Jump to content



Ποια κάρτα γραφικών;


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά! Θα ήθελα να προτείνετε μία η και περισσότερες κάρτες γραφικών που αξίζει να αγοράσει κανείς με διαθέσιμο μπάτζετ από 200 μέχρι 260 ευρώ! Επίσης με αυτή Gigabyte 990XA-UD3 | Skroutz.gr θα έχω κάποιο πρόβλημα συμβατότητας ή κακού συνδυασμού και χαμηλής απόδοσης; Με τα ίδια χρήματα της μητρικής αυτής μπορώ να πάρω άλλη καλύτερη;

Υ.Γ: Θέλω AMD μητρική. Όχι Intel!

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από Johnny_Sco
Link to comment
Share on other sites

θα μας βοηθουσες αν ελεγες για ποιο πραγμα την θες ακριβως ...

Για παιχνίδια τύπου Total War Rome II, GTA V, League of Legends (αν και αυτό μάλλον το σηκώνουν και πολύ παλιές κάρτες), Assasin's Creed... Γενικά θέλω μία που να κρατήσει 5 χρόνια χωρίς προβλήματα σε ότι παιχνίδι (τύπου τα παραπάνω) βγει και να τα σηκώνει σε υψηλά γραφικά! Εννοείται καλό θα ήταν να μην κολλάει καθόλου..αυτό είναι το κυριότερο!

Link to comment
Share on other sites

Για παιχνίδια τύπου Total War Rome II, GTA V, League of Legends (αν και αυτό μάλλον το σηκώνουν και πολύ παλιές κάρτες), Assasin's Creed... Γενικά θέλω μία που να κρατήσει 5 χρόνια χωρίς προβλήματα σε ότι παιχνίδι (τύπου τα παραπάνω) βγει και να τα σηκώνει σε υψηλά γραφικά! Εννοείται καλό θα ήταν να μην κολλάει καθόλου..αυτό είναι το κυριότερο!

5 χρόνια δεν θα σε κρατήσει καμία σε υψηλά γραφικά όπως λες. Δεν είναι κονσόλα η κάρτα γραφικών (μακάρι να πήγαινε έτσι). Αν θες να σε αντέξει όσο το δυνατόν περισσότερο πρέπει να πάρεις κάποια απο τις ναυαρχίδες, πχ gtx 780 ή AMD 290x, η απλά περίμενε να βγει η 980 σε λίγο καιρό και πάρε αυτήν. Πρόσεξε όμως, μιλάμε για 500αρα ευρώ εκεί γύρω. ;)

Link to comment
Share on other sites

εννοιες οπως future-proof ΕΙΔΙΚΑ σε καρτες γραφικων ειναι ποντιακο ανεκδοτο με τον τοτο και πεντε ξανθιες και τη μικρη Αννουλα μαζι.

Η 290 βγηκε περυσι και φετος βγηκε παιχνιδι που δε μπορουσε να το τρεξει (τουλαχιστο οπως θα επρεπε για καρτα των 400-500 ευρω).

Αυτο που συμφερει συνηθως με τις καρτες γραφικων ειναι να ξηλωθεις να παρεις μια καλη, και να την πουλας πριν πεσει χωμα η τιμη της και να αναβαθμιζεις σχετικα συντομα, αλλα για να το κανεις αυτο πρεπει να παρεις καποια στιγμη καρτα τελευταιας γεννιας, μερικους μηνες μετα την εισοδο της στην αγορα και να εισαι συνεπης στις ανανεωσεις σου διαφορετικα το χανεις το τοπι (αν πας και παρεις τωρα πχ μια gtx780 ΔΕΝ ειναι futureproof αγορα)

Link to comment
Share on other sites

Μητρική θέλεις η κάρτα γραφικών; Μήπως θέλεις και επεξεργαστή;

Από ότι καταλαβαίνω έχει ήδη αποφασίσει για μητρική αλλά δεν την έχει αγοράσει και με την ευκαιρία της ερώτησης για GPU ρωτάει και τη γνώμη μας για ΜΟΒΟ.

Στο θέμα τώρα,όπως είπαν και οι παραπάνω δεν υπάρχει futureproof 5ετια στις κάρτες γραφικών.

Γνώμη μου, στα 200-260 ή χτυπάς μία GTX 760 για να σου περισσέψει και κάτι ή πας προς το ανώτατο όριο, στην r9 280x (όχι στην Asus DCUII όμως για να γλιτώσεις τυχόν προβλήματα).

Link to comment
Share on other sites

εννοιες οπως future-proof ΕΙΔΙΚΑ σε καρτες γραφικων ειναι ποντιακο ανεκδοτο με τον τοτο και πεντε ξανθιες και τη μικρη Αννουλα μαζι.

