Jump to content



Raspberry Pi Hardware


Recommended Posts

καλησπέρα, έχω ένα pi b model 512 ram και ψάχνω να του πάρω παρελκόμενα, τροφοδοτικό, sd και ένα usb hub με εξωτερική τροφοδοσία(τώρα με το hub διάβασα οτι δεν πρέπει να δίνει ρευμα στο pi που είναι συνδεδεμένο,μόνο να μεταφέρει data γιατί δεν κάνει να τροφοδοτείται απο 2 πηγές. όποιος ξέρει κάτι παραπάνω ας πει)

έχετε να προτείνετε τίποτα? κάτι δοκιμασμένο που να δουλεύει σταθερά? ευχαριστώ εκ των προτέρων :):)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα χρειαστείς μια SD κάρτα και ένα τροφοδοτικό micro usb κινητού 5V/1.2A (δεν θέλει τόσα A, αλλα άμα το φορτώσεις λίγο παραπάνω καλο είναι να μπορεί να τα πάρει).

Αν θες να συνδεσεις παραπανω απο 2 usb συσκευες θα πρεπει να πάρεις ενα usb hub και καλο θα ήταν να πάρεις ένα με εξωτερική τροφοδοσία ώστε να μην τραβάει ρεύμα από τα usb του rasp. Το χρησιμοποιω στην δουλεια οπου έχω σηκωμένο εναν cups (printer server διοτι έχουμε αρκετούς laser χωρίς ethernet) και για web/file server. Σε μια αλλη CF εχω βαλει και το RASPΒΜC (XBMC για RASP) οπου παιζει ικανοποιητικα MKV 1080p παρολαυτα το πηρα για χαμαλίκι (server) στην δουλειά. Αφού το σεταρεις για remote desktop αφαιρείς πληκτρολόγιο και ποντίκι οποτε δεν πιάνει και χώρο.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα χρειαστείς μια SD κάρτα και ένα τροφοδοτικό micro usb κινητού 5V/1.2A (δεν θέλει τόσα A, αλλα άμα το φορτώσεις λίγο παραπάνω καλο είναι να τα μπορεί να τα πάρει).

Αν θες να συνδεσεις παραπανω απο 2 usb συσκευες θα πρεπει να πάρεις ενα usb hub και καλο θα ήταν να πάρεις ένα με εξωτερική τροφοδοσία ώστε να μην τραβάει ρεύμα από τα usb του rasp. Το χρησιμοποιω στην δουλεια οπου έχω σηκωμένο εναν cups (printer server διοτι έχουμε αρκετούς laser χωρίς ethernet) και για web/file server. Σε μια αλλη CF εχω βαλει και το RASPΒΜC (XBMC για RASP) οπου παιζει ικανοποιητικα MKV 1080p παρολαυτα το πηρα για χαμαλίκι (server) στην δουλειά. Αφού το σεταρεις για remote desktop αφαιρείς πληκτρολόγιο και ποντίκι οποτε δεν πιάνει και χώρο.

α 5V θέλει? νομίζω έγραφε 3V στο έντυπο που ήρθε μαζί με το board.εγώ το θέλω να το έχω μόνιμα στην tv για media player και έπειτα κατευαστήρι και file server, αρα αμα το σετάρω δεν θα χρειάζομαι keyboard/mouse μόνο κανα τηλεχειριστήριο για το xbmc?

τροφοδοτικό να πάρω ότι ναναι στα 1.2Α πχ? κάποιο συγκεκριμένο?

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Oποιο θες αρκει να ειναι 5V/1.2A (και με 1Α εισαι οκ εκτος βεβαια αν ξεκινας και το φορτωνεις με usb και εκτος αυτου θα ζεσταινεται αρκετα οποτε παρε καλυτερα με λιγο περισσοτερα mΑ) εγω δεν αγορασα και χρησιμοποιω εναν απο παλιο κινητο που ειχα. Επιπλεον παρε και ενα κουτακι για να το εχεις μεσα δες κυκλοφορουν αρκετα. Ναι με τηλεχειριστηριο θα εισαι μονο αφου το σεταρεις και δεν θα χρειαζεται να το κλεινεις ποτε (δεν καταναλωνει τιποτα). Πρεπει να παρεις και το IR Receiver που θα το συνδεσεις στα gpio pins ή ένα usb ωστε να γλιτωνεις φασαρια (και να μπορεις να το χρησιμοποιησεις και αλλου).

