Jump to content



αντικατάσταση hdd με ssd σε λαπτοπ,μερικές απορίες....


Recommended Posts

Οπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον σκληρό δίσκο του λάπτοπ με εναν ssd (Samsung 840 EVO 256), έχω όμως μερικές απορίες:

1) ο ssd ειναι διαφορετικός για λαπτοπ απο ότι αυτός για desktop ?

2) Εχω το Norton Ghost 15.0 (απο την αγορά ενος ssd Samsung 830) με το οποίο λέω να κάνω την διαδικασία του

copy.Ο σκληρός δισκος χωριτικότητος 750 gb περιέχει 4 partitions (όπως φαίνεται στη εικόνα 1) Η απορία μου ειναι

γίνεται ή οχι (αν λάβουμε υπ'οψιν την εικόνα 2) η αντιγραφή? Στον ssd αν γίνει η αντιγραφή εφ΄όσον εχει μικρότερη

χωριτικότητα θα προσαρμοστούν ανάλογα τα partitions απο το πρόγραμμα αυτόματα ή πρέπει να τα κάνω resize εκ

των προτέρων?

3) Εχει κάνει κάποιος άλλος παρόμοια διαδικασία (αντιγραφή πολλών partitin) με καποιο άλλο πρόγραμμα?

Σημειωτέον οτι κρυφό partition ειναι το SYSTEM ενω το recovery και εχει γράμμα και ανιχνεύεται στο Windows explorer

post-4040-1416078802,5867_thumb.jpg

post-4040-1416078802,6246_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οπως λέει και ο τίτλος σκέφτομαι να αντικαταστήσω τον σκληρό δίσκο του λάπτοπ με εναν ssd (Samsung 840 EVO 256)

Πολυ καλη αγορα.

1) ο ssd ειναι διαφορετικός για λαπτοπ απο ότι αυτός για desktop ?

Αν μιλαμε για φυσιολογικα laptop και οχι για λεπτες εκδοσεις κλπ ειναι ιδιος 2.5" για laptop και desktop. Oι 3.5" ειναι οι παλιοι μηχανικοι για desktop.

2) Εχω το Norton Ghost 15.0 (απο την αγορά ενος ssd Samsung 830) με το οποίο λέω να κάνω την διαδικασία του

copy.Ο σκληρός δισκος χωριτικότητος 750 gb περιέχει 4 partitions (όπως φαίνεται στη εικόνα 1) Η απορία μου ειναι

γίνεται ή οχι (αν λάβουμε υπ'οψιν την εικόνα 2) η αντιγραφή? Στον ssd αν γίνει η αντιγραφή εφ΄όσον εχει μικρότερη

χωριτικότητα θα προσαρμοστούν ανάλογα τα partitions απο το πρόγραμμα αυτόματα ή πρέπει να τα κάνω resize εκ

των προτέρων?

Aναλογα το περιεχομενο που εχει μεσα.

Καταρχας εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις το Acronis True Image που ειναι θεωρω απο προσωπικη πειρα ισως το καλυτερο προγραμμα για αυτη την δουλεια.

3) Εχει κάνει κάποιος άλλος παρόμοια διαδικασία (αντιγραφή πολλών partitin) με καποιο άλλο πρόγραμμα?

Σημειωτέον οτι κρυφό partition ειναι το και του ενω το recovery και εχει γράμμα και ανιχνεύεται στο Windows explorer

Πρακτικα γιατι χρειαζεται να κανεις image ολα τα partition οταν πχ μπορεις να τραβηξεις μονο το System Reserved (συνηθως 350mb χωρις γραμμα που θα ειναι active και system) και τα Windows (ας πουμε ο C που εχεις το συστημα σου μεσα που θα ειναι boot) ή ισως μοναχα το recovery (αν θες να κανεις clean install στο νεο συστημα);;

Eπειτα απο bios θα το ρυθμισεις να bootαρει απο τον συγκεκριμενο δισκο.

Αν έχεις παραπάνω από ένα λειτουργικό και πρέπει οπωσδήποτε να τραβήξεις όλο το δίσκο θεωρώ ότι θα πρέπει να κανεις resize τα partition (εξαιρετικό πρόγραμμα για αυτή την δουλειά είναι το Acronis Disk Director) και έπειτα να κανεις clone όλο το δίσκο. Γενικά τραβάει μοναχα τα αρχεία και όχι τον κενό χώρο παρολαυτά εγώ έχω δοκιμάσει να τραβήξω σε ίδιο μέγεθος η μεγαλύτερο οποτε ας περιμένουμε να μας πουν άλλοι που το έχουν δοκιμάσει. Με το Ghost που είχα δοκιμάσει παλαιότερα από μεγαλύτερο σε μικρότερο μου έβγαζε fail και δεν τον έγραφε (αλλα αρκετά παλαιότερη έκδοση από το 15 νομίζω).

