Jump to content



Μνήμη για παλιό υπολογιστή;


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

Μιας που η μητέρα μου θέλει υπολογιστή λίγο για να μάθει κάποια πράγματα για να μιλάει εξωτερικό κτλ. με οικογένεια μπλά μπλά.Βρήκα κάποια παλιά εξαρτήματα για να φτιάξω έναν υπολογιστή για την τηλεόραση,να κάθετε εκεί.

Αποτέλεσμα :

MSI K9N6PGM2-V - Version 1.3

AMD X64 Athlon 5200+

On Board κάρτα

Σκληρό θα βάλω έναν sata 250GB

κουτί παρήγγειλα με ανεμηστήρα 22€ με 12cm ανεμηστηράκι μπροστά και 8cm πίσω

Το θέμα μου είναι οτι έχει 1 GB μνήμης DDR2 800mhz (όριο μητρικής)

Σκέφτομαι λοιπόν μιας που έχει μόνο 2 Modules να βάλω 4GB μνήμης.

Το θέμα μου εν συνεχεία είναι :

Το κόστος για μνήμη μεταχειρισμένη είναι άνω των 30+ € ευρώπουλων, τα οποία δεν βρίσκονται.

Φίλος μου δίνει 2x1GB 800Mhz έτσι τσαμπέ ,αλλά 2 GB για Windows 7 μήπως κλάσουν;

η ΤΕΛΙΚΗ άποψη ,είναι αυτή :

New 4GB 2X2GB DDR2 PC2-6400 800MHz Memory 240pin For AMD Motherboard Hynix Chips | eBay

Είναι απο κίνα πολύ καλός seller,και έχει πουλήσει πολλές κάρτες μνήμης ,του είπα το σύστημα μου και μου είπε οτι έχει 100% συμβατότητα,και βγαίνει μόνο 15€...

Αξίζει ;

?????

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,αλλα...αν βάλεις 7αρια ίσως θες τα starter ,η όπως τα έλεγαν ,που ειναι μια καπως πιο ελαφρια έκδοση.

Αποδεδειγμένα ,τα 8αρια ειναι πιο light ,αν ειναι εφικτό και αν μπορεις να τα ανεχτεις ,βαλε 8αρια χωρις δεύτερη σκέψη.

Και τις τσαμπε μνήμες και εγινες.

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τις τζαμπέ, και πέρνα του win7 X32.

Problem solved.

Για απλη χρήση τα 2 γίγα θα σου κανουν δουλειά στα Win 7.
Συμφωνώ,αλλα...αν βάλεις 7αρια ίσως θες τα starter ,η όπως τα έλεγαν ,που ειναι μια καπως πιο ελαφρια έκδοση.

Αποδεδειγμένα ,τα 8αρια ειναι πιο light ,αν ειναι εφικτό και αν μπορεις να τα ανεχτεις ,βαλε 8αρια χωρις δεύτερη σκέψη.

Και τις τσαμπε μνήμες και εγινες.

Σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας παιδιά.

Δηλαδή 15€ για ebay δεν αξίζει ε;

Όσο για τις εκδόσεις,πιστεύω τα 7άρια θα την βολέψουν γιατί με τα 8άρια ,θα τις φανούν βουνό πιστεύω,ήταν συνιθισμένη σε xp ελάχιστα,και αυτό λόγω word δουλειάς κτλ.

Έτσι όπως το κόβω για Skype,Word και άρθρα στο νετ άντε και κανένα βίντοε Youtube για να ακούει μουσική το πολύ πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ,αλλα...αν βάλεις 7αρια ίσως θες τα starter ,η όπως τα έλεγαν ,που ειναι μια καπως πιο ελαφρια έκδοση.

Αποδεδειγμένα ,τα 8αρια ειναι πιο light ,αν ειναι εφικτό και αν μπορεις να τα ανεχτεις ,βαλε 8αρια χωρις δεύτερη σκέψη.

Και τις τσαμπε μνήμες και εγινες.

