Jump to content



Recommended Posts

Καλημέρα σας!ειμαι σε αναζητηση αγοράς Φορητού καθαρά και μονο για DJing. Απο οτι ξέρετε όλοι σας οι περισσότεροι έχουν Mac αλλα ειναι και πολλά τα λεφτά του.κατα την γνώμη σας και με τις γνώσεις ειναι μύθος οτι ειναι πιο σταθερά απο τα win και αν όχι έχετε κάποιο να μου προτείνετε PC ;τα προγράμματα που θέλω να χρησιμοποιήσω ειναι Traktor : DJ Software | Products και http://serato.com/software.σας ευχαρηστω εκ των προτάιρων!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τη συγκεκριμένη δουλειά, δε σου κάνει το pc για πολλούς λόγους.

Το Mac όμως, είναι αρκετά ακριβό.

Δεν ξέρω αν έχεις ήδη κονσόλα, ή σκοπεύεις να πάρεις, αλλά αν δεν έχεις, θα σου πρότεινα να βρεις ένα μεταχειρισμένο iPad και να το συνδυάσεις με κάτι τέτοιο:

iDJ Pro Professional DJ Controller for iPad | Numark - Cutting-edge professional DJ equipment

ή μεταχειρισμένο iPhone και με κάτι τέτοιο:

iDJ3 Complete Digital DJ System | Numark - Cutting-edge professional DJ equipment

Link to comment
Share on other sites

Αν έπαιρνα controller http://www.numark.com/microsites/nv. Αλλα οι πιο οικονομικη λύση προς το παρον ειναι Traktor : DJ Controllers : Traktor Kontrol X1 | Products και μια καρτα ήχου για να ακους και τα 2 καναλια.Ας πούμε Lenovo IdeaPad B590 (2030M/4GB/1TB) | Skroutz.gr η΄ Fujitsu LifeBook AH512 (i3-2328M/4GB/500GB) | Skroutz.gr δεν ειναι τόσο δυνάτα για αυτο το σκοπο. Αυτα τα λέω με βάση Traktor : DJ Controllers : Traktor Kontrol S4 : Specifications | Products .

Link to comment
Share on other sites

Ο controller που έβαλες, έχει 200€. Δεν είναι φθηνή λύση. Υπάρχουν σαφώς φθηνότερες.

Αυτό που θέλεις, είναι ένα απλό laptop και έναν controller με κάρτα ήχου.

Αν δεν έχει κάρτα ήχου, χρειάζεσαι δύο στο laptop. Την onboard και μία usb. Το σημαντικότερο πρόβλημα που έχουν, αν υποθέσουμε ότι θα δουλεύουν τέλεια και οι δύο από πλευράς συμβατότητας, είναι η καθυστέρηση που θα έχουν μεταξύ τους και με τα ακουστικά. Αυτό δεν έχω βρει τρόπο να το διορθώσω και φυσικά είναι αδύνατο να τα συγχρονίσεις.

Αν θέλεις πιό φθηνή λύση, χωρίς iPad/iPhone, τότε θα πας σε controller με δική του κάρτα ήχου:

Hercules DJ 4Set - Hercules

Link to comment
Share on other sites

Κονσόλα: Hercules DJ 4Set | Skroutz.gr

Laptop: Msystems.gr - Προϊόντα - Dell Inspiron 15 (3531) Celeron N2830 - Win 8.1 Bing GR - Black

Δε σου χρειάζεται κάτι δυνατότερο, τη δουλειά την κάνει η κονσόλα. Απλά, εγώ θα έβαζα Win7 για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Με τα ρέστα, πάρε ένα καλό ζευγάρι ακουστικά αν δεν έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Το mac μπορεί να μην είναι συμφέρουσα επένδυση για τη δουλειά σου καθεαυτή, ίσως όμως είναι για το "προμοτάρισμά" της. Ένας από τους λόγους (σίγουρα όχι ο μοναδικός) που βλέπεις τους περισσότερους να έχουν mac...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.