Jump to content



Τι RAM προτείνετε για P55 chipset?  

5 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Θέλω να φύγω από τα 4GB του 2010 και να αποκτήσω περισσότερη RAM.

Το PC είναι αυτό της υπογραφής. Δέχεται officially 4x4GB max. Φτάνω πολλές φορές το 90% σε χρήση RAM, αλλά με το page file στον SSD δεν καταλαβαίνω και πολλά. Γενικότερα έχω συνηθίσει από την εποχή των XP να μην αφήνω αχρείαστα προγράμματα να τρώνε μνήμη στο background και, ειδικά όταν παίζω παιχνίδια fullscreen, κλείνω τα πάντα. Το θεωρώ λίγο απίθανο να μου χρησιμεύσουν τα 16GB, αλλά πάλι το ίδιο έλεγα και για τα 2GB στα XP το 2005... :p

Δεδομένης της παλαιότητας της πλατφόρμας επιφυλάσσομαι να πάω σε μνήμες που δεν έχουν στο QVL το P55 chipset της Intel. Επίσης, θέλω να είναι low profile για να χωράνε κάτω από τη Megahalems. Γιαυτό έχω καταλήξει σε 3 μοντέλα και θέλω τη γνώμη σας σ'αυτό το poll.

Corsair XMS3 8GB Kit 2000MHz 9-10-9-27-2T 1.65V

G.SKILL Ares 16GB Kit 1600MHz 8-8-8-24-2N 1.50V

G.SKILL Ares 16GB Kit 2133MHz 9-11-10-28-2N 1.65V

Το τρίτο σετ δεν ξέρω αν θα δουλέψει. Περιμένω απάντηση από τη G.SKILL...

Και κάτι τελευταίο: λέτε τα 4 DIMMάκια μνήμης να φορτώσουν πολύ τον IMC του i5 και να μου χαλάσουν το O/C?

So, τι θα παίρνατε;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να φύγω από τα 4GB του 2010 και να αποκτήσω περισσότερη RAM.

Το PC είναι αυτό της υπογραφής. Δέχεται officially 4x4GB max. Φτάνω πολλές φορές το 90% σε χρήση RAM, αλλά με το page file στον SSD δεν καταλαβαίνω και πολλά. Γενικότερα έχω συνηθίσει από την εποχή των XP να μην αφήνω αχρείαστα προγράμματα να τρώνε μνήμη στο background και, ειδικά όταν παίζω παιχνίδια fullscreen, κλείνω τα πάντα. Το θεωρώ λίγο απίθανο να μου χρησιμεύσουν τα 16GB, αλλά πάλι το ίδιο έλεγα και για τα 2GB στα XP το 2005... :p

Δεδομένης της παλαιότητας της πλατφόρμας επιφυλάσσομαι να πάω σε μνήμες που δεν έχουν στο QVL το P55 chipset της Intel. Επίσης, θέλω να είναι low profile για να χωράνε κάτω από τη Megahalems. Γιαυτό έχω καταλήξει σε 3 μοντέλα και θέλω τη γνώμη σας σ'αυτό το poll.

Corsair XMS3 8GB Kit 2000MHz 9-10-9-27-2T 1.65V

G.SKILL Ares 16GB Kit 1600MHz 8-8-8-24-2N 1.50V

G.SKILL Ares 16GB Kit 2133MHz 9-11-10-28-2N 1.65V

Το τρίτο σετ δεν ξέρω αν θα δουλέψει. Περιμένω απάντηση από τη G.SKILL...

Και κάτι τελευταίο: λέτε τα 4 DIMMάκια μνήμης να φορτώσουν πολύ τον IMC του i5 και να μου χαλάσουν το O/C?

So, τι θα παίρνατε;

οταν ειχα πιο παλια p55 μητρικη την asus maximus και εναν ι7 860 ειχα μια 4 αδα μνημες xms τις 1600 αρες με 8αρια ανετα βεβαια παιζαν κοντα στα 2000 με 9αρια !! λογικα θα σου παιξουν αυτες !!

και επισης στη megahalem Rev.B που ειχα δεν ειχα θεμα να μη χωρανε απο κατω !! για τις αλλες δε ξερω να σου πω κατι !!

Έγινε επεξεργασία από ultraex2005
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.