Τα 8άρια Χ32 είναι λίγο πιο ελαφριά, ναι, αλλά

Μιας που η μητέρα μου θέλει υπολογιστή λίγο για να μάθει κάποια πράγματα για να μιλάει εξωτερικό κτλ. με οικογένεια μπλά μπλά.

...αν της βάλει τα 8 την πάτησε ;)

Link to comment
Share on other sites

Τα 8άρια Χ32 είναι λίγο πιο ελαφριά, ναι, αλλά

...αν της βάλει τα 8 την πάτησε ;)

εμ για αυτό το λέω,δεν παίζει ...

Τα 8 άρια εδώ δεν έκατσαν καλά σε εμένα.

Πάντως για ebay Ούτε λόγος; :dots:

Link to comment
Share on other sites

εμ για αυτό το λέω,δεν παίζει ...

Τα 8 άρια εδώ δεν έκατσαν καλά σε εμένα.

Πάντως για ebay Ούτε λόγος; :dots:

Όχι για τη χρήση που θέλεις, δε χρειάζεται.

Μόνταρε το πισάκι, ρίχτου και ένα format και τέλος!

Link to comment
Share on other sites

Το αντιθετο. Το Metro εχει μεγαλα πλακιδια, που για εναν ανθρωπο που δεν εχει γνωσεις, φαινοται πολυ πιο ευκολο/αναγνωρισιμο, απο ενα shortcut.

Για έναν άνθρωπο που έχει λίγες γνώσεις πάνω στους υπολογιστές

(δηλαδή έχει χρησιμοποιήσει έστω και λίγο στο παρελθόν) τα 8άρια του φαίνονται βουνό.

Αν τώρα δεν έχει πατήσει ποτέ στη ζωή του ένα power on, τότε ναι, μπορεί να είναι και καλύτερα, ή έστω το ίδιο.

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Να σου πω βαση εμπειριας. Ειχα για ενα διαστημα εταιρια Η/Υ και συνεργαζομουν με μια αλλη εταιρια που εφτιαχνε ενα χ προγραμμα εποικοινωνιας (email/fax/telex).

Στις πωλησεις διναμε κυριως ετοιμα Dell μηχανακια με προεγκατεστημενα 8αρια η 7αρια.

Καναμε ενα μικρο πειραμα...Σε αλλους διναμε με 8αρια και οτι χρειαζοταν στα πλακιδια και σε ελλους παλι 8αρια, αλλα μπουταραν σε κλασικο desktop. Οι ερωτησεις/αποριες του κλασσικου μετρο ηταν πολυ λιγοτερες απο εκεινες για το κλασσικο.

Επισης, για χρηση σε τηλεοραση νομιζω τα μετρο θα "κατσει" καλυτερα. Φυσικα αναλογα και το μεγεθος της TV. :)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι κατι που με απασχολεί.

Πιστευω οτι κάποιος που δεν εχει ξαναπιάσει pc ,ίσως να βολεψουν πιο καλα τα 8αρια.

Πιστευω τα xp και τα 7αρια μας εχουν γίνει τοσο βίωμα και δρούμε ενστικτωδώς ,που δε γινεται να είμαστε αντικειμενικοί.

Κι εγω μαζί έτσι;

Ουτε που θελω να τα βλέπω ,και στη δουλειά μου εχω λαπτοπακι με 8αρια.

Link to comment
Share on other sites

Μπα. Να σου πω βαση εμπειριας. Ειχα για ενα διαστημα εταιρια Η/Υ και συνεργαζομουν με μια αλλη εταιρια που εφτιαχνε ενα χ προγραμμα εποικοινωνιας (email/fax/telex).

Στις πωλησεις διναμε κυριως ετοιμα Dell μηχανακια με προεγκατεστημενα 8αρια η 7αρια.

Καναμε ενα μικρο πειραμα...Σε αλλους διναμε με 8αρια και οτι χρειαζοταν στα πλακιδια και σε ελλους παλι 8αρια, αλλα μπουταραν σε κλασικο desktop. Οι ερωτησεις/αποριες του κλασσικου μετρο ηταν πολυ λιγοτερες απο εκεινες για το κλασσικο.

