Jump to content



απορία για εκτύπωση


Recommended Posts

παιδιά ο εκτυπωτής πχ στο πρόγραμμα pdf καταλαβαίνει ποια αρχεία του pdf είναι σελίδες κειμένου σαν word και ποιες είναι φωτογραφίες και εκτυπώνει κατάλληλα ? γιατί άλλο κόστος η εκτύπωση της φωτογραφίας και άλλο του κειμένου . για τα pdf δεν είμαι σίγουρος εαν τα αρχεία τυπώνονται σαν αρχεία κειμένου στον εκτυπωτή . γνωρίζει κανείς να μου πεί ?

Link to comment
Share on other sites

Η εντολη της εκτυπωσης από οποιοδήποτε πρόγραμμα, μετατρέπεσαι σε συγκεκριμενη γλωσσα για τον εκτυπωτή.

Δεν καταλαβαινει αν τυπωνεις pdf ή doc

Δεν καταλαβα τι ακριβως ρωτας, σε ενδιαφερει το κοστος?

Link to comment
Share on other sites

εχω ένα αρχείο pdf που όπως το βλέπω οι σελίδες του δεν μοιάζουν τυπώσιμες αλλά μοιάζουν σκαναρισμένες. εάν το εκτυπώσω μάλλον θα το εκτυπώσει σαν φωτογραφία.

έχω κι άλλο ένα αρχειο pdf που οι σελίδες μοιάζουν τυπώσιμες σαν να έχουν βγει από το Word . αυτό εάν το εκτυπώσω μάλλον θα βγεί σαν σελίδα και όχι σαν φωτογραφία. στην πρωτη περίπτωση το κόστος είναι απαγορευτικό ενώ στη δεύτερη είναι φτηνό γιατί είναι σελίδες και όχι φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Την ποιότητα της εκτύπωσης την ορίζεις εσύ απο τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή, δεν γίνεται αυτόματα και δεν έχει σχέση αν είναι κείμενο ή εικόνα. Αν θέλεις οικονομική εκτύπωση επέλεξε χαμηλή ποιότητα απο τις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

πας σε ενα φωτοτυππαδικο και εκτυπωνεις

Χ κοστος το ασπρομαυρο

Υ κοστος το εγχρωμο

δεν τους νοιαζει αμα ολοκληρη η σελιδα , η απλα μια γωνια εχει χρωμα , η τιμη θα ειναι ΙΔΙΑ

οποτε απλα τουτς λες σε ασπρομαυρο και τελειωσε η υποθεση

Link to comment
Share on other sites

Πιθανόν να μήν κατάλαβα καλά. Μιλάμε για εκτύπωση αρχείου pdf από εκτυπωτή;

Σέ ένα Lexmark laser που έχω όταν εκtυπώνω pdf για να το εκτυπώσει ως εικόνα πρέπει να το επιλέξω απο το advanced settings. Επιπλέον στα Properties εχει επιλογές ποιότητας εκτύπωσης 300dpi, 600dpi, 1200 image quality.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά ο εκτυπωτής πχ στο πρόγραμμα pdf καταλαβαίνει ποια αρχεία του pdf είναι σελίδες κειμένου σαν word και ποιες είναι φωτογραφίες και εκτυπώνει κατάλληλα ? γιατί άλλο κόστος η εκτύπωση της φωτογραφίας και άλλο του κειμένου . για τα pdf δεν είμαι σίγουρος εαν τα αρχεία τυπώνονται σαν αρχεία κειμένου στον εκτυπωτή . γνωρίζει κανείς να μου πεί ?

δεν ειναι σαν να εκτυπώνεις φωτογραφία και έγγραφο κειμένου ξεχωριστά το pdf

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον εννοεί οτι οταν φαίνεται σαν εικόνα τυπώνει και ανάμεσα στα γραμματα έστω κάτι γκρίζα σκιές λόγω σκαναρίσματος ... Ενώ σαν κέιμενο μόνο τα γράμματα και τίποτα γύρω γύρω. Όπως υπόθηκε παραπάνω γίνεται αφου το περάσεις απο acr να στο κάνει μετατροπή σε κείμενο.

Εαν παλι απλά θες μια φωτογραφία να σου βγεί ασπρόμαυρη τότε το επιλέγεις απο τις ρυθμίσεις του εκτυπωτή..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.