Jump to content



Αγορα τηλεορασης


Recommended Posts

Ειμαι αναμεσα σ'αυτη, (προσπαθω να βρω το συγκεκριμενο μοντελο, γιατι εχει σχεδον εξανληθει), αυτη και αυτη

Παντως δεν με ενδιαφερει το 3d, ασχετα αν υπαρχει σε καποια μοντελα, κυριως η panasonic μ'ενδιαφερει.

Link to comment
Share on other sites

Γενικο? η samsung λογικα πρεπει να χρησιμοποιεί το πανελ της F σειρας που εχει τρομερή αντίθεση (βαθυ μαυρο) και πολυ καλο software user interaction. Η LG υπολείπεται σε αυτο + οτι εχει καπως αργη ανταπόκριση το μενου smart (ξαναλεω ετσι μου ειπε ο φιλος που την ειδε την LG )

ξαναλεω παντως παρε 40+ οσο καλη και αν σου φαίνεται η 32

Η panasonic σε led δε λεει κατι , σε plasma εκει ειναι τοπ

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

samsung χαλαρα...απο φιλο εχω ακουσει οτι κολλαει το smart menu της lg

αν μπορεις παρε 40αρα

Πάντως ως κάτοχος της UE40F6400, έχω να πω ότι είμαι υπερευχαριστημένος από ποιότητα εικόνας, τον media player κτλ, αλλά το μενού της σίγουρα δεν είναι snappy, ενώ το youtube, γίνεται unresponsive με το πρώτο search. Μπορεί να μου έκατσε βέβαια ή να θέλει κανά update. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα για μένα είναι ότι αν δεν μιλάμε για συσκευή κρεβατοκάμαρας ή κουζίνας, η 32αρα είναι υπερβολικά μικρή και θα το μετανιώσει 100% ο υποψήφιος αγοραστής.

Στις τηλεοράσεις ισχύει το the bigger the better οπότε αν χρειαστεί καλύτερα θα ήταν να πέσει και σε ποιότητα εικόνας (αν υπάρχει τέτοιος όρος σ αυτό το μπάτζετ) παρά σε διαστάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ως κάτοχος της UE40F6400, έχω να πω ότι είμαι υπερευχαριστημένος από ποιότητα εικόνας, τον media player κτλ, αλλά το μενού της σίγουρα δεν είναι snappy, ενώ το youtube, γίνεται unresponsive με το πρώτο search. Μπορεί να μου έκατσε βέβαια ή να θέλει κανά update. Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα.

40F6500 και εγω ειναι φοβερη οντως

Το youtube ειναι το ιδιο καθυστερημένο και στο ps3 δεν ειναι τοσο θεμα της τηλεωρασης

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα για μένα είναι ότι αν δεν μιλάμε για συσκευή κρεβατοκάμαρας ή κουζίνας, η 32αρα είναι υπερβολικά μικρή και θα το μετανιώσει 100% ο υποψήφιος αγοραστής.

Στις τηλεοράσεις ισχύει το the bigger the better οπότε αν χρειαστεί καλύτερα θα ήταν να πέσει και σε ποιότητα εικόνας (αν υπάρχει τέτοιος όρος σ αυτό το μπάτζετ) παρά σε διαστάσεις.

Συμφωνώ απόλυτα ως προς το μεγαλύτερο μέγεθος, θα πρέπει ωστόσο πρώτα να απαντηθούν τα 2 βασικά ερωτήματα που τέθηκαν νωρίτερα

ποια είναι η απόσταση θέασης ?

ποια είναι η κύρια χρήση της τηλεόρασης ?

Ειμαι κάτοχος μιας LG και δεν έχω παρατηρήσει καμμία καθυστέρηση στο smart menu. Αναφορικά τώρα με το θέμα των panel θεωρώ οτι ειναι εντελώς υποκειμενική η όποια κρίση.

Link to comment
Share on other sites

Η βασική χρήση ποια θα είναι ?

Καταρχην δεν την θελω για εμενα, (αν και θα ριχνω καμια ματια), για γενικη χρηση κυριως, καμια παλια ελληνικη ταινια, κουτσομπολια, ειδησεις:p αθλητικα και πολυ σπανια ξενες ταινιες.

Παντως μου εχουνε προτεινει αυτη, αν και καπου διαβασα οτι πανω απο 400 ευρω, δεν αξιζει να δωσεις για 32αρα, αν και το συγκεκριμενο μοντελο ειναι υπερτιμημενο:hmm:δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω παραγγελεια απο εδω, αν καποιο καταστημα στελνει Ελλαδα.

Η αποσταση μεχρι 4 μετρα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν την θελω για εμενα, (αν και θα ριχνω καμια ματια), για γενικη χρηση κυριως, καμια παλια ελληνικη ταινια, κουτσομπολια, ειδησεις:p αθλητικα και πολυ σπανια ξενες ταινιες.

Παντως μου εχουνε προτεινει αυτη, αν και καπου διαβασα οτι πανω απο 400 ευρω, δεν αξιζει να δωσεις για 32αρα, αν και το συγκεκριμενο μοντελο ειναι υπερτιμημενο:hmm:δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω παραγγελεια απο εδω, αν καποιο καταστημα στελνει Ελλαδα.

Η αποσταση μεχρι 4 μετρα.

