Jump to content



πρόβλημα με τον ηλεκτρικο πινακα


panos 12

Recommended Posts

παιδια καλημερα, στο σπιτι μου εχω 3 ασφαλειες γενικες 16a μετα ειναι για την κουζινα, και 2πολικος για το μποϊλερ εφερα εναν ηλεκτρολογο και με εβαλα και μια ασφαλεια για τον υπολογιστη να ειναι μονος του, 10α αυτη και με εβαλε και γειωση στην πριζα, αυτο που θελω να ρωτησω και με αφορμη την τηλεοραση μου που εχει ενα προβλημα με το τροφοδοτικο της πεταει κατι λαμψεις στην εικονα και η ασφαλεια δεν πεφτει,

οποτε λοιπον θα πρεπει να μπει ενα ρελε διαφυγης; αυτος ο ηλεκτρολογος με ειπε γυρω στα 120Ε γαλλικο ρελε θα βαλει ειναι λεει τα καλυτερα, αλλά αν μια συσκευη εχει προβλημα και πεφτει αυτο, πως γινεται μετα πετας την συσκευη ή μπωρεις μετα να το παρακαμψεις (η τιμη ειναι καλη που με ειπε αυτος;) θα βαλει επισης και μια πριζα σουκο στον υπολογιστη γιατι ακομα ειμαι με την παλια πριζα:( 3

Link to comment
Share on other sites

Το ρελε διαφυγης πεφτει για να προστατεψει τον ανθρωπο σε περιπτωση διαροης ρευματος προς την γη. Αυτο κ μονο. Ολα τα αλλα ειναι μπαρουφες. 120 ειναι λιγο τσιμπημενα

Link to comment
Share on other sites

να υποθεσω το σπιτι σου ειναι αρκετα παλιο....

ΑΜΑ βαλεις ρελε (πραμα που ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ , ασφαλεια πανω απ'ολα ) , τοτε στην περιπτωση που παρουσιαση διαροη η TV , θα στα ριχνει ολα .

Τεχνικα μπορεις να το παρακαμψεις βαζοντας την γραμμη πριν απο το ρελε

αλλα ΑΜΑ σου κανει κατι τετοιο ο ηλεκτρολογος , σκιστου τα πτυχεια .....

οποτε φτηνοτερο ρελε , και νεα τηλεοραση

edit

[γιατι εβαλες νεα γραμμη στο pc ? η καταναλωση του δεν δικαιολογει αποκλιστηκη γραμμη . Σου περασε νεο καλωδιο μεσα απο τον τοιχο ? ]

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Και όμως μπορεί. Σε πρόσφατη τοποθέτηση ρελε σε παλαιά οικία, πέφτει εκεί που είχε πάνω τηλεόραση και στερεοφωνικό και σκέφτηκα ότι έχει πρόβλημα το πολύπριζο. Βγάζω το πολύπριζο και βάζω άλλο, τα ίδια πάλι. Ανοίγω την πρίζα στον τοίχο να δω τι τρέχει και βλέπω την γείωση συνδεδεμένη στον ουδέτερο και τον ουδέτερο στον αέρα. :o

Link to comment
Share on other sites

kpetso@ ναι με εβαλε καλωδιο μεσα απο τον τοιχο για το πολυμπριζο και γενικα για ολη την εγκατασταση μαζει ειναι και ο υπολογιστης μου επανω. Επισης με εβαλε ενα καλωδιο το οποιο ειναι η γειωση. Στο τελος μπηκε και μια ασφαλεια στον πινακα 10Α γιατι πριν ηταν ολα μαζει στις 3 ασφαλειες του πινακα οποτε καλο πιστευω ηταν να μεινει μονος του ο υπολογιστης και τα περιφεριακα του, μετα με εβαλε και μια γειωση ενα και με πηρε 80Ε.:hmm: Αυτη την στιγμη πανω στο πολυμπριζο, (10 θεσεις turbo x μαζει με ενα ups 1000v/a turbo x<<εαν πεσει το ρελε θα ειναι γιατι ειναι το turbo x) εχω την οθονη μου lg επιπεδη τα ηχεια μου, το ρουτερ μου, το πολημηχανημα μου, ενα hub ενα φωτιστικο γραφειου και τον υπολογιστη μου με 650w τροφοδοτικο το οποιο ζητημα να φτανει μεχρι τα 420w. Ο υπολογιστης ειναι καινουριος, και τα καινουρια καινε λιγοτερο, ειπα λοιπον να βαλουμε αυτο το ρελε τωρα για να γινει και η δουλεια καλυτερη. Η οικοδομη μου ειναι το 68 καπου εκει, αλλες πριζες εχουνε γειωση αλλες οχι, γιατι το ξυλινο πατωμα το ειχανε για γειωση τοτε. Οποτε να βαλω μετα σε ολες τις πριζες γειωση; η οχι; Επισης αν μπει το ρελε πως θα καταλαβω οτι ειναι πριν ή μετα την γραμμη του πινακα; γιατι οντως ειναι λαθος ο τροπος για το ρελε που λες. Πως μπωρο να δω οτι εχει μπει σωστα; Επισης αν μετα πεφτει πρεπει καθε φορα να τον φωναζω να με βρισκει το προβλημα για καθε συσκευη; και αν ειναι απο συσκευη την πεταμε;:nono:

