Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Απ ότι βλέπω (εδώ) η T300 Ferrari Integral Racing Wheel Alcantara Edition θα περιέχει την Τ3ΡΑ πεταλιέρα.

Αρκετά καλή/συμφέρουσα επιλογή για κάποιον που παίρνει το πρώτο wheel ή αναβαθμίζει από DFGT.

 

 

Προσωπικά, μιας και τα ~1300 για DD είναι εκτός πραγματικότητας για μένα,  γλυκοκοιτάζω επικίνδυνα την T300 Ferrari GTE.

Υπάρχει κανένας που να μπορεί να με πείσει να μην την τιμήσω στο τέλος του μήνα?  :rolleyes:  :unsure:  :)

Έγινε επεξεργασία από djkostas
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω κανείς την καλύτερη δυνατή επιλογή την συγκεκριμένη στιγμή Κώστα, ότι καλύτερο σε σχέση απόδοσης τιμής και σίγουρα θα ήταν και η δική μου επιλογή εάν δεν είχα κάνει ήδη τη δική μου αναβάθμιση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω (εδώ) η T300 Ferrari Integral Racing Wheel Alcantara Edition θα περιέχει την Τ3ΡΑ πεταλιέρα.

Αρκετά καλή/συμφέρουσα επιλογή για κάποιον που παίρνει το πρώτο wheel ή αναβαθμίζει από DFGT.

 

 

Προσωπικά, μιας και τα ~1300 για DD είναι εκτός πραγματικότητας για μένα,  γλυκοκοιτάζω επικίνδυνα την T300 Ferrari GTE.

Υπάρχει κανένας που να μπορεί να με πείσει να μην την τιμήσω στο τέλος του μήνα?  :rolleyes:  :unsure:  :)

Προχώρα και με τις ευλογίες μου, best buy, βοήθειά μας! :o

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απ ότι βλέπω (εδώ) η T300 Ferrari Integral Racing Wheel Alcantara Edition θα περιέχει την Τ3ΡΑ πεταλιέρα.

Αρκετά καλή/συμφέρουσα επιλογή για κάποιον που παίρνει το πρώτο wheel ή αναβαθμίζει από DFGT.

 

 

Προσωπικά, μιας και τα ~1300 για DD είναι εκτός πραγματικότητας για μένα,  γλυκοκοιτάζω επικίνδυνα την T300 Ferrari GTE.

Υπάρχει κανένας που να μπορεί να με πείσει να μην την τιμήσω στο τέλος του μήνα?  :rolleyes:  :unsure:  :)

Θα σου πρότεινα πριν την τιμήσεις να δοκιμάσεις έστω και για 10 λεπτά κάποιαΤΜ μεταξύ των tx, t300, t500 για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως.

Έχουν πολύ διαφορετική αίσθηση (smooth & dampened) σε σχέση με τις Logitech. Σε κάποιους αρέσει, σε άλλους όχι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχουν πολύ διαφορετική αίσθηση (smooth & dampened) σε σχέση με τις Logitech. Σε κάποιους αρέσει, σε άλλους όχι!

 

Ναι έχεις δίκιο, το είχα ξεχάσει αυτό.

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κανέναν που να έχει ΤΜ.

 

Από την άλλη όμως, αν εξαιρέσουμε τις DD, όλες οι high end με ιμάντα είναι, οπότε και να μην μου αρέσει στην αρχή, ή θα την συνηθίσω ή θα γυρίσω στην DFGT. (G25/27 απορρίπτονται λόγω αρχής  :bleh: )

Link to comment
Share on other sites

0joBdII.jpg

 

Στα κόκκινα θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις σωλήνες με πλάτος 2 εκατοστά

νομίζω θα φαίνονται πιο όμορφοι από τους τετράγωνους

και δεν βιδώνεις και από τις 2 πλευρές τους για να θες τα παραπάνω εκατοστά

 

(έφτιαξα πρόσφατα την βάση του γραφείου μου με 2χ4χ0.2 σωλήνες

και δεν νομίζω οτι υπάρχει περίπτωση να λυγίσουν ακόμα και αν τους έβαζες και για το κάθισμα)

 

επίσης για τους πράσινους έχεις σκεφτεί να βάλεις ράγες;

έχω δει πολλούς να τις έχουν για βάση στο τιμόνι και πετάλια

κάτι τέτοιο: http://www.chaskos.gr/index.php/proionta/ydreysh-apoxeteysh/sthrixi/rages-galvanismenes/rages-galvanismenes-tyco-uni-1-detail

υπάρχουν σε διάφορες διαστάσεις.. αλλά δεν έχω ιδέα αν τις βρίσκεις εύκολα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς στρογγυλούς σωλήνες?

