Jump to content



Πολυμηχάνημα - Αναζήτηση


Sanchez

Recommended Posts

Καλημέρα παίδες!

Μετά τις εξαιρετικές συμβουλές σας για την αναβάθμιση του PC θα ήθελα και τη βοήθεια σας

για την αγορά ενός πολυμηχανήματος ( εκτυπωτής-scanner). Δεν αναζητώ κάτι ιδιαίτερο.

Για οικιακή χρήση, δεν με ενδιαφέρει η ταχύτητα εκτύπωσης, μιας και το χρειάζομαι για εκτύπωση εγγράφων

και όχι πολλαπλών σελίδων. Επίσης με ενδιαφέρει μια καλή ανάλυση για εκτύπωση διαφόρων αρχείων

από corel και photoshop τα οποία θα τα τεστάρω πριν φύγουν για τυπογραφείο.

Έως 70 ευρώ μπορώ να διαθέσω και θα ήθελα να μου πείτε τις προτάσεις σας.

* Αν είναι δυνατόν να μου προτείνετε κάτι που θα μπορέσω να το βρω άμεσα στο κέντρο της Θεσσαλονίκης ( πλαίσιο, public και δεν ξέρω και γω τι άλλο υπάρχει ).

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων! :woot:

Link to comment
Share on other sites

για να λεει ως 70 ευρω λεει φυσικα για inject, αλλα αυτο φιλε μου να ξερεις θα το πληρωσεις το βαρος του οχι σε χρυσο αλλα σε αντιυλη στα μελανια (τα βλακο-inject μπορει να σου χαλασουν ολοκληρο μελανι στη ρυθμιση κεφαλων για πλακα... εχει συμβει)...

Η γνωμη μου ειναι να βαλεις κατι παραπανω, να παρεις laser και ναι μεν θα δωσεις ενα σχετικο αρχικο ποσο (συν για τα τονερ που θα αλλαξεις μετα απο καμια διακοσαρια σελιδες που κρατανε τα demo που εχει μεσα ) αλλα μετα δε θα ξανασχοληθεις για χρονια αν μιλαμε για νορμαλ χρηση

Link to comment
Share on other sites

για να λεει ως 70 ευρω λεει φυσικα για inject, αλλα αυτο φιλε μου να ξερεις θα το πληρωσεις το βαρος του οχι σε χρυσο αλλα σε αντιυλη στα μελανια (τα βλακο-inject μπορει να σου χαλασουν ολοκληρο μελανι στη ρυθμιση κεφαλων για πλακα... εχει συμβει)...

Η γνωμη μου ειναι να βαλεις κατι παραπανω, να παρεις laser και ναι μεν θα δωσεις ενα σχετικο αρχικο ποσο (συν για τα τονερ που θα αλλαξεις μετα απο καμια διακοσαρια σελιδες που κρατανε τα demo που εχει μεσα ) αλλα μετα δε θα ξανασχοληθεις για χρονια αν μιλαμε για νορμαλ χρηση

Γιατι το λες αυτό, το δικο μου το laser ειχε 4 κανονικα μελανια μεσα

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτό, το δικο μου το laser ειχε 4 κανονικα μελανια μεσα

δεν ειναι μελανια, ειναι σκονες με χρωστικη και επεξεργασμενο πλαστικο το οποιο με τη θερμανση κολλαει στο χαρτι.

Ωραία, αν πάω σε laser τι μπάτζετ πρέπει να διαθέσω και τι θα μου προτείνατε να αγοράσω;

αν μπορεις να ζησεις χωρις πολυμηχανημα αλλα με printer ο οικονομικοτερος αξιοπιστος που μπορεις να βρεις αυτη την εποχη (τον ειχε προσφορα το πλαισιο πριν κατι μηνες στα 130 αν θυμαμαι καλα, δεν ξερω αν τον εχει ακομα) ειναι ο cp1025. (για οικιακη χρηση τα κινητα μας ειναι καλυτερα απο οποιοδηποτε σκανερ εξαλου με την καταλληλη εφαρμογη, τουλαχιστο αν εχεις android phone με καλη καμερα)

Οταν τελειωσουν τα δοκιμαστικα τονερ τα original εχουν 55 το καθε χρωμα, αλλα κρατανε χρονια (κυριολεκτικα... εγω εκτυπωνω φωτογραφιες ολοκληρες και δεν εχουν τελειωσει ακομα ουτε τα demo στο τριμηνο που τον εχω)

Αν παλι θες ντε και καλα πολυμηχανημα στα 255 εχει στο media markt ενα laser σε προσφορα (δε θυμαμαι μαρκα και τυπο).

Υπαρχουν βεβαια και κατι πολυ φθηνες λυσεις αλλα μαλλον ειναι αναξιοπιστες...

Μπορει τα παραπανω να σου μοιαζουν ακριβα, αλλα πιστεψε με ειναι παμφθηνα μπροστα στο ποσο θα σου στοιχισει ενας inject αν θες να τον χρησιμοποιησεις πραγματικα κι οχι τελειως περιστασιακα για μια δυο σελιδες το μηνα

Link to comment
Share on other sites

Whateva

ηταν παντως ολοκληρα

τι να σου πω?

Η τυπισα στο πλαισιο μου ειχε πει οτι ειναι demo για κανα διακοσαρι σελιδες... ακομα δε μου χουν τελειωσει...

Μακαρι να ειναι οπως το λες, γιατι οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τυπωσει 6379 σελιδες οι 2708 εγχρωμες

Τα χρωματα τα εβαλα προσφατα, το δευτερο σετ που αλλαξα

το μαυρο νομιζω είναι το τριτο που εχω αλλαξει και κοντευει να τελειωσει

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.