Jump to content



Αγορά ssd για laptop (2)


Recommended Posts

Καλησπερα!

Οπως προδιδει και ο τιτλος του νηματος, ειμαι στην αναζητηση ενος 128 ssd για αυτο το laptop:

Φορητός υπολογιστής Lenovo G585 | Lenovo (GR)

Προφανως οποισοδηποτε ssd θα εκανε μεγαλη αλλαγη στην αισθηση χρησης του συστηματος.

Εχω διαβασει καλα λογια για τη σειρα mx100 της crucial η οποια εχει πολυ καλο λογο τιμης προς αποδοση.Προφανως αυτο δεν ισχυει τοσο για τον 128αρη που εγω ζηταω αλλα δεν επιτρεπουν και τα οικονομικα για κατι παραπανω.Αν υπαρχει και κατι πιο οικονομικο ακομα καλυτερα!

Αλλες προτασεις?Να πω εδω οτι το laptop ειναι sata3 compatible..

Έγινε επεξεργασία από dionisis777
Link to comment
Share on other sites

Ποσα δινεις?

Στα 102 ειναι ο samsung 850 pro 128gb, ενω στα 72 euro o samsung 840 evo.

H διαφορα τους ειναι καθαρα η διαρκεια ζωης (ο πρωτος εχει 10 χρονια εγγυηση και ο δευτερος 3 χρονια).

Link to comment
Share on other sites

Γυρω στα 70€.Ο 840 καλυτερη επιλογη δλδ απο τον mx100?Σε τι ακριβως?

Μετα την εγκατασταση του λειτουργικου ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για βελτιστοποιηση αποδοσης του ssd περα απο την ενεργοποιηση του ACHI mode μεσω bios?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω διαπιστωσει παντως τετοιο προβλημα στον 850 pro.

Δυο 840 evo (256G) που εχω ο ενας σε desktop στην δουλεια δεν εχει κανενα προβλημα τετοιο και τον χρησιμοποιω συνεχεια και ο αλλος στο laptop οντως μετα απο ενα διαστημα παρατήρησα κολλήματα που δεν μπορούσα να τα δικαιολογήσω και αποφάσισα να ξαναπεράσω windows αλλα δεν το χρησιμοποιώ πολύ συχνά για να το διαπιστώσω.

Γενικά θεωρώ πως θα λυθεί άμεσα το πρόβλημα διότι μιλάμε για το no1 σκληρό σε πωλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τον crucial M550..

80€ θελει..

Aν ειναι να φτασεις τα 100€ δες τον mx100 παλι ..αλλα στα 256gb.

(και για την ιστορια ο 512αρης θελει 180€).

Κοιτα, με 66€ βρισκω τον mx100 128gb.ok, διαβασα εχει χειροτερα speed writes απο αυτον της σειρας m550 αλλα το λαπτοπ δεν ειναι ιδιαιτερων αξιωσεων οποτε η μεταβαση σε οποιονδηποτε ssd θα κανει μεγαλη διαφορα ουτοσιαλως. Οποτε κρινω πρωτιστως με κριτηρια αξιοπιστιας και κοστους.

Εχει η crucial αντιστοιχο software σαν το magician της samsung?

Ευχαριστω!

Έγινε επεξεργασία από dionisis777
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.