Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

και εγώ αυτό διάβαζα χθες

αλλά τα build που έχει είναι με το argon

όχι με το καινούργιο ioni

 

το servo από Ευρώπη δεν παίζει?.. το πληρώνεις διπλό με τα μεταφορικά :/

Link to comment
Share on other sites

Η παλιότερη λύση VSD (δεν υπάρχει πια) πάντως ήταν φτηνότερη από το ioni.

Πάντως τώρα βλέπω  ότι το μοτεράκι τέρμα... Sorry, this item is no longer available!

Το vsd 200 δεν έκανε ? γιατί στο Kit με τα 245 έχει και το ethernet to usb

οπότε η διαφορά είναι μικρή

βασικά νομίζω ότι το ioni είναι η επόμενη έκδοση του vsd και ότι είναι καλύτερο σε ρεύματα και κάτι τέτοια.. αλλά δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά γιατί τα διάβασα πριν κάτι μήνες

 

Επίσης για το μοτέρ λέει στο pdf "Buying servos in pair is a money safer because shipping costs don’t raise by factor two!"

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για το μοτέρ λέει στο pdf "Buying servos in pair is a money safer because shipping costs don’t raise by factor two!"

 

Ναι το είχα προσέξει και εγώ! Αν κάποιος το αποφασίσει ας το πει, να μοιραστούμε τα μεταφορικά! ;)

Link to comment
Share on other sites

Δύο χρήσιμα λινκ

το 1ο έχει πολλές εικόνες και γενικά δείχνει όλα τα κομμάτια: http://forum.virtualracing.org/showthread.php/95803-Project-BruteForce2-IONI-based-DIY-DD-FFB-Wheel-(Extensive-worklog)?p=2025327

 

το 2ο έχει από που αγοράζουμε τι και διάφορες οδηγίες.. όπως 

Servo Motor Mige 130ST-M10010 $237.47 Ask for 'keyway unmounted'. Can save on shipping if ordered in pairs

http://opensimwheel.wikidot.com/

 

Το σκέφτομαι για αγορά.. αλλά για μετά τις διακοπές (δεν έχω ιδέα τι τιμόνι και πετάλια ακόμα..)

Έγινε επεξεργασία από Isidorosis
Link to comment
Share on other sites

Το link το παρέθεσα για όσους τυχόν ενδιαφέρονται, προσωπικά με έχει καλύψει η Fanatec V2 και εάν ποτέ αποφασίσω να πάω σε osw πρώτα θα κοιτάξω να φτιάξω simrig αλλά θα πέσει μεγάλη παντόφλα από το έτερο ήμισυ μετά τα 1200 € που έσκασα  για τα Fanatec.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό διάβαζα χθες

αλλά τα build που έχει είναι με το argon

όχι με το καινούργιο ioni

 

το servo από Ευρώπη δεν παίζει?.. το πληρώνεις διπλό με τα μεταφορικά :/

To argon είναι το πιο τούμπανο αν θυμάμαι καλά, συμπεριλαμβάνει και τροφοδοτικό* στη συσκευασία. Στην πράξη δεν υπάρχουν διαφορές πάντως, δε χάνεις κάτι χρησιμοποιώντας ακόμα και vsd γιατί μπορεί να δώσει μέχρι και 20Α στο motor (απάνθρωπα forces!!!).

 

*Το vsd και τώρα το ioni χρειάζονται psu. Είχα δώσει 245 για το vsd + 80 για τροφοδοτικό.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To argon είναι το πιο τούμπανο αν θυμάμαι καλά, συμπεριλαμβάνει και τροφοδοτικό* στη συσκευασία. Στην πράξη δεν υπάρχουν διαφορές πάντως, δε χάνεις κάτι χρησιμοποιώντας ακόμα και vsd γιατί μπορεί να δώσει μέχρι και 20Α στο motor (απάνθρωπα forces!!!).

 

*Το vsd και τώρα το ioni χρειάζονται psu. Είχα δώσει 245 για το vsd + 80 για τροφοδοτικό.

Το argon είναι το πιο τούμπανο αλλά κάνει και τα διπλά

το ioni λέει ότι φτάνει μέχρι 15Α

 

και στο τροφοδοτικό έχω δει που προτείνουν αυτό με τα 50v+24v+5v και κάνει για όλα και servo και logic

Link to comment
Share on other sites

 

The OpenSimwheel Beginner set is the starter product into the Direct Drive world. Direct Drives have everything from beltless to gearless computer steering wheels.

The OpenSimwheel Beginner is the smallest of the OpenSimwheels, which is entirely run on OpenSource.

The steering electronics is operated on Granite Devices Argon and the steering wheel drive was created with a 3-phase AC servo by the company MiGe with their 130ST-M10010 model.

This servo reaches a peak torque of up to 20Nm, a holding torque of 10Nm and has a resolution of 10000CPR.

The set consists solely of high quality industrial hardware.

Only the hardware is included in this offer. The software is OpenSource and isn’t included as part of the sale or package contents of this product.

The set includes customer support and a warranty.

 

Price for EU customers: 1599€ incl. VAT and excl. shipping

Price for non-EU customers: 1449€ incl. exportduties and excl. shipping

 

http://www.ib-reimer.de/index.php/en/products/osw-beginner-en

 

Prebuilt OSW Set από Ευρώπη με εγγύηση, 1600 € + shipping για το starter kit και μετά αρχίστε τις προσθέσεις :D

Έγινε επεξεργασία από geovas77
Link to comment
Share on other sites

http://www.ib-reimer.de/index.php/en/products/osw-beginner-en

 

Prebuilt OSW Set από Ευρώπη με εγγύηση, 1600 € + shipping για το starter kit και μετά αρχίστε τις προσθέσεις :D

 

Ενδιαφέρουσα πρόταση, αν και το πόσο τίμια είναι εξαρτάται από το ύψος των μεταφορικών, που δεν βλέπω να αναφέρονται πουθενά!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.