Jump to content



ερωτηση για διαφανο σωληνα υδροψυξης


pug_f_e

Recommended Posts

παιδια υπαρχει διαφανος σωλήνας για υδροψυξη..

που να μη θαμπωνει μετα από λιγο καιρο?

ή αναγκαστικα πας σε χρωματιστούς?

ειχα παρει μια φορα κατι διαφανους και μετα από 2-3 βδομάδες δεν φαινοταν τιποτα από το θάμπωμα

μετα εβαλα κοκκινους Primochill με wfi και όλα οκ.

απλα σκέφτομαι να βαλω χρωματιστο υγρο και θα ηταν ωραια με διαφανους σωλήνες...

αλλα όχι αμα θαμπωσουν

υπαρχει κατι???

Link to comment
Share on other sites

Το χρωματιστό υγρό συνήθως αφήνει κάποια υπολείμματα. Ανάλογα βέβαια και το υγρό σου.

Πχ σε tygon με Aqua computer που έχω στο μεγάλο δεν έχει θαμπώσει ή δε φαίνεται να έχει θαμπώσει. Έχω και 6 μήνες να το λύσω τώρα.

Στο μικρό που έβαλα pastel χρώμα οι σωλήνες πήραν χρώμα και θαμπάδα η οποία φαίνεται μόνο αν αδειάσεις τους σωλήνες. Με γεμάτο το κύκλωμα δε φαίνεται τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

εγω με ενα διαφανο απο το e-world και ενα λιτρο απο ενα κοκκινο βαθυ υγρο που εχει, εδω και ενα χρονο ειναι πεντακαθαρο οπως ηταν καινουριο ολο το συστημα! μου κανε μεγαλη εκπληξη. θα βρω την παραγγελια και θα σου πω

edit

Alphacool Σωλήνας AlphaTube HF 13/10 Clear

Aqua Computer Double Protect Ultra Red 1 LT Watercooling Fluid

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

αρα σιγουρα εφταιγε ο σωλήνας μου...

αφου με wfi το ειχα κιολας να φανταστείτε..

παντως φιλε fuz10n αν και με κοκκινο υγρο δεν ειχες πρόβλημα που λενε ότι βαβει πιο πολύ απ όλα τι να πω.. μπραβο

οποτε παω για διαφανο σωληνα με υγρο :laughing:

βολευει κιολας το eworld γιατι θα παρω και ψυγειο από κει..

απ ότι ειδα εχει πλε ,κοκκινο και κιτρινο..

δυσκολη ερωτηση...αν παρω 1 λιτρο κιτρινο κ 1 λιτρο μπλε και τα ενωσω.. θα εχω 2 λιτρα πρασινο??

Έγινε επεξεργασία από pug_f_e
Link to comment
Share on other sites

χαχα μαλλον ναι. τι καλυτερο απο το πειραμα?

συμπληρωνατικα σου λεω οτι εχω cpu block koolance nickel plated, 79x0 full vga block nickel, το γωνιακο ek block για τα vrm της vgene, ενα ψυγειο 2χ140 και ενα ακομα ιδιο λεπτοτερο. αντλια την απλη d5 και ρεζερβουαρ αυτο που μπαινε σε μια θεση dvdrom διαφανο, και δεν εχει βαψει ουτε αυτο.

edit. πατα αυτες τις 4 φωτο πως ειναι ολα μετα απο 1 χρονο περιπου... σιγουρα αξιζαν τα λεφτα (και οχι πολλα)

IMG_20140330_123735.jpg

IMG_20140330_123747.jpg

IMG_20140810_092819.jpg

IMG_20140810_092824.jpg

Έγινε επεξεργασία από fuz10n
Link to comment
Share on other sites

'Έχεις κρατήσει κανένα κομμάτι σωλήνα?

Το 'θάμπωμα' μπορεί να οφείλεται σε 2 διαφορετικά πράγματα το καθένα απαιτεί διαφορετικές λύσεις για το τι σωλήνες/υγρό θα βάλεις.

Κοίτα αν αυτό το θάμπωμα που λές φεύγει/βελτιώνεται με μηχανικό τρόπο στο εσωτερικό του σωλήνα, τρίβοντας τον πχ με μια μπατονέτα.

Link to comment
Share on other sites

fysion ευχαριστω για το κοπο που εκανες για τις φωτογραφιες..

οντως το πλεξι δεν επαθε τιποτα..

οσο για τους σωλήνες πρεπει να θαμπωσαν λιγο..

