Jump to content



+12v pin και λιωμένοι 20-pin ATX connectors


serpico75

Recommended Posts

Απορία...

Αναφέρομαι στην εποχή του ATX 20-pin connector, και πιό συγκεκριμένα πριν κατασκευαστεί ο 4-pin που θα τον βοηθούσε στα +12V. Κάπου διάβασα ότι εκείνη την εποχή, πριν τον 4-pin, όλο και περισσότερα 20-pin connectors έλιωναν λόγω του ότι δεν άντεχαν το ρεύμα που έπρεπε να περάσει απ' τα +12V. Αφού οι σκληροί δίσκοι και τα drives (floppy, CD-ROMS) χρειάζονταν τα +12V, και τα έπαιρναν απ' το PSU με απευθείας molex connector, πώς έλιωνε ο 20-pin connector;

Μία ακόμη συσκευή που δουλεύει με +12V είναι τα fans. Αλλά, καί αυτά, έχουν molex απευθείας απ' το τροφοδοτικό. Απ' την άλλη, αν έπαιρναν ρεύμα απ' τη μητρική θα πρέπει οι κατασκευαστές να έδιναν κάποια αμπέρ αρκετά για να συνδέσεις 1 με 2 fans στη μητρική (έτσι θέλω να πιστεύω, τουλάχιστον!).

Αφού, λοιπόν, τόσο λίγες συσκευές χρειάζονται τα +12V, πώς έλιωναν οι 20-pin και έπρεπε να βρειθεί μία λύση, που ήταν ο 4-pin;

Απ' ό,τι ξέρω οι μητρικές της τότε εποχής δε χρειαζόντουσαν τα +12V. Υπήρχε κάτι άλλο που χρειαζόταν τα +12V και προκαλούσε αυτά τα προβλήματα-λιωσίματα;

Κάποια βοήθεια στο θέμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Απορία...

Αναφέρομαι στην εποχή του ATX 20-pin connector, και πιό συγκεκριμένα πριν κατασκευαστεί ο 4-pin που θα τον βοηθούσε στα +12V. Κάπου διάβασα ότι εκείνη την εποχή, πριν τον 4-pin, όλο και περισσότερα 20-pin connectors έλιωναν λόγω του ότι δεν άντεχαν το ρεύμα που έπρεπε να περάσει απ' τα +12V. Αφού οι σκληροί δίσκοι και τα drives (floppy, CD-ROMS) χρειάζονταν τα +12V, και τα έπαιρναν απ' το PSU με απευθείας molex connector, πώς έλιωνε ο 20-pin connector;

Μία ακόμη συσκευή που δουλεύει με +12V είναι τα fans. Αλλά, καί αυτά, έχουν molex απευθείας απ' το τροφοδοτικό. Απ' την άλλη, αν έπαιρναν ρεύμα απ' τη μητρική θα πρέπει οι κατασκευαστές να έδιναν κάποια αμπέρ αρκετά για να συνδέσεις 1 με 2 fans στη μητρική (έτσι θέλω να πιστεύω, τουλάχιστον!).

Αφού, λοιπόν, τόσο λίγες συσκευές χρειάζονται τα +12V, πώς έλιωναν οι 20-pin και έπρεπε να βρειθεί μία λύση, που ήταν ο 4-pin;

Απ' ό,τι ξέρω οι μητρικές της τότε εποχής δε χρειαζόντουσαν τα +12V. Υπήρχε κάτι άλλο που χρειαζόταν τα +12V και προκαλούσε αυτά τα προβλήματα-λιωσίματα;

Κάποια βοήθεια στο θέμα;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Το γεγονός ότι η μητρική δεχόταν τα 12V στην είσοδο της, δεν σημαίνει ότι η τάση παρέμενε στα 12V πάνω στην μητρική. Όταν θες να κάνεις μεταφορά μεγάλης ποσότητας ισχύος, προτιμάς να χρησιμοποιείς μεγάλη τάση για να μην έχεις ωμικές απώλειες στις γραμμές μεταφοράς. Πλησιάζοντας το κύκλωμα που θες να τροφοδοτήσεις, μετασχηματίζεις την τάση στο πλάτος που επιθυμείς ανάλογα με την χρήση.

Η ίδια αρχή ισχύει προφανώς και στα κυκλώματα συνεχούς. Στις σύγχρονες μητρικές βλέπεις κυκλώματα τροφοδοσίας πολλών φάσεων για την CPU αλλά και για άλλα μέρη του συστήματος. Εφόσον μια CPU τροφοδοτείται με τάση που σε μέγιστο δεν ξεπερνάει τα 1.5V, μια τάση που δεν παρέχεται στα standard ATX τροφοδοτικά, προφανώς αυτή η τάση μετατρέπεται πάνω στην μητρική από κάποια άλλη τάση τροφοδοσίας, και γιατί όχι, τα 12V.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μια CPU τροφοδοτείται με τάση που σε μέγιστο δεν ξεπερνάει τα 1.5V, μια τάση που δεν παρέχεται στα standard ATX τροφοδοτικά, προφανώς αυτή η τάση μετατρέπεται πάνω στην μητρική από κάποια άλλη τάση τροφοδοσίας, και γιατί όχι, τα 12V.

Σε μία τέτοια περίπτωση νομίζω πως θα προτιμούσαν να πάρουν τα +5V ή τα +3.3V, απ' το να προσπαθήσουν να χρησιμοποιήσουν τα +12V και να τα κατεβάσουν στα 1.5V. Με αυτόν τον τρόπο, πιστεύω, δημιουργούν οι ΙΔΙΟΙ πρόβλημα από κει που δεν υπάρχει.

Link to comment
Share on other sites

Σε μία τέτοια περίπτωση νομίζω πως θα προτιμούσαν να πάρουν τα +5V ή τα +3.3V, απ' το να προσπαθήσουν να χρησιμοποιήσουν τα +12V και να τα κατεβάσουν στα 1.5V. Με αυτόν τον τρόπο, πιστεύω, δημιουργούν οι ΙΔΙΟΙ πρόβλημα από κει που δεν υπάρχει.

Δεν ισχύει κάτι τέτοιο, δεν είναι πιο δύσκολο να κάνεις τα 12V από ότι είναι τα 5V ή τα 3,3V. Η διαφορά είναι όμως ότι στα 120Watt κατανάλωσης, τα 12V τραβάνε 10A ενώ τα 3.3V 36.3Α...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.