Jump to content



Φταίει η κάρτα?


Recommended Posts

Τσέκαρε ότι σου λένε τα παιδιά όσο δε κοστίζει αλλά να έχεις κατα νου ότι μπορεί να ναι και νορμαλ οι θερμοκρασίες σου.

Για μενα βρες μια γομαρόψυκτρα και τσέκαρε αν μπορέσεις

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να χρειάζομαι γομαρόψυχτρα? Για στοκ ρολόγια σε idle κατάσταση? Τώρα αν είναι νορμάλ οι θερμοκρασίες δεν ξέρω...

Λοιπόν, έβαλα πάλι την παλιά ψύχτρα της πλάκας, έκανα και clear cmos, παραθέτω τα αποτελέσματα:

post-8521-1416078858,499_thumb.jpg

Υ.Γ: Τώρα το Speccy δείχνει average cpu temp 68c...

Link to comment
Share on other sites

Δε κινει τη περιεργεια κανενος δλδ το cpu usage στο 27%?? :fie:

βαλε καμμια live διανομη ...

Του το έχεις πει στην προηγούμενη σελίδα ( καλό είναι να το κάνει να δει συμπεριφορά του συστήματος σε cpu και θερμοκρασίες)

αλλά μάλλον δεν έχει βάλει κάποια live διανομή.

Chaos3X

* Τρέξε το malwarebytes σε ασφαλή λειτουργία

*Βάλε και ένα live cd από ubuntu και όταν μπεις στο πάνω μέρος της μπάρας του εκκινητή (αριστερή πλευρά της οθόνης) πατάς στην

αναζήτηση του υπολογιστή '' παρακολούθηση συστήματος'' και βλέπεις την χρήση του cpu.

Link to comment
Share on other sites

και που το ειπα μονο εσυ το ειδες..:p

Ειμαστε στο η "ψυκτρα φταιει" μεχρι το "ειναι φυσιολογικες οι θερμοκρασιες"

Οι θερμοκρασιες δεν ειναι φυσιολογικες ουτε για nehalem..,το λεει εμμεσα και το bios μιας και εκει δεν ειναι idle το cpu.(κατιτις παραπανω απο idle)

Link to comment
Share on other sites

Τα ανεμιστηράκια δουλεύουν όλα κανονικά με σωστή ροή αέρα φυσικά, δεν έχω δοκιμάσει με live cd ακόμα λόγω έλλειψης χρόνου.

Θα δοκιμάσω και bios update να δούμε τι θα δείξει...

Μου είπε ένας συνάδελφος να δοκιμάσω το Speed Fan, παρακάτω παραθέτω τα αποτελέσματα:

post-8521-1416078889,8252_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

την τοποθέτησες σωστά τη ψήκτρα έλεγξες πίσω από την μητρική, τα μαύρα ποδαράκια αν βγήκαν ????

Ναι, αν δεις πιο πάνω, δοκίμασα και με καινούρια ψύχτρα.

Κι εδώ έχω βάλει το ESET να κάνει scan έναν εξωτερικό δίσκο:

post-8521-1416078890,6449_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

οσα προγραμματα και να δοκιμασεις τις ιδιες θερμοκρασιες θα βλεπεις κατα πασα -μεγαλη- πιθανοτητα.

28% cpu usage στη μια ..και 54% στην αλλη

Δε ξερω κατα ποσο εχει νοημα να ασχοληθεις με κατι αλλο περα απο το να δεις θερμοκρασιες με live cd.

Αν δεις και εκει ιδιες..τοτε το ξανασυζηταμε τι φταιει απο αυτα που δοκιμαζεις.

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εκτός κουτιού και σε άλλο κουτί δεν έχω δοκιμάσει.

Αν με το live cd δω θερμοκρασίες κοντά στου bios, τι θα φταίει μετά, κάτι που έχει εισβάλει στο σύστημα και θα φύγει μόνο με format?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.