Jump to content



Προβλημα με Acer 5920G


Recommended Posts

Γεια χαρα σε ολη την παρεα :) Εχει η αδερφη μου ενα Acer 5920G που το εχει αγορασει περιπου πριν 7-8 χρονια. Επαιζε μια χαρουλα και τωρα ξαφνικα με το που το ανοιγεις βγαζει μια κατασπρη οθονη με καποιες γραμμες πανω και απλα δεν γινεται τιποτα. Το προβλημα προφανως ειναι στην καρτα γραφικων απ οσο καταλαβα. Δοκιμασα και σε εξωτερικη οθονη πατωντας τον συνδιασμο των κουμπιων αλλα παλι τιποτα. Εχει καποιος το συγκεκριμενο λαπτοπ μηπως μπορει να διορθωθει καπως ? :) Αν το παω για επισκευη αξιζει ή τσαμπα τα λεφτα ?

ΥΓ: Το λαπτοπ φοραει την nvidia 8600 gs.

Ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,θα κανω ενα παιχνίδι.

Εχω διαβάσει μονο τον τίτλο ,ειλικρινά δε διάβασα τιποτα εκτος από μια δυο λέξεις .

Και θα σου πω : φταίει η κάρτα γραφικων.

Οτι προβλημα κι αν έχεις .

Και ειναι σχετικά δύσκολο και ακριβο να βρεις .

Αν βρεις .

Γιατί όπως ειπαμε σε δεκάδες θέματα ,τα acer "G" χαλασαν ολα!

Τωρα θα διαβάσω το ποστ να δω αν ειμαι μάγος η γκιοζης.

Edit.

Χα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ,θα κανω ενα παιχνίδι.

Εχω διαβάσει μονο τον τίτλο ,ειλικρινά δε διάβασα τιποτα εκτος από μια δυο λέξεις .

Και θα σου πω : φταίει η κάρτα γραφικων.

Οτι προβλημα κι αν έχεις .

Και ειναι σχετικά δύσκολο και ακριβο να βρεις .

Αν βρεις .

Γιατί όπως ειπαμε σε δεκάδες θέματα ,τα acer "G" χαλασαν ολα!

Τωρα θα διαβάσω το ποστ να δω αν ειμαι μάγος η γκιοζης.

Edit.

Χα

Απλα Θεουλης :clap::clap: Δυστυχως απ οσο το εψαξα και γω στο γουγλ ειδα ενα σωρο φορουμ να λενε ακριβως γι αυτο το προβλημα ή για ενα καλωδιο μικρο προς την οθονη που τα επαιζε μετα απο 4-5 χρονια :/ Τα εβγαλε τα λεφτα του παντως. Πραγματικο σκυλι που αντεξε τοσο :) Ευχαριστω πολυ das :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι το καλωδιο ,η ταινία μάλλον ,δεν ειναι κατι τρομερό.

Αλλα συνήθως ,αν ειναι η καλωδιοταινια ,απλα ειναι ΚΑΙ η καλωδιοταινια ,και η καρτα [emoji14]

Καμένος απο acer κι εγω φίλε .

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι το καλωδιο ,η ταινία μάλλον ,δεν ειναι κατι τρομερό.

Αλλα συνήθως ,αν ειναι η καλωδιοταινια ,απλα ειναι ΚΑΙ η καλωδιοταινια ,και η καρτα [emoji14]

Καμένος απο acer κι εγω φίλε .

Διαβασα πως αν ειναι το καλωδιο σε εξωτερικη οθονη παιζει τζετ το λαπτοπ. Ενω εμενα ουτε σε εξωτερικη παιζει. Το ανοιξα απο κατω να δω τι παιζει και με το που ανοιγει αρχιζει να γυριζει το φουρφουρι της καρτας αλλα μετα απο 5-10 δευτερολεπτα σταματαει εντελως :rip: Κριμα γιατι ειχα βαλει στοιχημα πως θα εβγαζε μια δεκαετια αυτο το σκυλι :p Πραγματικο σκυλι παντως ολη την 8ετια. Μεχρι και διαβλο 3 προλαβα να παιξω σ αυτο :happy2:

:offtopic2: Κατι καλο και οικονομικο μεχρι 500-550 παιζει ? :)

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Τσίμπα το όσο προλαβαίνεις Lenovo Z50-70 39.6 cm Notebook schwarz: Amazon.de: Computer & Zubehör

400Ε και με την κάρτα gt840m παίζεις ανετότατα diablo3 !

Ή Lenovo Z50-70 39.6 cm Notebook schwarz: Amazon.de: Computer & Zubehör αν θες πιο δυνατο cpu.

Ευχαριστω πολυ :happy2: Τουμπανο δειχνει και εχει αρχισει να μ αρεσει η Lenovo. Απο εγγυηση παιζει Ελλαδα τιποτα ? Η αν γινει κατι πρεπει να το στειλω εξωτερικο ? Επισης μπορεις να κανεις απλες αναβαθμισεις ? Πχ ραμ-σσδ ? Ευχαριστω πολυ :jump1:

Link to comment
Share on other sites

γνωστο το προβλημα των 8600m GT (και οχι των 5920g μονο, η πρασινιαρα φταιει). Το δικο μου παιζει ακομα, ισως πρεπει να το βαλω σε μουσειο οσο προλαβαινω...

Παντως, τοτε με το σκανδαλο, αν θυμαμαι καλα ειχε βγει ενα "fix" που διορθωνε το θεμα της θνησιμοτητας αν και με τραγικες επιπτωσεις για οποιον χρησιμοποιουσε το laptop σαν................LAPTOP! :D. Ο λογος που αυτες οι καρτες ψοφαγαν ηταν στο power management, σε καθε ανεβοκατεβασμα του vcore τους κατι δε γινοταν σωστα και τρωγανε φθορα, εως οτου γινει το μοιραιο... Πολυ απλα λοιπον αν απενεργοποιουσες αυτην την αυξομειωση τασης δεν ετρωγε αυτη τη φθορα....αλλα bye bye μπαταρια :p

Εμενα 7.5 years and still running strong!

Link to comment
Share on other sites

γνωστο το προβλημα των 8600m GT (και οχι των 5920g μονο, η πρασινιαρα φταιει). Το δικο μου παιζει ακομα, ισως πρεπει να το βαλω σε μουσειο οσο προλαβαινω...

Παντως, τοτε με το σκανδαλο, αν θυμαμαι καλα ειχε βγει ενα "fix" που διορθωνε το θεμα της θνησιμοτητας αν και με τραγικες επιπτωσεις για οποιον χρησιμοποιουσε το laptop σαν................LAPTOP! :D. Ο λογος που αυτες οι καρτες ψοφαγαν ηταν στο power management, σε καθε ανεβοκατεβασμα του vcore τους κατι δε γινοταν σωστα και τρωγανε φθορα, εως οτου γινει το μοιραιο... Πολυ απλα λοιπον αν απενεργοποιουσες αυτην την αυξομειωση τασης δεν ετρωγε αυτη τη φθορα....αλλα bye bye μπαταρια :p

Εμενα 7.5 years and still running strong!

Μπορείς να βρείς Link??

Link to comment
Share on other sites

Οχι μονο των 8600 ,αλλα ολων των m gt ,παραδόξως όμως μονο στα acer χαλούσαν όλες.

Σε κατι sony και Toshiba που φόραγαν τις ίδιες δεν έπαιξε nvidia gate ,κατι που με κανει να νομιζω οτι δεν ηταν nvidia -σκετο gate.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.