Επισης, για χρηση σε τηλεοραση νομιζω τα μετρο θα "κατσει" καλυτερα. Φυσικα αναλογα και το μεγεθος της TV. :)

Ενδιαφέρον αυτό που μου λες.

Εχω πολύ μικρότερο στατιστικό δείγμα, συγκεκριμένα πήγα να σενιάρω ένα λαπτοπ που είχε μια μητέρα ενός φίλου και είχε γίνει μπετόν, και της βάζω τα 8.

...μάντεψε ποιόν ξαναφωνάξανε να περάσει τα 7 ξανά πάνω :D

Ενώ σε ένα φίλο κονσολάκια άσχετο παντελώς με το άθλημα που πήρε πισι και του έβαλα τα 8.1, μετά από 1-2 τηλέφωνα για απορίες εξοικοιώθηκε.

Τί να πω, μάλλον είναι στον άνθρωπο...

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ,αλλα οχι στον ανθρωπο που χρησιμοποιεί το pc ,αλλα σε αυτόν που απαντάει στις απορίες του.

Παω στοίχημα οτι την απόφαση για αλλαγή στα 8αρια την πηρε το άτομο που βοηθάει ,και οχι το άτομο που χρησιμοποιεί.

Ξαναλέω οτι ειμαι hater των 8αριων.

Αλλα δεν ξέρω αν φταίνε αυτα η εγω ,χαχαχα

Edit

Εκτος αν ο χρήστης έμαθε σε 7αρια ,οποτε μαλλον η "θεωρία" μου βγαίνει "σωστή"

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το ebay, πρόσεξε το εξής:

“Attention: It is high density.It is only compatible with AMD motherboard and can not work in any intel motherboard!”

High density (ψάξε και λίγο στο γοογλε) είναι πρακτικά διαφορετική τοπολογία των τσιπ από τα standars /specs, και ίσως να μην είναι πάντα συμβατή. Έχω αγοράσει κι εγώ, και έπαιξε σε μια παλιά μητρική, αλλά δε σημαίνει ότι παίζει παντού.

Αφού μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου τζάμπα, προτίμησε το τζάμπα. Αμα τελικά δεις οτι ζορίζεσαι με τα 2 γίγα (που δεν θα ζοριστείς), ρισκάρεις τα 15 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς τότε και εγώ αυτό σκέφτομαι , ότι θα παιχτεί φάση αν κάτσει έτσι καλά και πηγαίνει το μηχάνημα τότε κομπλέ.Αλλίως ρίσκο τα 15€.

Όσο για την οθόνη είναι 46" Samsung LED.

Όσο για τα 8.1 ή τα 7 , πιστεύω ότι τα 7 θα την βολέψουν περισσότερο,άσε που δεν θα είμαι όλη μέρα εδώ να τις δείχνω τρόπο και πως να κάνει το οτιδήποτε.

Σε εμένα π.χ που τα δοκίμασα μετά τα 7 που έχω συνηθίσει τόσο,1 εβδομάδα άντεξα και μάντεψε τι έκανα μετά, ΒΟΥΡ στα 7 πάλι Ultimate Και τέλος.

Συνάλεδφος της μητέρας μου ακόμα,παλεύει με το λάπτοπ που πήρε με τα 8.1 και στην δουλειά πλεόν τους βάλανε 8.1 οπότε για αυτό άσε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Το μοντάρω και τέρμα. :)

Ελπίζω ή Onboard να αντέξει την σύνδεση με 46" οθόνη,και να μην χρειαστεί να αγοράσω ΚΑΙ κάρτα γραφικών.:crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑι θα την πιασει η μάνα σου με το pc?:p:hang2:

Τι εννοείς;

Έχει απέναντι καναπέ και θα τις βάλω ασύρματο ποντίκι και πληκτρολόγιο και ελπίζω να πάνε όλα καλά :) :turn:

Link to comment
Share on other sites

εννοώ οτι αμ είχα και γω 46αρα τηλεοραση (άτιμη κρίση) δεν θα την έδινα ποτέ στη μανα μου να την πιασει με το pc

Όχι εγώ κομπλέ είμαι .

55" Smart 3D Samsung έχω... :rap:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.