Jump to content



Αγορά καινουργιου υπολογιστή


Recommended Posts

Γιατί να σε κράξει κάποιος; Τεσπα, δεν μπορώ με αυτά τα δεδομένα να σου κάνω σύνθεση. Αν αγοράζα εγώ σήμερα κάρτα για gaming pc, ήμουν σχετικα απαιτητικός και συχνός gamer (όχι μια ώρα το δεκαπενθήμερο) και έπαιζα απαιτητικά παιχνίδια σε υψηλά settings, θα πήγαινα εδώ: https://www.skroutz.gr/s/3739633/Asus-GeForce-GTX780-3GB-DirectCU-II-OC.html

Πάντα σε συνάρτηση και με τα υπολοιπα parts που κοιτάς και με δεδομένο ότι σίγουρα θέλεις να έχεις και κάποια σχετική άνεση για τα μελλοντικά παιχνίδια. Αν μιλάς για το σήμερα και μόνο τότε: https://www.skroutz.gr/s/3497892/Asus-GeForce-GTX770-2GB-DirectCU-II-OC.html

Το γιατι να με κράξει καποιος ειναι αλλο θεμα ας μη το πιασουμε . Απλα προσπαθει ο καθενας να το πεξει εξυπνος . Οκ εκλεισα 780 . Πες μου και εναν cpu τώρα που εννοείτε να κάνει και για το μελλον και να μην κολαει πουθενα .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 109
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Το γιατι να με κράξει καποιος ειναι αλλο θεμα ας μη το πιασουμε . Απλα προσπαθει ο καθενας να το πεξει εξυπνος . Οκ εκλεισα 780 . Πες μου και εναν cpu τώρα που εννοείτε να κάνει και για το μελλον και να μην κολαει πουθενα .

Δεν πάει έτσι σου το ξαναείπα. Μπάτζετ συνολικό θέλω ώστε αυτό που θα σου προτείνω να είναι όντως το κατά τη γνώμη μου καλύτερο στα πλαίσια του μπάτζετ και της ισορροπίας του μηχανήματος. Σου τα ξαναέγραψα αυτά. Θα σε βοηθήσουν τα άλλα παιδιά εδώ, εγώ έτσι δυστυχώς δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος θέλει να σε βοηθήσει δεν θα σε κράξει. Θα σου πει την γνώμη του,στο τέλος θα τις φιλτράρεις/σκεφτείς και θα κρίνεις τι σου χρειάζεται και τι όχι

γι'αυτά που θέλεις να κάνεις.

4690k - z97 μητρική - gtx780

(για την κάρτα ή θα πήγαινα σε μια r9 280 και θα έπαιζα άνετα τα παιχνίδια μου).

Αν είχα πολές απαιτήσεις τότε gtx780 (αν το βιάζεσαι και θέλεις από ''χθες'' να παίζεις).

Μια τετοια απαντηση εψαχνα :p δεν το βιάζομαι απλα δεν θελω να εχει και θέματα σε μελλοντικα game εννοείται με ολα στο full

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της ανάλυσης της οθόνης σου θα σε υπερκαλύψει η 780.

Τώρα για το i5 4690Κ + z97 μητρική + ψύκτρα, αυτά μπορείς να τα πάρεις και με 360 ευρώ, μπορείς και με 560, δλδ με 200 ευρώ διαφορά, άρα τα πραγματα είναι λίγο πιο σύνθετα δυστυχώς.

Link to comment
Share on other sites

Λόγω της ανάλυσης της οθόνης σου θα σε υπερκαλύψει η 780.

Τώρα για το i5 4690Κ + z97 μητρική + ψύκτρα, αυτά μπορείς να τα πάρεις και με 360 ευρώ, μπορείς και με 560, δλδ με 200 ευρώ διαφορά, άρα τα πραγματα είναι λίγο πιο σύνθετα δυστυχώς.

Τι ενοεις μπορώ να τα παρω με 360 αλλα και με 560 ??

Η ti είναι για τα 4Κ ?

Link to comment
Share on other sites

Τι ενοεις μπορώ να τα παρω με 360 αλλα και με 560 ??

Η ti είναι για τα 4Κ ?

οτι υπαρχουν μητρικες z97 απο 100 μεχρι 300+ ευρω και ψυκτρες φτηνες και ακριβες. Εμεσα σου προτεινει να πας με 360 και συμφωνω.

