Jump to content



Gigabyte GTX 770 - να την πουλήσω;


Recommended Posts

Οπως ξέρουμε θα κυκλοφορήσουνε η GTX 980 και GTX 970 με τιμή 550 και 330 ευρώ αντιστοιχα. Ειδικά η GTX 970 εχει τιμή χώμα αν αναλογιστούμε πως ειναι επιπέδου GTX 780ti +1 gb vram παραπάνω. Σκέφτομαι να πουλήσω κάποια στιγμή την GTX 770 2GB vram (gigabyte factory oc) και να βαλω αλλά 100-130 ευρω παιρνοντας την GTX 970 εάν ισχύει η τιμή των 330 ευρώ και δεν κάνει κανα 400αρι, και ολα αυτά για να παιξω witcher 3 οσο καλυτερα μπορώ. Παιζω σε 1080p, η cpu ειναι i7 920 3.8 Ghz.

Link to comment
Share on other sites

Εχω την ιδια ακριβως καρτα και δεν σκοπευω να την αλλαξω πριν βγουν οι Pascal (το 2015) που θα προσφερουν κατι ουσιαστικό.

Οπως και εσυ σε ολα τα games που παιζω σε 1080p (BF4, Titanfall, Diablo3 κλπ) δεν εχω κανενα προβλημα οποτε δεν βλεπω το λογο να γινει αμεσα η αλλαγή αυτη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως και εσυ σε ολα τα games που παιζω σε 1080p (BF4, Titanfall, Diablo3 κλπ) δεν εχω κανενα προβλημα οποτε δεν βλεπω το λογο να γινει αμεσα η αλλαγή αυτη.

oυτε εγώ έχω μαμαει και δέρνει, απλώς τα 330 ευρώ αν ισχύουν με έβαλαν σε πειρασμό:smoke:

ειναι και το Witcher 3, ισως... αξιζει να δώσω λιγα λεφτά παραπάνω για να τρέχει ακομη καλυτερα.

ΥΓ:BF4, Titanfall έπαιξα ελάχιστα, απο mp shooter CS GO και Red Orchestra2/ Rising Storm παιζω. Diablo III έπαιζα. Απο εκει και πέρα Guild Wars 2, δυτικά κυριως rpgs, και κανένα adventure ή strategy.

Link to comment
Share on other sites

αυτο ηθελα :p

μαγκα μου , αμα παιζεις σε 1080 την κρατας , απο την στιγμη που βγαζεις τα fps σου εισαι αρχοντας .

αμα εχεις σκοπο μαζι με νεα γραφικων να παρεις και ενα μονιτορ στα 1600p τοτε πασο

Link to comment
Share on other sites

μαγκα μου , αμα παιζεις σε 1080 την κρατας , απο την στιγμη που βγαζεις τα fps σου εισαι αρχοντας .

Παν μέτρον άριστον.

αμα εχεις σκοπο μαζι με νεα γραφικων να παρεις και ενα μονιτορ στα 1600p τοτε πασο

Nεα καρτα απο 2015 με τους Pascal.

Αληθεια, μπορει καποιος να δει διαφορες αναμεσα σε 1080p και 1600p σε 24" monitor ?

Το ρωταω διοτι μου φαινεται λιγο απιθανο.

Link to comment
Share on other sites

στο ερωτημα σου δεν ξερω ... δεν εχω δει ποτε μου μονιτορ πανω απο 1080 :p

αλλα κατα καιρους βλεπουμε αλλα μελοι να λενε πως ετσι και πας σε 1600p δεν γυριζεις πισω ...

εγω παντος ειμαι της αποψης πως η καθε αλλαγη πρεπει να γινεται ανα 2 γενιες , ισως και 3 αναλογα με τις αναγκες ...

τωρα να παει απο 770 σε 970 και να βλεπει 80fps αντι για 60fps μου φαινεται αχρηστο . οπως λεω στις περισσοτερες τετοιες απορειες , το δηλημα ειναι ψυχολογικο και αμα κατσει να ηρεμησει για 1 βδομαδα θα του περασει

Link to comment
Share on other sites

Οντως η τιμη αν ειναι κατω απο τα 350 ευρω ειναι παρα πολυ καλη.. Αλλα κι εγω ως κατοχος μιας EVGA 770 acx superclocked δεν σκεφτομαι να προχωρησω σε αναβαθμιση.. Πιο πολυ ψηνομαι για ενα SLI με 770 αν βρω καμια ιδια σε τιμη χωμα παρα να παω σε 970. Και ναι μεν με τη σειρα 9ΧΧ βλεπουμε αυξηση των επιδοσεων και βελτιωση καταναλωσης αλλα οι αμεσα ενδιαφερομενοι κατα την αποψη μου ειναι εκεινοι που εχουν 660 και πισω. Για τους κατοχους σειρας 7ΧΧ η αναβαθμιση μονο για λογους ψυχολογιας αξιζει..

Link to comment
Share on other sites

το δηλημα ειναι ψυχολογικο και αμα κατσει να ηρεμησει για 1 βδομαδα θα του περασει

πραγματι και ο αδερφος μου λεει οτι ειναι προτιμοτερο να αλλαχτει η cpu παρα η gpu, o θρυλικος i7 920.

επισης τωρα ειδα τα χαρακτηριστικά των pascal με unified memory κτλ.

Έγινε επεξεργασία από BigBOSS
Link to comment
Share on other sites

πραγματι και ο αδερφος μου λεει οτι ειναι προτιμοτερο να αλλαχτει η cpu παρα η gpu, o θρυλικος i7 920.