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Oποιο θες αρκει να ειναι 5V/1.2A (και με 1Α εισαι οκ εκτος βεβαια αν ξεκινας και το φορτωνεις με usb και εκτος αυτου θα ζεσταινεται αρκετα οποτε παρε καλυτερα με λιγο περισσοτερα mΑ) εγω δεν αγορασα και χρησιμοποιω εναν απο παλιο κινητο που ειχα. Επιπλεον παρε και ενα κουτακι για να το εχεις μεσα δες κυκλοφορουν αρκετα. Ναι με τηλεχειριστηριο θα εισαι μονο αφου το σεταρεις και δεν θα χρειαζεται να το κλεινεις ποτε (δεν καταναλωνει τιποτα). Πρεπει να παρεις και το IR Receiver που θα το συνδεσεις στα gpio pins ή ένα usb ωστε να γλιτωνεις φασαρια (και να μπορεις να το χρησιμοποιησεις και αλλου).

ευχαριστώ πολύ! usb hub να πάρω ότι ναναι?

ισχύει αυτό που έγραψα παραπάνω για hub ή με έχουν πληροφορίσει λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Παρε Usb hub που να εχει εξωτερικη τροφοδοσια (να μην παιρνει δηλαδη απο το rasp).

Πρωτη φορα το ακουω και θεωρω οτι ισχυει ακριβως το αντιθετο απο αυτο που εχεις γραψει (δηλ. οτι δεν κανει να τροφοδοτειται απο το rasp και ειναι καλυτερο να παιρνει απο εξωτερικη τροφοδοσια το hub).

6. How do you connect more than two USB devices?

Use a hub to increase the number of ports. Some keyboards have hubs built in which would work well. It is highly recommended that you use a powered hub.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι, ενα τροφοδοτικο απο κινητο, ενα hub με εξωτερικη τροφοδορια οπως πχ αυτό (το πιο φθηνο που βρηκα) μια παλια sd, κουτακια πλεον φερνει και το eshop και ορεξη για να πειραματιστεις !

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ειναι, ενα τροφοδοτικο απο κινητο, ενα hub με εξωτερικη τροφοδορια οπως πχ αυτό (το πιο φθηνο που βρηκα) μια παλια sd, κουτακια πλεον φερνει και το eshop και ορεξη για να πειραματιστεις !

ωραία :D παραγγέλνω τα περιφερειακά και θα σας ενημερώσω όταν έρθουν! θα χρειαστώ βοήθεια για να σετάρω 2-3 πραγματάκια που θέλω να κάνω

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, βρήκα αυτό το τροφοδοτικό Μετασχηματιστής για Raspberry Pi

αξίζει να το πάρω? το pi δεν θα τραβήξει μόνο του όσο ρεύμα χρειαστεί? δεν θα του φορτώσω τις usb απλά δεν βρίσκω τροφοδοτικό κινητού πάνω απο 1Α , τα περισσότερα παίζουν στα 700mA.αν έχει δεί κάποιος φορτιστή γύρω στα 1,2Α η παραπάνω ας μου το πεί πλιζ! αλλιώς θα κάνω υπομονή και θα πάρω απο το ebay :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Φορτιστη Galaxy s4 νομιζω ειναι στα 2Α οπως και για nexus7 που ειχα εγω παλι στα 2Α.Και φορτιστη για ipad νομιζω παραπανω μπορει και 2.5Α.Απλα κοιτα να ειναι γνησιοι ετσι ωστε οντως να βγαζουν τοσο οσο λενε

Link to comment
Share on other sites

Θες τουλαχιστον 1.2Α για να πεις οτι δεν θα εχεις προβλημα καθως το φορτωνεις, αλλα αν μπορεις να βρεις φθηνο 2Α εννοειται πως τον αγοραζεις.

Πολυ καλο φαινεται αυτο που εχεις παραθεσει εγω θα το αγοραζα.

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

ok guys, ευχαριστώ.

σκέφτομαι επίσης να αγωράσω το piface display and control (πιστεύω οτι αξίζει πολύ περισσότερο απο το usb lirc καθώς είναι κοντά σε τιμές και προσφέρει παραπάνω το piface) αλλά προβληματίζομαι με τις θερμοκρασίες, αν το βάλω φοβάμαι οτι θα "ψήνεται". γενικά τι γίνεται με την ψύξη του pi? αν το βάλω σε θήκη θα "καίγεται"?

καμιά ιδέα για custom cooling? :p

Link to comment
Share on other sites

έφτασα στο σημείο να επιλέξω διανομή, θέλω να το χρησιμοποιώ και σαν media player αλλά και σαν κατευαστήρι/file server.

τι διανομή να βάλω? σκεφτόμουν raspbian ή arch όπου θα κάνω install το xbmc και θα το τρέχω όποτε θα χρησιμοποιώ το pi για media player.

θα μπορεί να ανταπεξέλθει σε αυτές τις δραστηριώτητες?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

δύσκολο το alliinone.  για mediaplayer έβαλα το Plex εγώ τώρα και μέχρι τώρα με βόλεψε. αυτό που μπορεις να κάνεις είναι να πάρεις άλληη μια sd κάρτα και να τις αλλάζεις ανάλογα τι θες να κάνεις

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.