4Κ ειναι οι καινουργιες αναλυσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πιο καλή για 1440p. Tα 4Κ άστα προς το παρόν, θες διπλές κάρτες, ακριβές οθόνες, λίγα παιχνίδια υποστηρίζουν κτλ κτλ.

Εννοώ ότι:

Μπορείς να πάρεις:

i5 4690k + Ζ97 + ψύκτρα αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/4982160/Intel-Core-i5-4690K-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/4874554/Gigabyte-Z97P-D3.html

https://www.skroutz.gr/s/4346788/Be-Quiet-Shadow-Rock-Slim.html

ή π.χ. αυτά:

https://www.skroutz.gr/s/4982160/Intel-Core-i5-4690K-Box.html

https://www.skroutz.gr/s/4861434/Gigabyte-Z97X-Gaming-GT.html

https://www.skroutz.gr/s/2901640/Corsair-Hydro-Series-H110.html

Ποιά θα πάρεις; Και γιατί. Εδώ είναι το ζήτημα. Και για να το απαντήσεις αυτό και άλλα παρεμφερή ερωτήματα χρειάζεται να ξέρεις α) τον σκοπό του μηχανήματος -τον ξέρουμε- β) την οθόνη -την ξέρουμε- γ) το μπάτζετ -δεν το ξέρουμε- δ) το impact του κάθε part στη δεδομένη χρήση ε) τις τιμές και την ποικιλία στ) τις συγκρίσεις μεταξύ των διαφορετικών parts ι) με βάση τα παραπάνω πιθανές καλύτερες λύσεις στα ίδια λεφτά.

οτι υπαρχουν μητρικες z97 απο 100 μεχρι 300+ ευρω και ψυκτρες φτηνες και ακριβες. Εμεσα σου προτεινει να πας με 360 και συμφωνω.

4Κ ειναι οι καινουργιες αναλυσεις.

Περίπου αλλά όχι. Κλειδωμένο i7 θα έπαιρνα εγώ σε αυτά τα λεφτά. Κι ας κάθεται.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

εκει που ελεγα οτι ειχα ξεμπερδευτει και ημουν ετοιμος για την παραγγελια παλι απο την αρχη :p [MENTION=23268]Trexx[/MENTION] θελω πιο πολλες θυρες στην μητρικη με 2usb 3.0 δεν κανω δουλεια ....

και μπολικα sata fusika . επισης θελω ενσωματομενη καρτα ηχου στη μητρικη ωστε να μην χρειαζεται να αγοραζω αλλη . και ακουσα οτι ειναι καλο για το μελλον να υποστηριζει και m2 . οποτε η μητρικη των 100euro που εστειλες δεν εχει κατι απο αυτα νομιζω .

για επεξεργαστη ας παμε στον i5 που προτεινετε ολοι ενω εχετε i7 που ακομα δεν το εχω καταλαβει. δηλαδη θα μας πειραζε να εχουμε εναν i7 και ας καθοταν δεν πειραζει αλλα νταξει.

ψυκτρα οκ καποια τετοια θα παρω.

**** να η μητρικη που πιστευω με καλυπτει συμφωνα με τα παραπανω εχει νορμαλ τιμη πιστευω και θα με καλυψει ανετα οτι και αν χρειαστω

https://www.skroutz.gr/s/4869749/MSI-Z97-Gaming-7.html

Έγινε επεξεργασία από icestain
Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη εσυ θα το πληρωσεις και εσυ θα το εχεις. Εχεις ακουσει αρκετες αποψεις. Νομιζω ηρθε η ωρα να αποφασισεις εσυ τι θα πάρεις. Κατι πολυ λαθος δεν έχεις. Σιγουρα υπάρχουν κομματια με αποδοση/τιμη πολυ καλυτερα, αλλα ειναι και το ψυχολογικο λίγο.

Οποτε για να σε ξεμπλοκαρω:

MOBO: Βλεπω οτι έχεις ερωτετυει αυτη τη μητρικη της MSi. Δεν ειναι κατι τελείως λάθος, οποτε πάρτην.

CPU: Αν θες το μαξιμουμ value for money πάρε εναν non-k i5. Αν θές για ψυχολογικους λογους το "καλυτερο" πάρε 4790k. αν εισαι καπου ενδιαμεσα πάρε k-i5 ή non-k i7.