Όντως υπερτιμημένη για 32αρα. Θεωρώ οτι με αυτά τα χρήματα ίσως και λίγο παραπάνω πας σε 46+ ίντσες μιας και οι 32αρα στα 4μ απόσταση θα φανεί υπερβολικά "λίγη".

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην δεν την θελω για εμενα, (αν και θα ριχνω καμια ματια), για γενικη χρηση κυριως, καμια παλια ελληνικη ταινια, κουτσομπολια, ειδησεις:p αθλητικα και πολυ σπανια ξενες ταινιες.

Παντως μου εχουνε προτεινει αυτη, αν και καπου διαβασα οτι πανω απο 400 ευρω, δεν αξιζει να δωσεις για 32αρα, αν και το συγκεκριμενο μοντελο ειναι υπερτιμημενο:hmm:δεν ξερω αν θα μπορουσα να κανω παραγγελεια απο εδω, αν καποιο καταστημα στελνει Ελλαδα.

Η αποσταση μεχρι 4 μετρα.

Τη μεγαλύτερη που υπάρχει στα λεφτά που δίνεις αν μιλάμε ακόμα και για 4!!! μέτρα. Στην χρήση που θα κάνεις μόνο το μέγεθος θα μετρήσει. Μην ασχοληθείς με 3d, τάχα smart δυνατότητες κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Kαι απο θεμα ποιοτητας? ειδα σ'ενα καταστημα ταυτοχρονα lg, samsung sony, και sharp (σε λειτουργια), με μια προχειρη ματια παιδια, η sony μ'αρεσε περισσοτερο σαν ποιοτητα εικονας, ητανε πιο απαλη σε σχεση με καποιες που εχουνε αντιθεση mega.

Αλλα και απο την αλλη δεν τις πολυεμπιστευομαι ειδικα σαν crt, καποιος τεχνικος (ηλεκτρονικος), μου ειχε πει μακρυα απο sony.

Link to comment
Share on other sites

Kαι απο θεμα ποιοτητας? ειδα σ'ενα καταστημα ταυτοχρονα lg, samsung sony, και sharp (σε λειτουργια), με μια προχειρη ματια παιδια, η sony μ'αρεσε περισσοτερο σαν ποιοτητα εικονας, ητανε πιο απαλη σε σχεση με καποιες που εχουνε αντιθεση mega.

Αλλα και απο την αλλη δεν τις πολυεμπιστευομαι ειδικα σαν crt, καποιος τεχνικος (ηλεκτρονικος), μου ειχε πει μακρυα απο sony.

Νομίζω απο την εποχη/τεχνολογία των CRT έχουν αλλάξει πολλά πράγματα οπότε...

Θεωρώ οτι θα πρέπει να προτιμήσεις εκείνη που σου αρέσει περισσότερο είτε αυτό λέγεται χρώματα, είτε αισθητική, είτε ευκολίες μιας και εσυ είσαι αυτος που θα την χρησιμοποιείς. Αν σου αρέσει η πιο κινηματογραφική αίσθηση και το πραγματικό μαυρο θα σου έλεγα να κοιτάξεις προς plasma πλευρα με τα +/- που κουβαλάει η συγκεκριμένη τεχνολογία.

Αν θεωρείς οτι ο υπερκορεσμός των χρωμάτων δε σου ταιριάζει μείνε μακριά απο samsung. Αν απο την άλλη θές να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο θέμα service κοιτα προς LG μεριά :rolleyes: Μάλλον σε μπερδεψαμε περισσότερο αλλα η τελικη αποφαση ανήκει σε εσένα.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια εξαντλησα το θεμα να βρω την συγκεκριμενη panasonic, αλλα δεν μπορω να την βρω πουθενα.

Δεν ξερω αν η συγκεκριμενη lg, ειναι καλη αγορα απο το e-shop, (σε θεμα service), η να παω σε καταστημα απο το skroutz.

Παντως στο τελος δεν αναφερει "doa 7 ημερων", δεν ξερω αν αυτο λεει κατι.

Link to comment
Share on other sites

στα 4 μέτρα πάλι μικρή θα φαίνεται (στο σαλόνι έχουμε 46 φαντάσου με 32 είναι σα να βλέπεις σε 15 άρα crt στα 2 μέτρα ) δε θα δεις διαφορά απο hd - sd τόσο μακρυά

επίσης οι Samsung έχουν πλήρως ρυθμιζόμενη εικόνα οπότε τη φέρνεις στα επίπεδα που θέλεις (default είναι λίγο υπερκορεσμενη)

Link to comment
Share on other sites

εχω θα εβρισκα την μεγαλυτερη και με το λιγοτερο lag στο budget. Ολα τα αλλα πανω κατω χανονται λογο διαφορετικου φωτισμου του χωρου κατα τη διαρκεια τις ημερας και διαφορετικου τυπου video (αθλητικα, κουτσομπολια, ταινιες..)

Εχω μια Sony 46W905 και επειδη ειμαι ακομα πορωμενος (1 μηνα την εχω) καθε φορα που βλεπω κατι πειραζω τα settings. Πάντως αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι το low lag (15ms εχει εμενα), ειναι τρομερο ακομα και οταν βλεπεις ρομαντικη ταινια. πολυ καλο flow. Δε συζηταω για το fifa 14 σε ps3, σαν να παιζω σε ps4 (ειχα μια απλη 32-αρα πριν)

Έγινε επεξεργασία από Bonito
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.