Jump to content



Είναι μεγάλη βλακεία/καγκουριά ?


aLLoU

Recommended Posts

Καλησπέρα! :T:

Έχω το Chieftec gps 550a psu το οποίο διαθέτει μόνο ένα κονέκτορα PCI-E 6/6+2, εγώ όμως χρειάζομαι 2 (6+8)

Το να κάνω μία μετατροπούλα και να πάρω ρεύμα από τον έξτρα EPS ενδείκνυται ή όχι?

Το σχεδιάγραμμα είναι εδώ:

ExqM9za.jpg

Ερωτήσεις:

Θα έχω πρόβλημα με τα ampere? (λιγότερα από όσα θέλει η κάρτα)

Θα είναι αρκετά τα watt? (max 300w της vga (280x) που λογικά τα σπάει σε 75w από mobo + 75w από 6pin + 150w από 8pin)

Μήπως αυτά βγάζουν αρκετό ρεύμα κ ισχύ και γλιτώσω τη καγκουριά?

adapter-2x-molex-6pin.jpg

CS23658-40.jpg

Ορίστε τα σπέκς απο το πλάι:

5983655300_1360572224.jpg

το 12v1 είναι το 4+4 της cpu το 2 του EPS (καλά γιατί βάζουν έξτρα??) και το 3 της PCI-E

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμασει απλα παλαιοτερα ενας φιλος ειχε δοκιμασει να κανει κατι αντιστοιχο και βγηκε off το τροφοδοτικο (ηταν και αυτο chieftec), οποτε ειναι καθαρα συναισθηματικη απαντηση χωρις να σου προσφερω ουσιαστικες πληροφοριες.

Προσωπικα δεν θα το δοκιμαζα και θα αγοραζα νεο, αλλα ας απαντησει περισσοτερο καποιος που εχει εμπειρια στο θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι άλλη η τάση του eps. Από κει και πέρα κάνε ένα καλό στον εαυτό σου και πάρε καινούριο psu. Δεν είναι σαβούρι αλλά είναι παλιό και θα ζοριστεί έτι περαιτέρω αν κλοκάρεις (που θα κλοκάρεις προφανώς) τον cpu σου + την 280Χ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τραβάνε max ρεύμα όλες από τα pcie. Κάποιες τραβάνε 15-20 και άλλες 60. Πρέπει να υπολογίσεις το max από pcie για να είσαι καλυμένος.

Βάλε τα molex>6pin. 75W δεν είναι τραγικό να τραβήξεις από 2 molex.

Link to comment
Share on other sites

Kλοκαρισμένος είναι ο επεξεργαστής; Αν όχι, καλό θα ήταν να τον κλοκάρεις. Ήδη κρατάει αρκετά πίσω την 280Χ σου.

Δες τι παίζει με τις καταναλώσεις:

ASUS R9 280X DirectCU II TOP 3 GB Review | techPowerUp

AMD Phenom II X6 1055T 2.80 GHz Review | techPowerUp

Link to comment
Share on other sites

Το 218W μου φαίνεται αρκετά μεγάλο, ακόμα και σε φουλ φορτίο.

Η AMD δίνει μαξ 125W και το CPU-Z 133W (ο δικός είναι η πρώτη έκδοση, μετά βγήκε ο ίδιος στα 95W)

Δηλαδή κλοκαρισμένος πόσο θα τραβάει? :p

Γενικότερα, αν κάνω αλλαγή στο psu θα χρειαζόμουν ένα 750-850w έτσι?

Επίσης δεν έχω καταλάβει αυτή την αλληλεπίδραση cpu-gpu και το bottleneck.

Πως μπορεί ο επεξεργαστής να "κρατάει πίσω" την κάρτα γραφικών?

Έγινε επεξεργασία από aLLoU
Link to comment
Share on other sites

125 είναι το TDP όχι η κατανάλωση. Αυτή είναι ανάμεσα στο 125 και στο 218 που βλέπεις. Προς τα ψηλά. Αν κάνεις αλλαγή καλά θα ήταν να πάρεις ένα ποιοτικό 650αρι που θα είναι αρκετό γι αυτά που έχεις. Έτσι κι αλλιώς αν αλλάξεις κάποτε, λιγότερες ενεργειακές απαιτήσεις θα έχει το νέο, όχι μεγαλύτερες. Στο παιχνίδι επεξεργαστής και κάρτα συνεργάζονται. Όταν υπάρχει αναντιστοιχία, ο επεξεργαστής αργεί να τροφοδοτήσει την κάρτα με δεδομένα και αυτή περιμένοντάς τον δεν αποδίδει όπως θα μπορούσε. Σχηματικά αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά φίλε μου ευχαριστώ για τις συμβουλές.

Κατά δεύτερον, ποια συχνότητα θα ήταν καλή για να λέγαμε ότι βρίσκομαι σε καλό επίπεδο?

Δεν θέλω να το ζορίσω στο τέρμα, δεν σκοπεύω να τον αλλάξω πολύ σύντομα.

Με αυτή τη ψύχρα (σε push-pull ta fan) idle είναι τώρα στους 25 και σε φορτίο να πάει 36 πιό πάνω δεν έχω δει. οπότε φαντάζομαι ο,τι "έχει ψωμί ακόμα για να δώσει"

Link to comment
Share on other sites

Λάθος είναι και τα δύο νούμερα που δίνεις. Οι amd επεξεργαστές δίνουν λάθος θερμοκρασίες κάτω από τους 40 βαθμούς. Τρέξε ένα intel burn test (κάνει και για amd) σε very high preset 5 λεπτά και κοίτα τις max που θα φτάσει. Ιδανική συχνότητα δεν υπάρχει, τη μέγιστη επιτρεπόμενη από την ψύξη σου, το κομμάτι του cpu και τη mobo σου θα έλεγα στην οποία θα καταλήξεις μετά από πολύωρο διάβασμα και ακόμα πιο πολύωρες δοκιμές (αν θες βέβαια η κάρτα να αποδώσει καλύτερα, στο 100% πάλι δεν θα αποδώσει.) Βέβαια, κλοκάροντας με το τροφοδοτικό σου θα αυξήσεις κατακόρυφα την κατανάλωση και την καταπόνησή του. Πριν κάνεις οτιδήποτε, άλλαξε psu λέω εγώ, αν δεν μπορείς συνολικά πλαφόρμα που θα ήταν και η καλύτερη λύση. Μπορείς να τα αφήσεις και όλα ως έχουν και να ευχαριστηθείς τα παιχνίδια σου, δεν χάθηκε ο κόσμος. Ολα τα παραπάνω απαιτούν να έχεις και λίγο το μικρόβιο.

Link to comment
Share on other sites

Το εκανα για ενα 10λεπτο και πανω απο 36 δεν πηγε. τωρα για την ακριβεια στις μετρησεις τι να πω? :p

Καποια στιγμη θα το αναβαθμησω, αλλα προεχει απο ο,τι φαινεται το psu!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.