*μιας και θες ομως την συγκεκριμενη mobo, πάρε ενα k i5 ή i7

Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη εσυ θα το πληρωσεις και εσυ θα το εχεις. Εχεις ακουσει αρκετες αποψεις. Νομιζω ηρθε η ωρα να αποφασισεις εσυ τι θα πάρεις. Κατι πολυ λαθος δεν έχεις. Σιγουρα υπάρχουν κομματια με αποδοση/τιμη πολυ καλυτερα, αλλα ειναι και το ψυχολογικο λίγο.

Οποτε για να σε ξεμπλοκαρω:

MOBO: Βλεπω οτι έχεις ερωτετυει αυτη τη μητρικη της MSi. Δεν ειναι κατι τελείως λάθος, οποτε πάρτην.

CPU: Αν θες το μαξιμουμ value for money πάρε εναν non-k i5. Αν θές για ψυχολογικους λογους το "καλυτερο" πάρε 4790k. αν εισαι καπου ενδιαμεσα πάρε k-i5 ή non-k i7.

*μιας και θες ομως την συγκεκριμενη mobo, πάρε ενα k i5 ή i7

mobo : δεν ειναι τελειως λαθος ? τι λαθος εχει ? αυτο προσπαθω να καταλαβω τοση ωρα :p

cpu : non k i5 ??? και μελοντικο oc? θα μεινει για παντα οσο ειναι ? δεν θα εχει θεμα?

οσο αναφορα τη μητρικη δεν ειναι οτι την εχω ερωτευτει μια gigabyte ειχα ερωτευτει αλλα την κραξανε αρκετα ωστε να μην την παρω :p

Link to comment
Share on other sites

ASROCK Z97 EXTREME4 RETAIL -

-Σε κάρτα γραφικών αν σε παίρνει το οικονομικό βάλε την gtx780 αλλιώς βάλε τον i5 για να χωρέσει και κάρτα.

-Αν δεν σε παίρνει το οικονομικό και θέλεις i7 θα κινηθείς σε μικρότερη κάρτα.

Δες και την σύνθεση παρακάτω, αν θες να κόψεις χρήματα βάλε μικρότερο ssd, αυτά από εμένα, ξανά διάβασε τα και σκέψου το

τι χρειάζεσαι και τι όχι.

post-29341-1416078669,1186_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

mobo : δεν ειναι τελειως λαθος ? τι λαθος εχει ? αυτο προσπαθω να καταλαβω τοση ωρα :p

cpu : non k i5 ??? και μελοντικο oc? θα μεινει για παντα οσο ειναι ? δεν θα εχει θεμα?

οσο αναφορα τη μητρικη δεν ειναι οτι την εχω ερωτευτει μια gigabyte ειχα ερωτευτει αλλα την κραξανε αρκετα ωστε να μην την παρω :p

Εχει το λαθος οτι δινεις 170 για να έχεις περισσοτερα USB. Κάρτα ήχου και οτι μπορεις να χρειαστεις εχει και η gaming 3 της msi.

Με το overclock που θα κάνεις θα πάρεις ενα θεωρητικο +10% απόδοση πανω κάτω. Δεν αξιζει, ειναι για ψύρες. Αλλα αμα εσυ ψηνεσαι να ασχοληθεις και θα γουσταρεις να τον δεις να ανεβαινει εστω και λιγο , μαζί σου να τον πάρεις. Απλα σου λεμε οτι τα εξτρα λεφτα που θα δώσεις για k mobo και cpu δεν ειναι ανταξια της extra αποδοσης.

Ποια gigabyte ήθελες;

Link to comment
Share on other sites

Εχει το λαθος οτι δινεις 170 για να έχεις περισσοτερα USB. Κάρτα ήχου και οτι μπορεις να χρειαστεις εχει και η gaming 3 της msi.

Με το overclock που θα κάνεις θα πάρεις ενα θεωρητικο +10% απόδοση πανω κάτω. Δεν αξιζει, ειναι για ψύρες. Αλλα αμα εσυ ψηνεσαι να ασχοληθεις και θα γουσταρεις να τον δεις να ανεβαινει εστω και λιγο , μαζί σου να τον πάρεις. Απλα σου λεμε οτι τα εξτρα λεφτα που θα δώσεις για k mobo και cpu δεν ειναι ανταξια της extra αποδοσης.