Έγινε επεξεργασία από panos 12
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29873]panos 12[/MENTION], την επομενη φορα που θα ξαναγραψεις προσπαθησε να μην τα μπουρδουκλωσεις ολα γιατι με δυσκολια καταλαβα τι εννοεις

αρχικα για να καταλαβεις

οι ασφαλειες του πινακα , ασφαλιζουν ΤΗΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ γιατι ποτε δεν ξερεις αμα σου τυχει κανα βραχυκυκλωμα/υπερενταση κτλ κτλ , με αποτελεσμα ισως και φωτια . Η ασφαλεια που μπαινει σε καθε γραμμη , ειναι αναλογη με το παχος του καλωδιου .

το ρελε ασφαλιζει ΤΟΝ ΧΡΗΣΤΗ , αμα για τον Χ-Υ λογο υπαρξει διαρροη , το ρελε βλεπει την διαφορα και τα κλεινει ολα , συνεπως οπως καταλαβαινεις ειναι ακρος απαραιτητο εξαρτημα και πρεπει να ασφαλιζει ολοκληρη την εγκατασταση , για αυτον τον λογο το βαζουν και πρωτο , οτιδηποτε υπαρχει πισω του πολυ απλα δεν ειναι ασφαλισμενο ...με οποιον κινδυνο συνεπαγεται αυτο .

Δυστυχος το σπιτι σου ειναι πολυ παλιο , τυπικα αμα ερχοταν καποιος και εκανε ελεγχο των ηλεκτρολογικων του με βαση τους τωρινους κανονες , θα στο κλεινανε .

δεν ειναι αναγκη να φωναζεις ηλεκτρολογο για καθε φορα που πεφτει το ρελε , πανω κατω θα ξερεις ποιες συσκευες λειτουργουσαν την στιγμη που επεσε , οποτε με 2-3 δοκιμες θα μπορεις να δεις που ειναι το προβλημα

(οσο για τις 2 πρωτες σειρες , δεν τις καταλαβα καν )

Link to comment
Share on other sites

Το ρελε πολυ κακως δεν υπάρχει ,αντι να βάζεις ξεχωριστή γραμμή για το pc ,έπρεπε να βάλεις ρελε για τον άνθρωπο.

Εργασία γυρω στα 30 αντε 35 χωρις φπα ειναι μια χαρά ρεαλιστικά ,οχι όπως ακούς κατι άλλους εδω και καθε δουλειά περαν της δικής τους την υποβαθμίζουν στα τάρταρα . Η τιμη που σου είπε ειναι πολυ υψηλή για το ρελε.

Για τη γραμμή του pc αν έσκαψε τοιχο για καλωδιο,και έβαλες και καινουργια ασφάλεια και πριζα,ειναι παραδόξως κανονικη

Link to comment
Share on other sites

kpetros@ τι ενωείς; θα μου το εκλείνε; η δεη; θα με εβγαζε και απο το σπιτι; δεν φτανει που τους δινω τα χαρατσια νομιζω πρεπει να με δινουνε και σωστο ρευμα

επισης das@ για την γραμμη του υπολογιστη ανοιξε μονο τα μπουαντ δεν εσκαψε κανεναν τοιχο

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=29873]panos 12[/MENTION]

εννοω πως ο τροπος που ειναι δομημενο ειναι εντελος λαθος σε σχεση με τους κανονες του ετους 2014 . Δεν αξιζει να χαλας του κοσμου τα λευτα για ψιλοδιορθωσεις γιατι απο τουτα και κεινα θα καταληξεις στο συμπερασμα πως θελει αλλαγμα ολη η εγκατασταση .

οποτε ασε τις νεες γραμμες , βαλε ενα ρελε , πληρωσε τον και μακαρι τα επομενα που θα κανεις να ειναι σε νεο σπιτι

το @ μπαινει μπροστα απο ονομα για να κανεις mention!!!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.