Jump to content



Ποιά καταστήματα για ακουστικά;


zavaras

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Φάνη αύριο - μεθαύριο τα παίρνω. Είμαι μεταξύ Beyerdynamic DT440 στα 110ε και AKG K-240S στα 125. Και για τα δυο διάβασα πολύ καλές κριτικές στο head-fi.org. Ίδϊες εντυπώσεις μόλις τα δοκιμάσω. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν δοκίμασα και τα δύο και κατέληξα στα AKG. Με μια καλή κάρτα ήχου (όχι creative) γύρω στα 100ε και τον κατάλληλο ενισχυτή ακουστικών (γύρω στα 150ε) και τα δυο είναι πολύ καλά. Η διαφορά τους είναι ότι τα Beyer είναι πιο φωτεινά, με περισσότερες μεσαίες/υψηλές συχνότητες ενώ τα AKG πιο σκοτεινά με περισσότερο μπάσο.

Για μένα που ακούω από την onboard κάρτα ήχου απευθείας, έκαναν μόνο τα AKG και αυτό γιατί τα Beyer ακούγονταν ενοχλητικά όταν η μουσική είχε guitar distortion.

To κατάστημα που τα πήρα είναι το edit: Hi-Fi Power στην Κάννιγγος. Οι τιμές τους είναι 10% κάτω απ' τις τιμές καταλόγου και το μόνο "πρόβλημα" που είχα με το κατάστημα ήταν ο κάπως αγενής υπάλληλος και ότι δε μου έδωσαν καινούριο ζευγάρι αλλά αυτό που έχουν για επίδειξη.

Αντιπροσωπεία AKG: Όμικρον Σολωμού 20 2103302095

Αντιπροσωπεία Beyerdynamics: Bon Studio Ζαίμη 6 2103809605-8

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από zavaras

Λοιπόν δοκίμασα και τα δύο και κατέληξα στα AKG. Με μια καλή κάρτα ήχου (όχι creative) γύρω στα 100ε και τον κατάλληλο ενισχυτή ακουστικών (γύρω στα 150ε) και τα δυο είναι πολύ καλά. Η διαφορά τους είναι ότι τα Beyer είναι πιο φωτεινά, με περισσότερες μεσαίες/υψηλές συχνότητες ενώ τα AKG πιο σκοτεινά με περισσότερο μπάσο.

Για μένα που ακούω από την onboard κάρτα ήχου απευθείας, έκαναν μόνο τα AKG και αυτό γιατί τα Beyer ακούγονταν ενοχλητικά όταν η μουσική είχε guitar distortion.

To κατάστημα που τα πήρα είναι το Audio Union στην Κάννιγγος. Οι τιμές τους είναι 10% κάτω απ' τις τιμές καταλόγου και το μόνο "πρόβλημα" που είχα με το κατάστημα ήταν ο κάπως αγενής υπάλληλος και ότι δε μου έδωσαν καινούριο ζευγάρι αλλά αυτό που έχουν για επίδειξη.

Αντιπροσωπεία AKG: Όμικρον Σολωμού 20 2103302095

Αντιπροσωπεία Beyerdynamics: Bon Studio Ζαίμη 6 2103809605-8

Δηλαδή θεωρείς οτι η creative δε βγάζει καλές κάρτες ήχου ? Εγω νομίζω οτι για κάποιον που παίζει παιχνίδια, ακούει κανενα mp3 ή βλέπει κανα divx είναι μια χαρά.

Τι άλλο προτείνεις ?

Link to comment
Share on other sites

Για παιχνίδια είναι πολύ καλή λόγω επιτάχυνσης. Τώρα όσον αφορά την αναπαραγωγή μουσικής παίζουν ρόλο κάποια εξειδικευμένα ηλεκτρονικά (των οποίων την ονομασία δε γνωρίζω :p), και εκεί η Creative υστερεί. Προτεινόμενες είναι η emu 0404, M-AUDIO 24/96 και κάποιες Audiotrak και Terratec.

Προσωπικά δεν έχω δοκιμάσει καμία απ' αυτές τις κάρτες για να ξερω πόση διαφορά θα δεις σε σχέση με μία Audigy, αλλά στο head-fi.org όπου έκανα έρευνα τις συνιστούν έναντι της τελευταίας, όπως συνιστούν και τη χρήση ειδικού ενισχυτή.

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτήσω και εγώ αν τα ζαλμαν 5.1http://www.plaisio.gr/IWCatProductPage.process?Section_Id=915&Nav_Section_Id=911&Catalog_Id=1&Product_Id=160729&Merchant_Id=1&sts_cid=3

αξίζουν τα χρήματα τους ?δε θέλω κάτι το ιδιαίτερο απλώς αν τα αξίζουν ....

μήπως είναι προτιμότερο να πάρω stereo ακουστικά στην ίδια τιμή?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.