομαι λοιπόν αν αξίζει τον κόπο να την αλλάξω για tft 17 or 19"...

Κυρίως με ενδιαφέρει αν έχουν σημαντική διαφορά στις επιπτώσεις στην υγεία των ματιών μιάς και είμαι μάλλον χάλια (αστιγματισμό, κερατόκωνο κλπ):rolleyes: και δουλεύω αρκετές ώρες στον υπολογιστή.

Από την άλλη βέβαια τα παιδιά παίζουν παιχνίδια σε αυτή. Φαντάζομαι με την tft δεν θα έχουν τόσο καλή απόδοση έτσι κι αλλιώς.

Αν λοιπόν πιστεύετε ότι αξίζει η αλλαγή θα προτείνατε καλύτερα LG, SONY, OR EIZO

Ή καλύτερα να κάτσω στα αυγά μου:cool: ?

Link to comment
Share on other sites

Koίτα καμία σχεση η tft με την crt όσον αφορά την καθαρότητα των γραμματοσειρών. Δηλαδή τα γράμματα σε μία tft θα είναι σαφώς πιο καθαρά και ξεκούραστα αποτι σε μια crt ακόμα και στην eizo. Αλλά απο χρώματα μάλλον θα είσαι ελαφρώς χειρότερα. Αλλα θα γλιτώσεις ακτινοβολία και το τρεμόπαιγμα που όπως και να το κάνουμε είναι υπαρκτό (έστω και με υψηλά refresh rates). Γενικά ζήγισε τις ανάγκες σου και κρίνε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στη θέση σου θα τη κράταγα.

Για καινούργια θα χτύπαγα πάλι CRT επαγγελματική. Έχω μια DELL τώρα 21'' CRT. Οι 19αρες TFT που έχω δουλέψει δεν με έχουν εντυπωσιάσει.

Για καινούργια θα χτύπαγα καμιά iiyama 22'' και βάλε.

Όσο για το τρεμόπαιγμα εγώ δεν το βλέπω, καλές CRT δουλεύουν άνετα στα 100Hz σε υψηλές αναλύσεις.

Ααα και fonzi κι εγώ εδώ στραβούλιακας είμαι με παθήσεις της όρασης και των ματιών. και πάλι CRT.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.