Η 290 βγηκε περυσι και φετος βγηκε παιχνιδι που δε μπορουσε να το τρεξει (τουλαχιστο οπως θα επρεπε για καρτα των 400-500 ευρω).

Αυτο που συμφερει συνηθως με τις καρτες γραφικων ειναι να ξηλωθεις να παρεις μια καλη, και να την πουλας πριν πεσει χωμα η τιμη της και να αναβαθμιζεις σχετικα συντομα, αλλα για να το κανεις αυτο πρεπει να παρεις καποια στιγμη καρτα τελευταιας γεννιας, μερικους μηνες μετα την εισοδο της στην αγορα και να εισαι συνεπης στις ανανεωσεις σου διαφορετικα το χανεις το τοπι (αν πας και παρεις τωρα πχ μια gtx780 ΔΕΝ ειναι futureproof αγορα)

Για 1080 - dx11 gaming μια χαρα future proof είναι η 770-780 ...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία μέχρι 300 ευρώ τι καλύτερο υπάρχει για να αγοράσω; ας αφήσουμε την 5ετία! Αυτή http://www.skroutz.gr/s/4682070/Gigabyte-Radeon-R9-280-3GB-OC-GV-R928WF3OC-3GD.html ;; Υπόψην οτι πέρα από League of Legends online δεν παίζω τίποτα άλλο! Και θέλω να παίζει παιχνίδια τύπου αυτά που είπα και τύπου "the witcher 2"! Εδώ ρε παιδιά 6 χρόνια βολεύτηκα με την 512MB NVIDIA GeForce 9600 GT (ASUStek Computer Inc).. Με την R9 280 3GB δεν θα είμαι ικανοποιημένος; Προφανώς όμως σας μπέρδεψα με την 5ετία που είπα! Θέλω μέχρι τα επόμενα 3 χρόνια πχ να παιζει τέτοια παιχνίδια έστω με medium ρυθμίσεις! Όσον αφορά τα υπόλοιπα έχω:

Operating System

Windows 7 Home Premium 64-bit SP1

CPU

Intel Core 2 Quad Q9400 @ 2.66GHz 52 °C

Yorkfield 45nm Technology

RAM

4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz (5-5-5-15)

Motherboard

Gigabyte Technology Co., Ltd. G31M-S2L (Socket 775)

Graphics

Οθόνη μη-PnP γενικής χρήσης (1280x1024@60Hz)

512MB NVIDIA GeForce 9600 GT (ASUStek Computer Inc) 64 °C

Storage

596GB Western Digital WDC WD6400AAKS-65A7B0 ATA Device (SATA) 50 °C

596GB Western Digital WDC WD6400AAKS-65A7B0 ATA Device (SATA) 42 °C

Optical Drives

Optiarc DVD RW AD-7200A ATA Device

Audio

Συσκευή High Definition Audio

.

Η οθόνη για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζεται από το σύστημα. Είναι η LG L225WS (22'').

Τροφοδοτικό άλλαξα πριν 11 μήνες και έβαλα το http://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html!

O υπολογιστής αγοράστηκε πριν 6 χρόνια ακριβώς!

ΥΓ: Αν πάρω την r9 280 3gb, την αντέχει η τωρινή μου μητρική κάρτα;

Έγινε επεξεργασία από Johnny_Sco
Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα εβαζα 300ε καρτα γραφικων σε τετοιο συστημα παντως. Αν ειχες τη δυνατοτητα να βαλεις ακομα 4gb ram τοτε θα το συζηταγα.

Την μητρικη amd που ελεγες στο αρχικο ποστ την θες για να αλλαξεις ολο το συστημα (cpu, ram κλπ), ή για να αντικαταστησεις την ηδη υπαρχουσα? γιατι προφανως το δευτερο ειναι αδυνατο..

Οσων αφορα την καρτα γραφικων, που ειναι και το θεμα μας, στη θεση σου θα επαιρνα μια gtx 770. Για 2-3 (ισως και παραπανω) χρονια θα παιζει την πλειοψηφια των παιχνιδιων σε high-ultra settings και μετα αντε να παιζει τους απαιτητικους τιτλους σε medium ενω την πλειοψηφια σε high.

edit: δεν εχω καταλαβει ακριβως, 300 ευρω μονο για καρτα γραφικων ή συνολικα για αναβαθμιση??

Έγινε επεξεργασία από AMDakias
Link to comment
Share on other sites

Για 1080 - dx11 gaming μια χαρα future proof είναι η 770-780 ...

αν ειναι να μην ασχοληθει με νεοτερα παιχνιδια που πανω κατω το 2015 ψιλοκαταλαβαινουμε τι απαιτησεις θα εχουν απο τις καρτες που βγαινουν, ομως κανεις δεν ξερει τι θα γινεται το 2016,17,18,19 (μιλησε για πενταετια...).

