Jump to content



Aσύρματη κάρτα δικτύου


coolman

Recommended Posts

Ακουγοντας οτι τα router εκπεμπουν επικινδυνη ακτινοβολια, αποφασισα μετα απο χρονια να βγαλω το router απο το δωματιο μου και να το βαλω σε αλλο δωματιο. Οποτε η συνδεση θα γινει ασυρματη και θα χρειαστω μια ασυρματη καρτα.

Τι μου προτεινετε? pci ή pci express? Στα πόσα mbps?

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Δεδομένου ότι η "επικίνδυνη" ακτινοβολία είναι αυτή που θεωρητικά εκπέμπεται από το ασύρματο προκειμένου να την αποφύγεις αποφασίζεις να εκτεθείς σε αυτή.

Συνδέσουν ενσύρματα και απενεργοποίησε το wifi αν σε απασχολεί τόσο η ακτινοβολία. Το να βάλεις κάρτα ασύρματου δικτύου στον υπολογιστή σου απλά μεταφέρει το πρόβλημα από το modem/router στο pc σου.

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα.

Δεδομένου ότι η "επικίνδυνη" ακτινοβολία είναι αυτή που θεωρητικά εκπέμπεται από το ασύρματο προκειμένου να την αποφύγεις αποφασίζεις να εκτεθείς σε αυτή.

Συνδέσουν ενσύρματα και απενεργοποίησε το wifi αν σε απασχολεί τόσο η ακτινοβολία. Το να βάλεις κάρτα ασύρματου δικτύου στον υπολογιστή σου απλά μεταφέρει το πρόβλημα από το modem/router στο pc σου.

To wifi δε γινεται να απενεργοποιηθει γιατι δινει ιντερνετ σε αλλους υπολογιστες.

Σκοπος ειναι να βγει το router απο το δωματιο/κρεββατοκαμαρα, δεν ειναι και τοσο σοφο να το εχεις διπλα απ το κεφαλι σου...

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση στην αρχική σου ερώτηση ... εφόσον σε ενδιαφέρει το ιντερνετ μόνο ... είναι ότι οποιαδήποτε κάρτα ασύρματη θα είναι επαρκής, ακόμη και USB.

Αν τώρα θα μεταφέρεις αρχεία ή θα συνδέσεις και κάποιο NAS τότε κοιτάς και παραπάνω. Στην τωρινή φάση οι ασύρματες κάρτες πιάνουν 56mbps το οποίο εκτός και αν έχεις VDSL και χτυπάς μέγιστη ταχύτητα στην γραμμή σου θα σε υπερκαλύψει για ιντερνετ (συνήθεις ταχύτητες ADSL περίπου 12-16mbps).

Link to comment
Share on other sites

Η απαντηση στην αρχική σου ερώτηση ... εφόσον σε ενδιαφέρει το ιντερνετ μόνο ... είναι ότι οποιαδήποτε κάρτα ασύρματη θα είναι επαρκής, ακόμη και USB.

Αν τώρα θα μεταφέρεις αρχεία ή θα συνδέσεις και κάποιο NAS τότε κοιτάς και παραπάνω. Στην τωρινή φάση οι ασύρματες κάρτες πιάνουν 56mbps

Usb καρτα δε θα επαιρνα γιατι εχω κακη εμπειρια με μια που ειχα παρει παλιοτερα για τον αλλο υπολογιστη μου, και εκανε συνεχως αποσυνδεσεις. Οταν εβαλα pci βρηκα την υγεια μου.

Δε ξερω τι ειναι το nas. Για τα μεταφερομενα αρχεια ασφαλως με ενδιαφερει να μεταφερονται το γρηγοροτερο.

Η καρτα που εχω ειναι στα 54mbps (υπαρχει και 56?), να παρω παλι μια τετοια λες?

Νομιζα οτι τα mbps της καρτας εξαρτωνται απο αυτα τoυ router.

Εχει διαφορά το pci απο το pci express?

το οποίο εκτός και αν έχεις VDSL και χτυπάς μέγιστη ταχύτητα στην γραμμή σου θα σε υπερκαλύψει για ιντερνετ (συνήθεις ταχύτητες ADSL περίπου 12-16mbps
Eχει σημασια η ταχυτητα της adsl για τη ταχυτητα ενδομεταφορας αρχειων? Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Usb καρτα δε θα επαιρνα γιατι εχω κακη εμπειρια με μια που ειχα παρει παλιοτερα για τον αλλο υπολογιστη μου, και εκανε συνεχως αποσυνδεσεις. Οταν εβαλα pci βρηκα την υγεια μου.

