Jump to content



Επιλογη Ανεμιστήρα για Η100i


kilahed

Recommended Posts

Χθες Πήρα την H100i άλλα οι ανεμιστήρες τις δεν παλεύονται και είμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2

Akasa

NOISEBLOCKER

Θα αγοραστούν συνολικά 4 για να μπουν και 2 μπροστά στο Case,θα ήθελα την γνώμη σας και φυσικά αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση (Μονο για PWM)

Link to comment
Share on other sites

Οι piranha είναι σε περισσότερες στροφές. Τους έχω ακούσει στο φουλ και τους δύο και να είμαι ειλικρινής ήταν λίγο φασαριοζοι συγκριτικά με τους Apache αλλά σε λογικά πλαίσια

Link to comment
Share on other sites

γιατί υποχρεωτικά 4Pin? η μητρική σου δεν έχει voltage control? Νομίζω και με 3Pin μπορείς να κάνεις δουλειά με την h100i. Δες τους CORSAIR AIR SERIES SP120 HIGH PERFORMANCE EDITION HIGH STATIC PRESSURE 120MM FAN - αλλιώς οι noctua nf-f12 είναι οι ποιο αποδοτικότεροι και οι ποιο αθόρυβοι για ψυγεία, αλλά κοστίζουν διπλάσια...

Link to comment
Share on other sites

γιατί υποχρεωτικά 4Pin? η μητρική σου δεν έχει voltage control? Νομίζω και με 3Pin μπορείς να κάνεις δουλειά με την h100i. Δες τους CORSAIR AIR SERIES SP120 HIGH PERFORMANCE EDITION HIGH STATIC PRESSURE 120MM FAN - αλλιώς οι noctua nf-f12 είναι οι ποιο αποδοτικότεροι και οι ποιο αθόρυβοι για ψυγεία, αλλά κοστίζουν διπλάσια...

Θέλω 4 Pin γιατί όσους 3 Pin εχω βάλει ο θόρυβος απο την εναλλαγή των στροφών είναι ενοχλητικός

Noctua κορυφαίοι άλλα θέλω 100 ευρώ+ για 4...

Μια ερώτηση για οριζόντια τοποθέτηση πιο είδος μοτέρ είναι το καλύτερο? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εγώ έβαλα τους corsair τους silent ( σετ των δύο ) και είναι κομπλέ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα , το μόνο που κάνει λίγο σπαστικό θόρυβο είναι οι ανεμηστήρες της r9 280χ , κατα τα άλλα θα είσαι πολύ ικανοποιημένος διότι το e-shop τους έχει τους δύο μαζί κοντά στα 20 ευρώ ενώ οι noctua έχουν ο ένας μόνος του 20 ευρώ μεγάλη διαφορά στην τιμή .:dirol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα τους corsair τους silent ( σετ των δύο ) και είναι κομπλέ δεν αντιμετωπίζω κανένα πρόβλημα , το μόνο που κάνει λίγο σπαστικό θόρυβο είναι οι ανεμηστήρες της r9 280χ , κατα τα άλλα θα είσαι πολύ ικανοποιημένος διότι το e-shop τους έχει τους δύο μαζί κοντά στα 20 ευρώ ενώ οι noctua έχουν ο ένας μόνος του 20 ευρώ μεγάλη διαφορά στην τιμή .:dirol:

Ακριβώς τους ίδιους έβαλα και εγω με το που αγόρασα την h100i. Κανένα πρόβλημα και μηδενικός θόρυβος.

Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος της Η100ι εδώ κι ενάμιση χρόνο.

Να τα πιάσουμε με τη σειρά.Λες ότι ο θόρυβος δεν παλεύεται.Ναι κάνουν θόρυβο στις 2500 στροφές.(ποιοί δεν κάνουν σε αυτές τις στροφές?)Όμως γιατί τους έχεις στο τέρμα? Η Η100ι έχει πρόγραμμα που ρυθμίζονται από πολύ χαμηλές στροφές έως τέρμα.Για να λες ότι τους ακούς τους έχεις στο τέρμα η λίγο πιο κάτω.Γιατί τους έχεις σε τόσο ψηλές στροφές?Έχεις τον επεξεργαστή μόνιμα κλοκαρισμένο στα 5ghz και πάνω?Εγώ σε καθημερινή χρήση τους έχω στις 900 στροφές και είναι σαν μα μην υπάρχουν.Όταν κλοκάρω τον επεξεργαστή στα 5+ τότε τους ανεβάζω.

Δεύτερον,το ψυγείο της Η100i δεν είναι και τίποτα σπουδαίο σε ποιότητα και απόδοση. Άρα με ανεμιστήρες με λιγότερες στροφές θα έχεις σίγουρα πρόβλημα με τις θερμοκρασίες.Στην αρχή άλλαξα κι εγώ 3 διαφορετικά ζευγάρια για πιο αθόρυβη λειτουργία. Τελικά κατέληξα πάλι στους μαμίσιους αφού αυτοί μου έδιναν την καλύτερη απόδοση.

Τρίτον,θες ανεμιστήρες με στατική πίεση που κάνουν για ψυγεία,και όχι όποιον δήποτε που είναι για κουτί.Είναι τελείως διαφορετική η λειτουργία τους.

Τώρα αν σε ενοχλεί η αρχική τους λειτουργιά την ώρα που ανοίγεις το pc....εντάξει...κάποια δευτερόλεπτα είναι.Και η σωστή λειτουργία των ανεμιστήρων,αυτή είναι.Γιατί αν τους έχεις κατεβάσει στις 700 ή και λιγότερες στροφές τότε υπάρχει περίπτωση να μην ξεκινήσουν ποτέ.

Η απόφαση είναι δική σου του τι θα κάνεις.Το πιθανότερο θα είναι, να είναι πεταμένα χρήματα.Και το πιθανότερο επίσης να ξαναβάλεις τους δικούς της.

Έγινε επεξεργασία από venex58
Link to comment
Share on other sites

Θα έλεγα όχι ειδικά όταν θέλουμε να έχουμε ήσυχo σύστημα. Θεωρώ πως είναι απαγορευτικοι αν το μπάτζετ σου δεν στο επιτρέπει πήγαινε στους artic cooling f12 με καλύτερα αποτελέσματα in real life Και όχι σε specs

Link to comment
Share on other sites

Οι μαμισιοι ειναι αρκετα καλοι ανεμιστηρες. Προσωπικα εχω επανω στην i αυτους που ερχονται με την h75(~1900rpm) γιατι θεωρω τις 2700 στροφες υπερβολικες. Τους εχω επανω στο header της μητρικης και δουλευουν σε idle περιπου στις 500 στροφες. Δεν εχουν ανεβει ποτε πανω απο 1000-1100 παιζοντας battlefield για παραδειγμα, με θερμοκρασιες στα 4.2 περιπου στους 60-62 βαθμους.

UgRp6Z9.png

Σε καποιες απο τις πρωτες παρτιδες των Η100i οντως ειχαν ενα προβλημα "κροταλισματος". Αργοτερα απο οτι εχω δει(και ακουσει) το προβλημα διορθωθηκε.

Μην τους συνδέετε επανω στην αντλια γιατι παει με βαση τη θερμοκρασια του υγρου και στα default settings δεν προκειται να ηρεμησετε(εκτος αν ζειτε στην Αρκτικη). Παρτε ενα pwn splitter και συνδεστε τους στην μητρικη.

My 2 cents :)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.