Αν ναι, εκτός του ότι θα είναι πολύ πιο δύσκολη η σύνδεση τους, φοβάμαι πως θα επηρεάσουν και τη συνολική ακαμψία!

Επίσης όπου υπάρχει επαφή θα περάσουν και βίδες.

Οι 2 σωλήνες που στηρίζεται το κάθισμα και η μία του τιμονιού θα ασφαλίζονται με σφιγγτήρες ώστε να μπορούν να μετακινηθούν. Για αρχή τουλάχιστον και αν καταλήξουν κάπου μόνιμα ίσως περάσουν και βίδες.

Link to comment
Share on other sites

τετράγωνους :lol: ορθογώνιους εννοώ,

όσο για το 2ο που λες με τους σφιγκτήρες.. για αυτό σου πρότεινα τις ράγες
πάρε για παράδειγμα αυτό το βίντεο.. στο 0.29 φαίνεται ότι έχει βιδωμένο το τιμόνι πάνω στον σωλήνα

αλλά δεν έχει ανοίξει τρύπες.. απλά έχει περάσει συρταρωτά 2 'παξιμάδια' και απλά όταν θες να το κουνήσεις τα χαλαρώνεις μισή στροφή

προσπαθώ να βρω φωτογραφίες τόση ώρα και δεν βγαίνει κάτι...

 

εδιτ: κάτι τέτοιο

Έγινε επεξεργασία από Isidorosis
Link to comment
Share on other sites

Αα τώρα κατάλαβα! Το έγραψες και πιο πάνω (2χ4) αλλά που να το δει ο στραβός.

Να πω την αλήθεια μου αρέσει περισσότερο το 40χ40. Νομίζω πως θα είναι πιο εύκολες οι οποίες αλλαγές και μεταποιήσεις.

Σχετικά με αυτό με τις ράγες που λες, τσέκαρε και το 8020 προφίλ. Κορυφαίο υλικό και θα έκανε το rig 100% παραμετροποιήσιμο αλλά δυστυχώς πανάκριβο.

Η σωλήνα που στηρίζεται το τιμόνι στην εικόνα είναι 4χ6 για να μπορώ να ρυθμίσω λίγο και την γωνία του, μάλλον έπρεπε να το είχα αναφέρει. Μπορεί να αλλάξει και σε 2χ6 ή 2χ8, θα το δω στο κκατάστημα αυτό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν τα στράτζα (ναι μάθαμε επιτέλους πως λέγονται), αύριο θα αγοραστούν και οι βίδες/παξιμάδια και θα αρχίσει η συναρμολόγηση.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια εκτίμηση μιας σωστής/άνετης υψομετρικής διαφοράς καθίσματος πεταλιών? (προσομοίωση GT/road car)

Ε φανταστικέ @Aris Teidis ??   :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αγοράστηκαν τα στράτζα (ναι μάθαμε επιτέλους πως λέγονται), αύριο θα αγοραστούν και οι βίδες/παξιμάδια και θα αρχίσει η συναρμολόγηση.

Μπορεί κάποιος να μου δώσει κάποια εκτίμηση μιας σωστής/άνετης υψομετρικής διαφοράς καθίσματος πεταλιών? (προσομοίωση GT/road car)

Ε φανταστικέ @Aris Teidis ??   :rolleyes:

Ε, τι; Μεταλλικό κόκπιτ  μου ήθελες ε; Δεν ξέρω τίποτα :whistling:

:p Μπορώ να σου δώσω τις ακριβείς μετρήσεις από το κόκπιτ μου αν θες - είμαι 1,85 - και να τις προσαρμόσεις (στο περίπου) στο ύψος σου.

 

ΥΓ. Όταν λες GT/road car  εννοείς την κανονική θέση χωρίς καθόλου κλίση;

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

Από μια πρόχειρη εκτίμηση βλέπω περίπου 14cm υψομετρική διαφορά από τις ράγες της καρέκλας μέχρι το πάτωμα και περίπου 55cm από το κέντρο της στεφάνης του τιμονιού μέχρι το σημείο που πατάς το πετάλι του γκαζιού.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

 

325573DJkostas.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.