Jump to content



Gigabyte R9 290X 4GB


FarmaS

Recommended Posts

Πωλειται σε αψογη κατασταση στο κουτι της μαζι με τα παρελκομενα, ειναι αγορασμενη απο Oktabit στις 19-2-14 με τιμολογιο αγορας και εγγυηση για ακομη 2,5 χρονια

τιμη 330ευρω

GIGABYTE - Graphics Card - AMD - PCI Express Solution - Radeon™ R9 200 series - GV-R929XD5-4GD-B

Link to comment
Share on other sites

Θα με ενδιέφερε η κάρτα που δίνεις...Απλά με προβληματίζει το reference cooler.....

Μπορείς να μου δώσεις λίγο χρόνο να ψάξω σε reviews κτλπ τί γίνεται με το reference cooler?(εννοώ να μου την κρατήσεις για λίγο αν γίνεται... αν πάλι δεν γίνεται δεν υπάρχει πρόβλημα .)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσω να βοηθήσω εγώ λίγο. Το reference cooler είναι σχεδιασμένο να λειτουργεί με την κάρτα στους 94 βαθμούς, και λειτουργεί με δύο τρόπους. Normal, δηλαδή πιο αθόρυβο και Uber, δηλαδή πιο θορυβώδες. Με το normal, η κάρτα κάνει throttling στη συχνότητα και δεν πιάνει πουθενά τα 1000 πυρήνα. Θα κυμαίνεται σε βαριά παιχνίδια από 750 μέχρι 950. Από θόρυβο θα είναι πολύ ανεκτό. Το Uber, θα καταφέρνει να κρατάει τη κάρτα πάνω από 900 πυρήνα σε κάθε περίπτωση, απλά θα είναι θορυβώδες.

Μπορείς φυσικά να φτιάξεις δική σου καμπύλη στον ανεμιστήρα με το afterburner. Με τον ανεμιστήρα στο 60% περίπου θα κρατάει σχετικά καλές θερμοκρασίες, όχι πάνω από 80 βαθμούς, αλλά ο θόρυβος είναι αρκετός. Ο θόρυβος απλά είναι κάτι τελείως υποκειμενικό.

Link to comment
Share on other sites

ναι κ εγω με msi afterburner ειμαι στο 55% κ ειναι μια χαρα απο θορυβο.. δν με ενοχλει καθολου κ οι θερμοκρασιες δν πηγαινουν πανω απο 75 με τπτ

οσο για το throttling δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αλλα παλια πριν βαλω το afterburner ειχα δει 95 βαθμους αλλα τα fps δν επεσαν κ ουτε φανηκε να εχει καποιο προβλημα.. μιλαω για μεσα καλοκαιριου

κ για παιχνιδια οπως cs go, infestation warz, battlefield 4 και call of duty ghosts

Link to comment
Share on other sites

Off topic. Αυτά για να πώ την αλήθεια Διαβάζω και γώ σε reviews απλά είμαι ανάμεσα σε shap/re R9-290 Tri-x OC που την δίνει φίλος μου στην ίδια τιμή και στην κάρτα σου.Απλά βλέπω ότι και οι 2 είναι πολύ κοντά σε επιδόσεις και σκέφτομαι και το θόρυβο.Δεν μπορώ να αποφασίσω ποια από της 2 αξίζει περισσότερο σαν αγορά....Γιαυτό ζήτησα λίγο χρόνο.όποια βοήθεια δεκτή.Soorryy για το off topic απλά πραγματικά έχω πελαγώσει και δεν θέλω να κάνω κάποια λάθος αγορά και να το μετανιώνω μετά.....

Link to comment
Share on other sites

Ελεύθερη η κάρτα από μένα τελικά.Ευχαριστώ για την κράτηση , sorry για το off topic αλλά μετά από πολύ διάβασμα είδα ότι οι διαφορές ανάμεσα σε 290 και 290Χ για τα γούστα μου είναι μικρές, ώστε να θυσιάσω την ησυχία από το pc και έτσι θα πάω σε 290 TriX τελικά..

Ευχαριστώ και συγνώμη και πάλι .

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.