Jump to content



Simracing Gear! Καρέκλες, τραπέζα, τιμόνια εχωωω


Recommended Posts

Γεια σας παιδιά και από εμένα! Νέος στο φόρουμ κια γενικά στα sim racing.θα θελα να σας δώσω συγχαρητήρια κ ειδικά στον Άρη ο οποίος είναι καταπληκτικός σχεδιαστής cockpit και ενέμπνευσε και εμένα!

Να δείξω και εγώ την δουλειά μου..

20160301_185214.jpg

20160222_191343.jpg

20160222_194148.jpg

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, geovas77 said:

@Aris Teidis

 

Άρη για κοίτα εδώ, ο Ollie μόλις ξεκίνησε να προσφέρει ένα Kit για όσους επιλέξουν το simicube για OSW.

 

380 λίρες αγγλίας μαζί με τα μεταφορικά έρχεται κάτι λιγότερο από 500 € !

Γιώργο μπορείς να δεις εκεί που το διάβασες αν χρειάζεται να επιλέξεις την επιλογή " DB15 Connector & Ferrite Cores " και αν στέλνει το μοτέρ από Ευρώπη, δηλ. να σιγουρευτούμε ότι δεν έχει φόρους και δασμούς?

Link to comment
Share on other sites

@Aris TeidisΆρη στείλε του ένα μύνημα για να σιγουρευτείς, πάντως γενικά ο τύπος είναι έμπιστος και πουλάει kits από την αρχή του OSW project. Από όσο ξέρω είναι από Αγγλία (ο λόγος που βάζει και VAT για EU) οπότε με τελωνεία δεν μπλέκεις, το connector φαντάζομαι είναι για να σου στείλει έτοιμα τα καλώδια και να μην χρειαστείς να τα φτιάξεις μόνο σου όσον αφορά τη σύνδεση στο controller.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, geovas77 said:

@Aris TeidisΆρη στείλε του ένα μύνημα για να σιγουρευτείς, πάντως γενικά ο τύπος είναι έμπιστος και πουλάει kits από την αρχή του OSW project. Από όσο ξέρω είναι από Αγγλία (ο λόγος που βάζει και VAT για EU) οπότε με τελωνεία δεν μπλέκεις, το connector φαντάζομαι είναι για να σου στείλει έτοιμα τα καλώδια και να μην χρειαστείς να τα φτιάξεις μόνο σου όσον αφορά τη σύνδεση στο controller.

Ναι σ' ευχαριστώ Γιώργο, μόλις μου απάντησε και ο Ollie, πράγματι από UK στέλνει και τα καλώδια μ' αυτόν τον τρόπο θα είναι έτοιμα για το SimuCUBE! Μέσα στη μέρα θα προχωρήσω στην αγορά - περιμένω και μια απάντηση από Tomo! Το μόνο που με ανησυχεί είναι αν πράγματι τα μοτεράκια του έχουν 5000 encoder αλλά όπως λες είναι έμπιστο άτομο...

Έγινε επεξεργασία από Aris Teidis
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος mad_dog έγραψε:

Πολύ καλή δουλειά

Θα το ευχαριστηθεις όταν τρέξεις μαζί μας στο rF2

Υποθέτω έχεις το rF2 έτσι δεν είναι?

Δυστυχώς δεν έχω pc.Σε ps4 παιζω. Αυτή την στιγμή παίζω project cars.και αναμενω σε λίγες μέρες το dirt rally.και το asseto corsa το οποίο το μετέφεραν τον Ιουνίο..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dimitris Pappas said:

Τωρα κε.Αρη τι κανεις?

Εκανες παραγγελια?

Κύριε Δημήτρη, το έκανα το βήμα, δεν μπορώ να κάνω πίσω! Παρήγγειλα το SimuCUBE (για Μάη προβλέπεται) και τον Απρίλη θα πάρω και τον κινητήρα! Τρέμω από συγκίνηση...:amen:

Αν κατέβεις ποτέ Αθήνα θα το δοκιμάσεις!;)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

regular I`m using the paddles and very rare the h-shifter from my Logitech G27 set, but sometimes i was missing a sequentiell shifter. I was looking around to buy one but pricewise it was really to expensive, pricing is starting from 150 Euro, e.g. the DSD is around 300. I saw in annother forum some guys playing around with automatic lever selectors using them as sequentiell shifter. After some investigation i decided to try this, too.

I bought an automatic lever selector (BMW 5 E39 series) from ebay, and a chrome shift knob. Totally cost was 37 euro incld. shipping. As i want try to use some not used controller ports from my DSD button box, i dont need to buy an extra controller. To connect everything in a proper way, i used an old vga switch for the button box and a used vga cable for the connection.

Click image for larger version.   Name: seq_shift_001.png  Views: 176  Size: 917.4 KB  ID: 19326

Some pictures from the progress...

Click image for larger version.   Name: seq_shift_002.jpg  Views: 138  Size: 105.7 KB  ID: 19327

I reversed the position detection switch (steptronic/automatic) to use this switch as neutral position.

Click image for larger version.   Name: seq_shift_003.jpg  Views: 120  Size: 80.1 KB  ID: 19328

On the fly connection for testing...everything is working cool.png

Click image for larger version.   Name: seq_shift_004.jpg  Views: 134  Size: 96.1 KB  ID: 19329

Here you can see the vga cable attached to the button box

Click image for larger version.   Name: seq_shift_004_2.jpg  Views: 126  Size: 74.9 KB  ID: 19331

Picture with new shift knob attached

Click image for larger version.   Name: seq_shift_009.jpg  Views: 204  Size: 94.6 KB  ID: 19330

Available functions:

- upshift/downshift
- neutral
- reverse gear

To use this shifter is really an improve of immersion wink.png

Τι εχει κανει εδω ο μαγκας?

Βεβαια εψαξα λιγο και βρηκα τον επολογεα που λεει αλλα 80 ευρω!

Τωρα αν δεν εχουμε buttonbox πως κανουμε την συνδεση?

Απ'οτι φαινεται παντως θα ειναι σκυλι στις αλλαγες!

 

edit.Το παραπανω ειναι κομματι απο εδω http://isiforums.net/f/showthread.php/7850-DIY-sim-project

Έγινε επεξεργασία από Dimitris Pappas
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Eβαλα και τα Flags και σιγα σιγα τελειωνει.......Εχω φτιαξει 5 θεσεις για τις σημαιες των αγωνων και μια για την σημαια τερματισμου οταν τελειωνει ο αγωνας.

 

1.BLUE,

2.YELLOW,

3.BLACK

4.WHITE,

5.PENALTY

 

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.