Μια σχετικη ενδειξη ισως (απλη ενδειξη που ομως δεν αποδεικνυει τιποτα) ειναι οι κονσολες που βλεπουμε πως βγηκαν με πλουσια vram

Ωραία μέχρι 300 ευρώ τι καλύτερο υπάρχει για να αγοράσω; ας αφήσουμε την 5ετία! Αυτή http://www.skroutz.gr/s/4682070/Gigabyte-Radeon-R9-280-3GB-OC-GV-R928WF3OC-3GD.html ;; Υπόψην οτι πέρα από League of Legends online δεν παίζω τίποτα άλλο! Και θέλω να παίζει παιχνίδια τύπου αυτά που είπα και τύπου "the witcher 2"! Εδώ ρε παιδιά 6 χρόνια βολεύτηκα με την 512MB NVIDIA GeForce 9600 GT (ASUStek Computer Inc).. Με την R9 280 3GB δεν θα είμαι ικανοποιημένος; Προφανώς όμως σας μπέρδεψα με την 5ετία που είπα! Θέλω μέχρι τα επόμενα 3 χρόνια πχ να παιζει τέτοια παιχνίδια έστω με medium ρυθμίσεις! Όσον αφορά τα υπόλοιπα έχω:

Operating System

Windows 7 Home Premium 64-bit SP1

CPU

Intel Core 2 Quad Q9400 @ 2.66GHz 52 °C

Yorkfield 45nm Technology

RAM

4,00GB Dual-Channel DDR2 @ 333MHz (5-5-5-15)

Motherboard

Gigabyte Technology Co., Ltd. G31M-S2L (Socket 775)

Graphics

Οθόνη μη-PnP γενικής χρήσης (1280x1024@60Hz)

512MB NVIDIA GeForce 9600 GT (ASUStek Computer Inc) 64 °C

Storage

596GB Western Digital WDC WD6400AAKS-65A7B0 ATA Device (SATA) 50 °C

596GB Western Digital WDC WD6400AAKS-65A7B0 ATA Device (SATA) 42 °C

Optical Drives

Optiarc DVD RW AD-7200A ATA Device

Audio

Συσκευή High Definition Audio

.

Η οθόνη για κάποιο λόγο δεν αναγνωρίζεται από το σύστημα. Είναι η LG L225WS (22'').

Τροφοδοτικό άλλαξα πριν 11 μήνες και έβαλα το http://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html!

O υπολογιστής αγοράστηκε πριν 6 χρόνια ακριβώς!

ΥΓ: Αν πάρω την r9 280 3gb, την αντέχει η τωρινή μου μητρική κάρτα;

απο το συστημα λειπουν ραμ και ssd...

θα ελεγα να να παρεις αυτα τα δυο και μια οικονομικη καρτα πχ 660ti η οποια ειναι αιωνες φωτος μπροστα απο αυτη που χεις τωρα, και να παρεις λιγη ραμ ακομα και ενα ssd 120ρη

.

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Αν κοιτάξεις την μητρική του δεν "σηκώνει" άλλη μνήμη.

2 x 1.8V DDR2 DIMM sockets supporting up to 4 GB of system memory

Και να μπορούσε να βάλει παραπάνω όμως θα έπρεπε να αντικαταστήσει τα 4GB (2x2GB) που έχει με μεγαλύτερα (π.χ. 2x4GB=8GB) με τις τιμές των DDR2 να είναι απαγορευτικές!

Θα συμφωνήσω για τον SSD.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε θα εβαζα 300ε καρτα γραφικων σε τετοιο συστημα παντως. Αν ειχες τη δυνατοτητα να βαλεις ακομα 4gb ram τοτε θα το συζηταγα.

Την μητρικη amd που ελεγες στο αρχικο ποστ την θες για να αλλαξεις ολο το συστημα (cpu, ram κλπ), ή για να αντικαταστησεις την ηδη υπαρχουσα? γιατι προφανως το δευτερο ειναι αδυνατο..

Οσων αφορα την καρτα γραφικων, που ειναι και το θεμα μας, στη θεση σου θα επαιρνα μια gtx 770. Για 2-3 (ισως και παραπανω) χρονια θα παιζει την πλειοψηφια των παιχνιδιων σε high-ultra settings και μετα αντε να παιζει τους απαιτητικους τιτλους σε medium ενω την πλειοψηφια σε high.

edit: δεν εχω καταλαβει ακριβως, 300 ευρω μονο για καρτα γραφικων ή συνολικα για αναβαθμιση??

αν ειναι να μην ασχοληθει με νεοτερα παιχνιδια που πανω κατω το 2015 ψιλοκαταλαβαινουμε τι απαιτησεις θα εχουν απο τις καρτες που βγαινουν, ομως κανεις δεν ξερει τι θα γινεται το 2016,17,18,19 (μιλησε για πενταετια...).