Δε ξερω τι ειναι το nas. Για τα μεταφερομενα αρχεια ασφαλως με ενδιαφερει να μεταφερονται το γρηγοροτερο.

Η καρτα που εχω ειναι στα 54mbps (υπαρχει και 56?), να παρω παλι μια τετοια λες?

Νομιζα οτι τα mbps της καρτας εξαρτωνται απο αυτα τoυ router.

Εχει διαφορά το pci απο το pci express?

Eχει σημασια η ταχυτητα της adsl για τη ταχυτητα ενδομεταφορας αρχειων?

ναι 54 είναι ... το 56 έφυγε λόγω ώρας. Οι απλοί modem/router συνήθως δεν σηκώνουν πάνω από 54 και δεν χρειάζεται κιόλας. Για μεταφερόμενα αρχεία θα πρέπει να υποστηρίζει ο router μεγαλύτερες ταχύτητες αλλίως άχρηστο.

ΝΑS είναι δικτυακοί δίσκοι εν ολίγοις.

Για USB πιθανόν να είχες πρόβλημα με drivers αλλά αν το στήσεις καλά δουλεύουν μια χαρά. Έχω ενα tp-link σε usb που μάλιστα πέρνει και εξωτερική κεραία ( η οποία αντικαταστάθηκε και από άλλη μεγαλύτερη)

Link to comment
Share on other sites

Οι απλοί modem/router συνήθως δεν σηκώνουν πάνω από 54 και δεν χρειάζεται κιόλας. Για μεταφερόμενα αρχεία θα πρέπει να υποστηρίζει ο router μεγαλύτερες ταχύτητες αλλίως άχρηστο.

Aυτο αναρωτιομουν. Πως ξερω τι ταχυτητα υποστηριζει το router μου? Αν υποστηριζει >54 τοτε παιρνω καρτα >54, σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Η αρχη κιολας του τοπικ σου ειναι λαθος , καθε μερα σε πυροβολανε με διαφορες συχνοτητες οχι μονο το δικο σου modem, αλλα και των γειτονων , τα κινητα , γενικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ . Συνεπως οπως καταβαινεις μετα απο αυτο , με το να βγαλεις το μοντεμ μεσα απο το δωματιο ειναι σαν να κανεις μια τρυπα στο νερο ....

Βεβαια ειναι καπως λογικο να το βγαλεις απο την κρεβατοκαμαρα , κυριος λογου αισθητικης αλλα και επιδη σε ενα κεντρικο σημειο του σπιτιου , το wifi θα μοιραζετε πιο ομοιομορφα .

Οι μεγιστες ταχυτητες που βλεπεις στα modem , δεν αφορουν την ταχυτητα ιντερνετ αλλα περιπτωσεις που μεταφερεις ασυρματα αρχεια απο την μια συσκευη στην αλλη . Συνεπως αμα δε κανεις πχ. stream στην TV μεσω του υπολογιστη , απλα μην σε νοιαζει .

Οσο για το PCI VS USB , ειχα παρει ενα usb (10ε νομιζω) πριν 2-3 χρονια , μεγαλη απογοητευση ..... μαλλον η λυση του PCI ειναι πιο "σωστη" και η τιμη τους δεν διαφερει πολυ

Link to comment
Share on other sites

Η αρχη κιολας του τοπικ σου ειναι λαθος , καθε μερα σε πυροβολανε με διαφορες συχνοτητες οχι μονο το δικο σου modem, αλλα και των γειτονων , τα κινητα , γενικα ΤΑ ΠΑΝΤΑ . Συνεπως οπως καταβαινεις μετα απο αυτο , με το να βγαλεις το μοντεμ μεσα απο το δωματιο ειναι σαν να κανεις μια τρυπα στο νερο ....

Aν και εισαι offtopic, να σου πω οτι τα μοντεμ των γειτονων ειναι σε μεγαλη αποσταση. Το δικο μου ειναι διπλα απ το κεφαλι μου.

Κινητο δεν χρησιμοποιω :lol:

Δε κανεις μια τρυπα στο νερο, οι ειδικοι λενε οτι δε πρεπει να ειναι στον ιδιο χωρο που κοιμασαι. Μετα απο 8 χρονια αποφασισα να ακολουθησω τη συμβουλη τους. Καλλιο αργα...

