Jump to content



HD7770 και Gigabyte ds3l ep31


Recommended Posts

Παιδες τα φωτα σας...Το combo του τιτλου δουλευε μεχρι πριν 6 μηνες αψογα σε ενα pc(ας το πουμε pc1) με psu tagan 480w modular...Εχω ενα δευτερο pc το pc2 που τρεχει να το εχει καλα ο Θεος με 5850 σε gigabyte mobo(δε θυμαμαι ποια) με psu tagan 530w modular και αυτο.....επιλυφθηκε του θεματος η "φιλτατη" ΔΕΗ και $#%^&^& ο Διας...Πηρα στη μασχαλη το 530w τα gigaworks s750 :rip: (ακομη θρηνω) και ενα χτυπητηρι καφε στη κουζινα...επεσε σαν ηρωας που λετε το tagan 530w...αλλα το υπολοιπο pc2 την εβγαλε καθαρη...Επρεπε ομως να φυγω για αλλη πολη και κοτσαρα το μικρο 480w απο το pc1 στο pc2. Το pc1 απο το τοτε Αρμαγεδωννα που λεγε ΔΕΗ δεν επαθε τιποτα. Ανεβηκα σημερα που λετε ξανα στη πολη μου με το τροφοδοτικο στα χερια να το κοτσαρω πανω στο pc1 ξανα και δεν μου ποσταρει το pc...δε φερνει καν γυροβολια που λεμε και εδω το ανεμηστηρι της...ενω ολα τα αλλα σκληροι cpu ανεμηστηρια τα παντα ακουγονται κανονικα...βαζω μια παλια gpu πανω τα ιδια....ενω πριν φυγω απο τη πολη μου το δοκιμασα το pc1 και δουλευε ρολοι...στην κυριολεξια ειχα φορτωσει rainmeter με ενα ρολοι στο desktop και δουλευε..λεω απο μεσα μου jimmako ******* εκανες και τα ξυλωνω ολα τα βαζω πανω σε ενα ξυλινο τραπεζακι χυμα και Bootαρω... τιποτα πηρα τα %^$^&% μου σε λαδοκολλα τα ιδια...προσπαθει να φερει η gpu το ανεμηστηρακι βολτα το κουναει για λιγο μετα θανατος...και 0 post...ρευματα δεν ειναι προφανως φοβαμαι για mobo...καμοια ιδεα???

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε PC1 με το 480(που δουλεύει) και PC2 με το 530(το οποίο τέζαρε). Το pc1 δεν έπαθε τίποτα.

Έβαλες στο PC2 το 480w που λειτουργεί και το πήρες μαζί σου.

Επέστρεψες σπίτι σου με το 480w και το έβαλες στο PC1 το οποίο δούλευε και δεν ξεκινάει.

Αφαίρεσες αρχικά όλα τα πράγματα από πάνω (καλώδια sata usb κτλ.-μνήμες-κάρτα γραφικών)

και να αφήσεις μόνο το καλώδιο τροφοδοσίας της μητρικής και του επεξεργαστή για να δεις

αν ακούσεις κάποιο beep εφόσον έχεις κουμπωμένο το ηχείο της μητρικής?

Αν σου κάνει κλείσε το από ρεύμα και μετά βάλε μια μια τις μνήμες εφόσον έχει η μητρική σου

onboard κάρτα γραφικών (αν δεν έχει βάλε και την κάρτα γραφικών) για να δεις αν δουλέψει.

*Κάνε και ένα clear cmos στην μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε PC1 με το 480(που δουλεύει) και PC2 με το 530(το οποίο τέζαρε). Το pc1 δεν έπαθε τίποτα.

Έβαλες στο PC2 το 480w που λειτουργεί και το πήρες μαζί σου.

Επέστρεψες σπίτι σου με το 480w και το έβαλες στο PC1 το οποίο δούλευε και δεν ξεκινάει.

Αφαίρεσες αρχικά όλα τα πράγματα από πάνω (καλώδια sata usb κτλ.-μνήμες-κάρτα γραφικών)

και να αφήσεις μόνο το καλώδιο τροφοδοσίας της μητρικής και του επεξεργαστή για να δεις

αν ακούσεις κάποιο beep εφόσον έχεις κουμπωμένο το ηχείο της μητρικής?

Αν σου κάνει κλείσε το από ρεύμα και μετά βάλε μια μια τις μνήμες εφόσον έχει η μητρική σου

onboard κάρτα γραφικών (αν δεν έχει βάλε και την κάρτα γραφικών) για να δεις αν δουλέψει.

*Κάνε και ένα clear cmos στην μητρική.

Τα εχω κανει ολα αυτα...εβγαλα και τη μητρικη απο το case και το εστησα πανω σε ξυλινο τραπεζι χυμα με το ελαχιστο hardware....δε postαρει...ολα συνηγορουν στο οτι η μητρικη για καποιο λογο την ακουσε...δοκιμασα και psu και gpu...πρωτη φορα μου συμβαινει τετοια κουλαμαρα ολα τα χρονια που ασχολουμαι με υπολογιστες...απλα να βαζεις ενα τροφοδοτικο...να δουλευει το pc για κανα δεκαλεπτο να κλεινει και να μη ξαναποσταρει...ισως να τον ειχε παρει η μητρικη τελικα πριν 6 μηνες με την αποτομη ανοδο της τασης και να υπολειτουργουσε και τωρα να παρεδωσε πνευμα...δε μου ειχε δωσει τετοια εντυπωση παντως...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.