Μια σχετικη ενδειξη ισως (απλη ενδειξη που ομως δεν αποδεικνυει τιποτα) ειναι οι κονσολες που βλεπουμε πως βγηκαν με πλουσια vram

απο το συστημα λειπουν ραμ και ssd...

θα ελεγα να να παρεις αυτα τα δυο και μια οικονομικη καρτα πχ 660ti η οποια ειναι αιωνες φωτος μπροστα απο αυτη που χεις τωρα, και να παρεις λιγη ραμ ακομα και ενα ssd 120ρη.

Αν κοιτάξεις την μητρική του δεν "σηκώνει" άλλη μνήμη.

Και να μπορούσε να βάλει παραπάνω όμως θα έπρεπε να αντικαταστήσει τα 4GB (2x2GB) που έχει με μεγαλύτερα (π.χ. 2x4GB=8GB) με τις τιμές των DDR2 να είναι απαγορευτικές!

Θα συμφωνήσω για τον SSD.

Ουσιαστικά θέλοντας να πάρω άλλη κάρτα γραφικών και να κάνω την ραμ 8 gb πρέπει να αλλάξω και μητρική και επεξεργαστή! Άρα χρειάζομαι κάρτα γραφικών, ραμ, μητρικη, επεξεργαστή και ssd! Ανέφερα την μητρική πιο πάνω επειδή θέλω να δω διαφορά στο σύστημα και όπως είπατε πιο πάνω δεν θα άξιζε να βάλω μία κάρτα γραφικών πάνω, ενώ όλα τα άλλα παραμένουν ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Johnny σωστά το σκέφτεσε όμως αν τα 300€ που ανέφερες είναι το ταβάνι στο budget τότε δεν μπορείς να κάνεις την αναβάθμιση που θέλεις.

Το ό,τι έχεις τετραπύρηνο σώζει κάπως την κατάσταση. Με μια καλή κάρτα γραφικών θα δεις μεγάλη διαφορά στα παιχνίδια από την 9600GT και δεν θα "χάνει" πολύ από τον επεξεργαστή. Αν χωράει και ένας 120GB SSD τότε θα δεις διαφορές και στην καθημερινή χρήση.

Το overclocking αν και θα σε βοηθούσε μάλλον το ξεχνάς με την μητρική που έχεις.

Edit: Σχετικά με το τελευταίο ερώτημά σου

ΥΓ: Αν πάρω την r9 280 3gb, την αντέχει η τωρινή μου μητρική κάρτα;
Οποιαδήποτε κάρτα γραφικών να πάρεις μπορείς να την βάλεις στο σύστημά σου, φτάνει να την σηκώνει το τροφοδοτικό σου (δεν μας είπες ποιο είναι).

Απλά αν είναι κάποια πολύ καλή κάρτα γραφικών (και δεν υπάρχει θέμα με το τροφοδοτικό). Στα βαριά παιχνίδια με ανεβασμένες απαιτήσεις μπορεί να έχεις 100% χρήση του επεξεργαστή ενώ αυτή να μην πιάνει τέρμα (π.χ. 70%) χρήση. Είναι το λεγόμενο "bottleneck".

Δεν είναι πρόβλημα στο PC, απλώς δεν χρησιμοποιείς όλη την ισχύ της κάρτας γραφικών.

Έγινε επεξεργασία από TopCLR
Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά θέλοντας να πάρω άλλη κάρτα γραφικών και να κάνω την ραμ 8 gb πρέπει να αλλάξω και μητρική και επεξεργαστή! Άρα χρειάζομαι κάρτα γραφικών, ραμ, μητρικη, επεξεργαστή και ssd! Ανέφερα την μητρική πιο πάνω επειδή θέλω να δω διαφορά στο σύστημα και όπως είπατε πιο πάνω δεν θα άξιζε να βάλω μία κάρτα γραφικών πάνω, ενώ όλα τα άλλα παραμένουν ίδια!

Ωραιος! Και για ολα αυτα εχεις ταβανι τα 300 ευρω??

Γιατι οπως ειπωθηκε και παραπανω με 300 ευρω μια τετοια αναβαθμιση δεν θα αξιζει. Τα 4gb ram πιστευω σε βγαζουν ακομα 1-2 χρονια. Οποτε θα σου προτεινα να πας σε μια r9 270x ή μια gtx 760 (με gtx 760>r9 270x) και εναν ssd 120ρι. Θα δεις τρομακτικη διαφορα τοσο στις καθημερινες εργασιες λογω ssd οσο και στα games λογω καρτας.

Οταν με το καλο σου περισσευει κανα φραγκο κοιτα για αναβαθμιση cpu-mobo-ram.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.