Οι μεγιστες ταχυτητες που βλεπεις στα modem , δεν αφορουν την ταχυτητα ιντερνετ αλλα περιπτωσεις που μεταφερεις ασυρματα αρχεια απο την μια συσκευη στην αλλη.

Eννοειται. Βεβαιως και θελω να κανω γρηγορες μεταφορες αρχειων μεταξυ των υπολογιστων μου.

Οποτε αν το μοντεμ μου ειναι >54 παω σε καρτα >54. Πως μπορω να δω στα ποσα mbps ειναι τo μοντεμ μου?

Οσο για το PCI VS USB , ειχα παρει ενα usb (10ε νομιζω) πριν 2-3 χρονια , μεγαλη απογοητευση ..... μαλλον η λυση του PCI ειναι πιο "σωστη" και η τιμη τους δεν διαφερει πολυ

Αυτο το ειπα κι εγω. Ειχα ενα usb Linksys, σκετη συμφορα.

pci ή pci xpress? υπαρχει ουσιαστικη διαφορα?

Έγινε επεξεργασία από coolman
Link to comment
Share on other sites

Aν και εισαι offtopic, να σου πω οτι τα μοντεμ των γειτονων ειναι σε μεγαλη αποσταση. Το δικο μου ειναι διπλα απ το κεφαλι μου.

Κινητο δεν χρησιμοποιω :lol:

Δε κανεις μια τρυπα στο νερο, οι ειδικοι λενε οτι δε πρεπει να ειναι στον ιδιο χωρο που κοιμασαι. Μετα απο 8 χρονια αποφασισα να ακολουθησω τη συμβουλη τους. Καλλιο αργα...

respect , πρεπει να σε απο τους λιγους τυχερους που δεν εχουν την εννοια του κολοκινητου , μπραβο

Οσο αυτο για τους "ειδικους" , ειναι σαν να λες "38 στους 40 κατασκευαστες προτεινουν ariel "

Η ενταση του πεδιου που δεχεσε αυτην την στιγμη ας πουμε πως ειναι στο 99% , οταν το βαλεις αλλου θα δεχεσε 30-70% ...

οποτε σε καμοια περιπτωση δεν ξεφευγεις απο το προβλημα της ακτινοβολιας , το πιο σωστο που θα μπορουσες ενδεχομενος να κανεις , ειναι να το κλεινεις τα βραδυα ....

Eννοειται. Βεβαιως και θελω να κανω γρηγορες μεταφορες αρχειων μεταξυ των υπολογιστων μου.

Οποτε αν το μοντεμ μου ειναι >54 παω σε καρτα >54. Πως μπορω να δω στα ποσα mbps ειναι τo μοντεμ μου?

Ενδεχομενος στο βιβλιαρακι του ? Η αμα δεν το χεις προχειρο , δες το μοντελο και googlαρε , το πρωτο πραμα που θα σου βγαλει μαλλον αυτο θα ειναι . Για >54 μην κοιτας καν ... εδω με 15ε εχεις 300 mbs

Αυτο το ειπα κι εγω. Ειχα ενα usb linksys, σκετη συμφορα.

pci ή pci xpress? υπαρχει ουσιαστικη διαφορα?

αν δεν κανω λαθος , σε αυτα μονο τα lines αλλαζουν , κατι που δεν σε νοιαζει μιας και η ταχυτητα της καρτας σε σχεση με τα lines ειναι πολυ μικροτερη

Link to comment
Share on other sites

οποτε σε καμοια περιπτωση δεν ξεφευγεις απο το προβλημα της ακτινοβολιας , το πιο σωστο που θα μπορουσες ενδεχομενος να κανεις , ειναι να το κλεινεις τα βραδυα ....

Δεν ειναι δυνατον να απαλλαχτεις απο τα κυματα ακτινοβολιας της γειτονιας. Αλλο τα κυματα, αλλο το ρουτερ, που ειναι πηγη. Καλο ειναι να μην το εχεις διπλα απ το κεφαλι σου, υπαρχει κανας λογος??

Ενδεχομενος στο βιβλιαρακι του ? Η αμα δεν το χεις προχειρο , δες το μοντελο και googlαρε , το πρωτο πραμα που θα σου βγαλει μαλλον αυτο θα ειναι . Για >54 μην κοιτας καν ... εδω με 15ε εχεις 300 mbs

Θα κοιταξω. Γιατι θα ειναι βλακεια να εχω modem 300ρι και να παρω καρτα 54αρα.