επισης τωρα ειδα τα χαρακτηριστικά των pascal με unified memory κτλ.

και εχει δικιο ο αδελφος σου , καλος χρυσος ο 920 , αλλα πανε και αρκετα χρονακια , βεβαια αφου το κρατησες τοσο καιρο και αντεξες , μαλοον θα ηταν καλυτερο να τον υποστεις ενα χρονο ακομα ετσι ωστε να κανεις μεταβαση σε ddr4 με καποιον νεο cpu .

Link to comment
Share on other sites

και εχει δικιο ο αδελφος σου , καλος χρυσος ο 920 , αλλα πανε και αρκετα χρονακια , βεβαια αφου το κρατησες τοσο καιρο και αντεξες , μαλοον θα ηταν καλυτερο να τον υποστεις ενα χρονο ακομα ετσι ωστε να κανεις μεταβαση σε ddr4 με καποιον νεο cpu .

ουτε για cpu υπάρχει πραγματικη ανάγκη, τη δουλεια του την κάνει και με το παραπάνω, οποτε αντέχω για DDR4.

πιστευω τα games που μας εγραψες οτι παιζεις νομιζω οτι σε υπερκαλυπτει η gtx 770

τωρα ισως με gta V,witcher ισως χρειαστει να μειωσεις λιγο τα γραφικα

νομιζω περισσοτερο στο Witcher 3 παρά στο GTAV

Έγινε επεξεργασία από BigBOSS
Link to comment
Share on other sites

good for you then

κανε λοιπον λιγη οικονομια απο τωρα , ετσι ωστε του χρονου+ που θα αλλαξεις ριζικα το συστημα σου να μην χρειαστει κανεις καμοια εκπτωση :D

Link to comment
Share on other sites

Εχω την Gigabyte 770 4GB εδώ και ένα χρόνο απόλυτα ευχαριστημένος στο gaming στα 1080p με τα 4GB να μην με περιορίζουν ( βλέπε watch Dogs, wolfenstain ).

Δεν υπάρχει κανένας λόγος για αλλαγή σε αυτήν την ανάλυση.

Αλλαγή κάρτας τέλος του επόμενου χρόνου με την επόμενη γενιά που θα φέρουν μεγάλες αλλαγές και ένα monitor 4Κ με G-sync που είναι game changer.

Tότε αξίζει να αλλάξει κάποιος μια GTX 770-780

Link to comment
Share on other sites

Εχω την Gigabyte 770 4GB εδώ και ένα χρόνο απόλυτα ευχαριστημένος στο gaming στα 1080p με τα 4GB να μην με περιορίζουν ( βλέπε watch Dogs, wolfenstain ).

καλά για 1080p δεν χρειάζονται 4gb vram, τα συγκεκριμένα, ειδικά το watch dogs το οποιο γνωρίζω πολύ καλύτερα εχει ΓΤΠ optimize, μια αθλιοτητα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

καλά για 1080p δεν χρειάζονται 4gb vram, τα συγκεκριμένα, ειδικά το watch dogs το οποιο γνωρίζω πολύ καλύτερα εχει ΓΤΠ optimize, μια αθλιοτητα ειναι.

δεν αντιλέγω αλλά από την στιγμή που μπορώ να επιλέξω ultra settings βλέπω την Vram στα 3,5GB (με τα mods είναι φανταστικό οπτικά) και 3,1 για το wolfenstain. Πιστεύω θα έρθουν σύντομαι και άλλα παιχνίδια με μεγάλες απαιτήσεις σε ram.

Link to comment
Share on other sites

δεν αντιλέγω αλλά από την στιγμή που μπορώ να επιλέξω ultra settings βλέπω την Vram στα 3,5GB (με τα mods είναι φανταστικό οπτικά) και 3,1 για το wolfenstain. Πιστεύω θα έρθουν σύντομαι και άλλα παιχνίδια με μεγάλες απαιτήσεις σε ram.

το ryse son of rome που θελει 4gb vram για 4k ανάλυση, αλλα μη τρελαθούμε ποιος παιζει σε 4k; οι περισσοτεροι ειναι στα 1080p/1200p (καποιοι και ποιο κάτω όπως 900p) και κάποιοι στα 1440p.

Recommended:

CPU: Quad Core or Six Core CPU

Examples: Intel Core i5 3.3 GHz (2500k) or AMD FX-6350 3.9 GHz

Memory: 8 GB RAM

GPU: DirectX 11 graphics card with 2 GB video RAM

Examples: NVIDIA GeForce GTX 660Ti or AMD Radeon 260x or 7850

OS: 64 bit Windows (Vista, 7, 8)

HD: 26GB

Recommended for 4k gameplay:

CPU: Quad Core or Eight Core CPU

Examples: Intel Core i7 3.5 GHz (2700k) or AMD FX-8350 4.0 GHz

Memory: 8 GB RAM

GPU: DirectX 11 graphics card with 4 GB video RAM

Examples: NVIDIA GeForce GTX 780/ Titan or AMD Radeon 290x

OS: 64 bit Windows (Vista, 7, 8)

HD: 26GB

Σηκώνει το PC σας το Ryse: Son of Rome;

το Watch Dog ως αθλιο port που ειχε προβλημα και σε Titan δεν μετράει, μιλάμε για κανονικά αξιοπρεπή games ως προς το optimize, αλλοιμονο αν το Watch Dogs ήταν ο κανονας. Δεν πρεπει καν να αναφέρεται οταν μιλάμε για αξιοποίηση hardware και optimize.

Έγινε επεξεργασία από BigBOSS
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.