Ποια gigabyte ήθελες;

αυτη που εχω στο πρωτο μου μηνυμα αλλα καταλαβα οτι οντως ειναι υπερβολικα για μητρικη...

αν δηλαδη επιλεξω την gaming 3 δεν θα ειναι λαθος?

Link to comment
Share on other sites

cpu : non k i5 ??? και μελοντικο oc? θα μεινει για παντα οσο ειναι ? δεν θα εχει θεμα?

Κι όταν θα έχει θέμα -μετά από αρκετά χρονια- θα του κάνεις o/c και θα αναστηθεί; Αυτά ισχύανε πριν 10 χρόνια με άλλη επεξεργαστική ισχύ και άλλο software.

Τεσπα, καλή η σύνθεση του [MENTION=29341]idonthave[/MENTION]

Link to comment
Share on other sites

ASROCK Z97 EXTREME4 RETAIL -

-Σε κάρτα γραφικών αν σε παίρνει το οικονομικό βάλε την gtx780 αλλιώς βάλε τον i5 για να χωρέσει και κάρτα.

-Αν δεν σε παίρνει το οικονομικό και θέλεις i7 θα κινηθείς σε μικρότερη κάρτα.

Δες και την σύνθεση παρακάτω, αν θες να κόψεις χρήματα βάλε μικρότερο ssd, αυτά από εμένα, ξανά διάβασε τα και σκέψου το

τι χρειάζεσαι και τι όχι.

ωραια αυτη η συνθεση αλλα θελω msi / gigabyte μητρικη αν γινεται (καθαρη προτιμηση απλα δεν λεω οτι ειναι καλυτερες )

επισης επεξεργαστη εσυ τι προτεινεις ? i5 i7 ? k or non-k ? για να βαλουμε και την καρτουλα και να μην ξεφυγουμε πολυ

Link to comment
Share on other sites

@icestain μου θυμίζεις κάτι τύπους που θέλουν cayenne για να της βάλουν αέριο. Χωρίς παρεξήγηση, έτσι; Αλλά δεν μπορώ να μην το σχολιάσω ότι θες και 200 ευρά μητρική, θες και κλόκια, θες και να πάιζεις και με όλα φουλ!!! αλλά να μην ξεφύγουμε πολύ. Σου έγιναν εξαιρετικές value for money προτάσεις που δεν θα καταλάβεις ποτέ των ποτών τη διαφορά τους με αυτά που κοιτάς. Αν την καταλάβεις, τι να σου πω, σου χαρίζω το δικό μου. Αλλάζεις μια κάρτα κι είσαι μια χαρά. Πάει και στα 4800MHz με φτηνή ψύκτρα και λίγο ρεύμα. Διαφορά; Μάντεψε. Διαφορά με τον i5 που είχα πριν; Πάλι μάντεψε.

Έγινε επεξεργασία από Trexx
Link to comment
Share on other sites

@icestain μου θυμίζεις κάτι τύπους που θέλουν cayenne για να της βάλουν αέριο. Χωρίς παρεξήγηση, έτσι; Αλλά δεν μπορώ να μην το σχολιάσω ότι θες και 200 ευρά μητρική, θες και κλόκια, θες και να πάιζεις και με όλα φουλ!!! αλλά να μην ξεφύγουμε πολύ. Σου έγιναν εξαιρετικές value for money προτάσεις που δεν θα καταλάβεις ποτέ των ποτών τη διαφορά τους με αυτά που κοιτάς. Αν την καταλάβεις, τι να σου πω, σου χαρίζω το δικό μου. Αλλάζεις μια κάρτα κι είσαι μια χαρά.

ειναι κακο που προτιμω msi / gigabyte ?

εφοσον φτιαχνω gaming pc φυσικα και τα θελω ολα στο full αλλιως καθομουν και με αυτο που εχω

ολοι λετε για τα 200 ευρω μητρικη και ενας δεν μπορει να πει γιατι δεν ειναι καλη και να προτεινει μια αντιστοιχη με τα ιδια πραγματα ( καταλαβες τωρα τι ενοω κραξιμο ? λεω ενα : 200 ευρω μητρικη μαπα και δεν προτεινω μια αλλη πραγμα που δεν βοηθαει )

και ειμαι εδω για να μου πειτε την διαφορα τους και να προσπαθησω να καταλαβω τι ειναι το λαθος που κοιταω

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.