Mετα τα 54 παμε στα 300?

Ξερεις ποια περιπου ειναι η ταχυτητα ενδομεταφορας στα 300mbps? Πχ. σε πόση ωρα μεταφερεται 1GB?

αν δεν κανω λαθος , σε αυτα μονο τα lines αλλαζουν , κατι που δεν σε νοιαζει μιας και η ταχυτητα της καρτας σε σχεση με τα lines ειναι πολυ μικροτερη

Σε ποια, τα pci_xpress?

Tα lines τι ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιταξω. Γιατι θα ειναι βλακεια να εχω modem 300ρι και να παρω καρτα 54αρα.

Mετα τα 54 παμε στα 300?

Ξερεις ποια περιπου ειναι η ταχυτητα ενδομεταφορας στα 300mbps? Πχ. σε πόση ωρα μεταφερεται 1GB?

mbps = megabιt per second

οπως λεμε στροφες ανα λεπτο (σ.α.λ)

νομιζω υπαρχει και 100/150/450 , απ'ολα εχει ο μπαξες

1 megabit =

0.125 megabytes

Σε ποια, τα pci_xpress?

Tα lines τι ειναι?

το pci συνδεεται με τον επεξεργαστη σου μεσω αυτων των Lines , οσα περισσοτερα , τοσο μεγαλυτερο το ευρος των δεδομενων που περνανε , αλλα δεν ειναι κατι που απασχολει στο wifi γιατι ειναι πολυ λιγα

ακυρο

οι αλλες συσκευες που συνδεονται ειναι αυτοι υπολογιστες (σταθεροι) ?

Link to comment
Share on other sites

mbps = megabιt per second

οπως λεμε στροφες ανα λεπτο (σ.α.λ)

νομιζω υπαρχει και 100/150/450 , απ'ολα εχει ο μπαξες

1 megabit =

0.125 megabytes

Στη πραξη τι γινεται, φιλε μου :)

το pci συνδεεται με τον επεξεργαστη σου μεσω αυτων των Lines , οσα περισσοτερα , τοσο μεγαλυτερο το ευρος των δεδομενων που περνανε , αλλα δεν ειναι κατι που απασχολει στο wifi γιατι ειναι πολυ λιγα

ακυρο

οι αλλες συσκευες που συνδεονται ειναι αυτοι υπολογιστες (σταθεροι) ?

ενα desktop και ενα λαπτοπ.

Link to comment
Share on other sites

300 mbps = 37,5 mb/s

σαφος αυτος ο αριθμος περνει παντα την κατιουσα ...

μια φορα μου πηρε 3 ωρες να μεταφερω την μουσικη μου απο το desktop στο netbook ... καλυτερα να εβαζα το ethernet

στο θεμα που σε ρωταω για τις συσκευες , αμα το λαπτοπ δεν το πολυκουνας , και ολα βρισκονται κοντα σε μπριζα τηλεφωνου (η οποια εχει προοπτικες για ethernet) τοτε ισως να μπορουσες να τους συνδεσεις ολους με καλωδιο

Link to comment
Share on other sites

Eννοειται οτι μπορω να συνδεσω με καλωδιο, μιλαμε ομως για ασυρματη συνδεση τωρα.

Αν το router ειναι 300ρι, το pc A εχει καρτα 54αρα και το pc B εχει καρτα 300αρα, η μεταφορα αρχειων μεταξυ των 2 pc θα γινει στα 54?...

Link to comment
Share on other sites

ναι , το μεγιστο οριο το θετει η χαμηλοτερη ταχυτητα

βαλε ενα καλωδιο τοτε ρε συ , να κλεισεις εντελος και το wifi!!!

Δε γινεται αυτο φιλε μου, για να βαλεις καλωδιο πρεπε να καρφωσεις πολλα κλιπ στο τοιχο, ενω δε θα κλεινει και η πορτα... Οσο για το λαπτοπ, αν του βαλεις καλωδιο τοτε τι λαπτοπ ειναι? ο αλλος το παιρνει μαζι του και στη λεκανη:lol:

Το router αναφερει στα specs του

Μέγιστη Ταχύτητα WLAΝ

150 Mbit/s

Μέγιστη Ταχύτητα LAN

100 Mbit/s

Ποια απο τις δυο ειναι αυτη που συζηταμε?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.