Jump to content



Δεν μου αναγνωριζει την οθονη σε centOS(VMWare)


Cipioner

Recommended Posts

Exω κανει εγκατασταση centos σε vmware. H oθονη του υπολογιστη ειναι 1920Χ1080 16/9 kai στις ρυθμισεις οθονης δεν μου βγαζει πουθενα την συγκεκριμενη αναλυση, παρ'οτι εκανα ενημερωση λογισμικου, δεν ειδα κανενα αποτελεσμα.

Να πω οτι παρ,οτι κανω ανιχνευση οθονης παλι δεν μου αναγνωριζει τις διαστασεις και η αναλυση που εχω βαλει αυτη την στιγμη ειναι 1680Χ1050 16/10 (ειναι η πιο κοντινη).

Μπορει να μου πει καποιος πως να το λυσω? (μηπως χρειαζονται να κανω εγκατασταση vmware tools)?

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Σε virtual machine εχεις το centOs?

Αν εχεις host windows και vmware player εχει ενα θεματακι με την αναλυση που ισως δε λυνεται με το vmware tools, αλλα εννωειται θα τα εγκαταστησεις.

Τωρα οπως το χεις τρεχει το generic driver που δεν εχει και πολλα πολλα, οταν βαλεις τα vmware tools χρησιμοποιει κωδικα απο intel graphics και παει λιγο καλυτερα...

Ας οψονται η ati και η nvidia με τους κλειστους τους κωδικες και τις πατεντες τους

Link to comment
Share on other sites

Σε virtual machine εχεις το centOs?

Αν εχεις host windows και vmware player εχει ενα θεματακι με την αναλυση που ισως δε λυνεται με το vmware tools, αλλα εννωειται θα τα εγκαταστησεις.

Τωρα οπως το χεις τρεχει το generic driver που δεν εχει και πολλα πολλα, οταν βαλεις τα vmware tools χρησιμοποιει κωδικα απο intel graphics και παει λιγο καλυτερα...

Ας οψονται η ati και η nvidia με τους κλειστους τους κωδικες και τις πατεντες τους

Akριβως οπως τα λες τα εχω και η καρτα γραφικων ειναι της intel

Link to comment
Share on other sites

Akριβως οπως τα λες τα εχω και η καρτα γραφικων ειναι της intel

Αφου τρεχεις σε vm ειναι αδιαφορο ποια ειναι η hw καρτα σου, αφου ετσι κι αλλιως τρεχει στην εικονικη η οποια ειναι βασισμενη σε intel

ριξε μια ματια εδω, πιστευω να βρεις ακρη (αν και δεν αφορα vm)

https://www.centos.org/forums/viewtopic.php?t=16415

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ θυμαμαι καλα το centOs ειναι rpm based διανομη (αν κανω λαθος απλα παρελειψε το)

Ειτε κατεβαζεις -αν υπαρχει- .rpm απο τη σελιδα των vmware, ειτε αν δεν το εχουν, τους στελνεις ενα e-mail και σου λενε πως θα το εγκαταστησεις απο καποιο αλλο τυπο αρχειο σε rpm based διανομη.

Εναλλακτικα κατεβαζεις tar.gz και κανεις compile και install μονος σου με τον κλασσικο αχαρο κονσολατο τροπο...

btw γι αυτο θα επρεπε να επικρατησει ενα και μοναδικο συστημα binary αρχειων (κατα προτιμηση .deb αφου ειναι η πλειοψηφια) ωστε ολα να εγκαθιστονται απλως με ενα διπλο κλικ και τελος, και να μην ψαχνεις αν ειναι σε συστημα που υποστηριζει η διανομη η οχι

Link to comment
Share on other sites

Eχω την εντυπωση οτι το vbox, κανει καλυτερη δουλεια σε (virtual) linux. Oσες διανομες linux εχω κανει εγκατασταση στο vmware μονο το debian λειτουργει σχετικα καλα με πληρης αναγνωριση οθονης κλπ.' ολες οι αλλες που εχω εγκαταστησει μου εχουνε σπασει τα νευρα, ολο προβληματα και κολληματα εχω.

Ποιο παλια που ειχα κανει δοκιμαστικα εγκατασταση σε vbox, mint, ubuntu, και opensuse δεν ειχα κανενα προβλημα.

Τι μου κολλησε και πηγα σε vmware:p μονο για windows ειναι η συγκεκριμενη virtual.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Εγκατεστησα τελικα μετα απο προσπαθεια το vmware tools και μολις μπαινω στο ubuntu μου πεταει εναν τεραστιο πινακα (screenshots), ενω παλι δεν μου αναγνωριζει την οθονη, για να μπω σε πληρη οθονη 1920Χ1080, πρεπει να κλικαρω 2 φορες στο εικονιδιο του vmare, enter full screen, αλλιως εξαρχης με παει σε οθονη 800Χ600.:angry:

Μηπως υπαρχει καποια λυση για το συγκεκριμενο?

post-31781-1416078732,2062_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.