εκτος κι αν ετσι φαινεται λογω καμερας ή σκόνης κλπ

ppkstat εχει 3 χρονια που τα χα βαλει. τωρα εχω κοκκινους primochill

παντως αν θυμαμαι καλα..όταν τους ειχα βγαλει.. και ειχαν θαμπωσει σαν υλικο, αλλα και παραλληλα αυτό που λες ισχυει. ότι με το χερι εσωτερικα εφευγε ένα στρωμα "μπιχλας-σκονης"

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θάμπωμα που οφείλεται σε plastisizer (που πιστεύω οτι αυτό συνέβη στην περίπτωση σου) και υπάρχει θάμπωμα που οφείλεται στην διαπερατότητα του σωλήνα σε υγρά. Και στις 2 περιπτώσεις δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις χρωματιστά υγρά, μπορείς να έχεις και τα δύο με απλό νερό αναλόγως τον σωλήνα.

Αυτά τα 2 δεν περιλαμβάνουν φαινόμενα αντιδράσεων ή επιπτώσεις την θερμοκρασία του υγρού στον σωλήνα που οδηγούν συνήθως σε πρασίνισμα-κιτρίνισμα ή σε πιο τρομαχτικές αντιδράσεις.

Η επιλογή του υγρού που πρέπει να κάνεις είναι σχετικά εύκολη, όλα τα αξιόπιστα υγρά κάνουν. Η επιλογή του σωλήνα θέλει λίγο μεγαλύτερη προσοχή καθώς δεν υπάρχει ακόμα κάποια τέλεια λύση.

Έγινε επεξεργασία από ppkstat
Link to comment
Share on other sites

Και στις 2 περιπτώσεις δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσεις χρωματιστά υγρά, μπορείς να έχεις και τα δύο με απλό νερό αναλόγως τον σωλήνα.

Αυτά τα 2 δεν περιλαμβάνουν φαινόμενα αντιδράσεων ή επιπτώσεις την θερμοκρασία του υγρού στον σωλήνα που οδηγούν συνήθως σε πρασίνισμα-κιτρίνισμα ή σε πιο τρομαχτικές αντιδράσεις.

.

sorry γιατι μπερδευτηκα.. ποιες είναι οι 2 περιπτώσεις που λες..?

παντως στη περιπτωση διαφανου σωληνα και χρωματιστου υγρου, μαλλον μιλαμε για tygon και aqua computer..

τελος, τη τελευταια φορα που τα ειχα λυσει όλα.., στα μπλοκ υπηρχε κατι σαν λασπη ανοιχτο καφε και υπηρχαν και σημεια που πρασινιζαν αν δε κανω λαθος.

το νερο και το reservoir φαινοντουσταν οκ παντως. ΜΕ WFI αυτά που περιγραφω

Link to comment
Share on other sites

Xρησημοποιωντας διάφανους σωλήνες και απλό νερό (wfi) μπορεί να έχεις θάμπωμα. Δεν φταίει το χρώμα του υγρού για το θάμπωμα. Βασικά με tygon, αν αναφέρεσαι σε r 3603 θα έχεις σίγουρα θάμπωμα σε κάποια φάση οτι υγρό και να χρησιμοποιήσεις. Οι 2 περιπτώσεις που αναφέρω σου εξήγησα ποιες είναι, 1) Plastisizer, 2)Διεαπερατότητα του σωλήνα σε υγρα (κατασκευαστικό χαρακτηριστικό του σωλήνα). Αυτά τα 2 και ειδικά το πρώτο υφίστανται και σε χρωματιστούς σωλήνες, απλά δεν το βλέπεις γιατί δεν είναι διαφανείς.

Το έχω ξαναπεί πρέπει να γίνει καμιά εκστρατεία για να σταματήσει ο κόσμος να χρησιμοποιεί r 3603 και να τον θεωρεί κορυφαίο σωλήνα. Σε λίγο θα εμφανιστεί και κόσμος που αντί για d5 ή ddc θα χρησιμοποιεί submersible eheim. Δεν λέω, καλό για το revival αλλά όχι τόσο καλό για οτιδήποτε άλλο:happy2:

Αυτό που αναφέρεις στο μπλοκ μπορεί να είναι πολλά πράγματα και είναι δύσκολο να πείς στα σίγουρα ειδικά χωρίς φωτογραφία.

Για να μην το κάνουμε πολύπλοκο πάντως αν θέλεις μια καλή mainstream επιλογή πάρε διάφανο primochill advanced LRT και κάποιο χρωματιστό αξιόπιστο έτοιμο υγρό της αρεσκείας σου. Εχε υπ οψην σου οτι ο σωλήνας αυτός πρασινίζει σχετικά εύκολα σε θερμοκρασίες υγρού άνω των 35 βαθμών (όπως και άλλοι δηλαδή, απλά λίγο πιο εύκολα). Τουλάχιστον δεν θα έχεις plastisizer.

Aν θέλεις τον απόλυτα καλύτερο σωλήνα πας εδώ αν είσαι οκ με την εμφάνιση και την αυξημένη ακαμψία πας εδώ

(ή αντίστοιχο neoprene tubing σε tygon κτλπ)

EK-Tube ZMT Matte Black 15,9/9,5mm - 10/16mm (3/8" - 5/8") Tubing - Tubing - Accessories

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.