Έγινε επεξεργασία από narcomenos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.Μία σκέψη που ειχα κάνει και εγω ειναι η αντιγραφή του system, του partition C (που περιέχει λειτουργικό και προγράμματα) και του Recovery partition (H) ωστε να έχω την δυνατότητα επαναφοράς στην εργοστασιακή κατάσταση,αυτό όμως που με έβαλε σε σκέψεις ειναι η μακακία που αναφέρει στο pdf. Με το Acronis που έχεις χρησιμοποιήσει γίναεται αυτη η αντιγραφή? θα πρέπει και με αυτό το πρόγραμμα(acronis) να κάνω απο πριν resize τα partitions για να χωρέσουν στον ssd ?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντήσεις.Μία σκέψη που ειχα κάνει και εγω ειναι η αντιγραφή του system, του partition C (που περιέχει λειτουργικό και προγράμματα) και του Recovery partition (H) ωστε να έχω την δυνατότητα επαναφοράς στην εργοστασιακή κατάσταση,αυτό όμως που με έβαλε σε σκέψεις ειναι η μακακία που αναφέρει στο pdf.

Κοιταξε να δεις το restore δεν το χρειαζεσαι αμα τραβηξεις το συστημα σου και το εχεις backup. Εκτος αυτου αμα ψαξεις θα δεις οτι μπορεις στα windows8 (δεν θυμαμαι αν γινεται στα 7) να φτιαξεις το recovery partition μονος σου μετα.

Με το Acronis που έχεις χρησιμοποιήσει γίναεται αυτη η αντιγραφή?

Φυσικα, αλλιως δεν θα στο ανεφερα.

θα πρέπει και με αυτό το πρόγραμμα(acronis) να κάνω απο πριν resize τα partitions για να χωρέσουν στον ssd ?

Αν τραβηξεις το system και τον c ποσο μεγεθος εχουν (ξεπερνανε δηλαδη τα 250giga του ssd) ;

Link to comment
Share on other sites

αμα δεις στην πρωτη φωτο αθροιστικά και τα 4 partition σε χρησιμοποιούμενο χώρο δεν πιάνουν 250gb,αλλα κατα το copy του partition δεν αντιγράφετε όλο το μέγεθος?(χρησιμοποιημένο και ελεύθερο)

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογές και για τα 2.

Συνήθως κάνει resize εφόσον όλα είναι ΟΚ με ελεύθερο χώρο.

Για ποιο λόγω να αντιγράψεις system και recovery; Κάνε copy το C και κάνε repair να γράψει mbr και startup σε C. Τα GB του SSD είναι πολύτιμα για να τα χαραμίσεις σε idle data. Δες αν έχει ο φορητός πρόγραμμα δημιουργίας DVD recovery.

Link to comment
Share on other sites

αμα δεις στην πρωτη φωτο αθροιστικά και τα 4 partition σε χρησιμοποιούμενο χώρο δεν πιάνουν 250gb,αλλα κατα το copy του partition δεν αντιγράφετε όλο το μέγεθος?(χρησιμοποιημένο και ελεύθερο)

Ε τοτε δεν νομιζω να εχεις προβλημα λογικα θα πρεπει να δουλεψει διοτι το χρησιμοποιουμενο χωρο τραβαει (εχει επιλογη βεβαια να τραβηξει ακριβως οπως ειναι).

Link to comment
Share on other sites

Έχει επιλογές και για τα 2.

Συνήθως κάνει resize εφόσον όλα είναι ΟΚ με ελεύθερο χώρο.

Για ποιο λόγω να αντιγράψεις system και recovery; Κάνε copy το C και κάνε repair να γράψει mbr και startup σε C. Τα GB του SSD είναι πολύτιμα για να τα χαραμίσεις σε idle data. Δες αν έχει ο φορητός πρόγραμμα δημιουργίας DVD recovery.

πρόγραμμα δημιουργίας DVD Win 7 και DVD οδηγών εχει

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.