Jump to content



Πρόβλημμα με δίσκο?


morph

Recommended Posts

O Δίσκος μου άρχισε να κάνει διάφορα τερτίπια. Καθώς κατεβάζω διάφορα αρχεία κάνει σα να βγήκε από το ρεύμα και να ξαναπήρε εμπρός. Μπορεί να το κάνει 2-3 φορές συνεχόμενα. ’ρχισε να το κάνει από τότε που άφησα τον υπολογιστή ανοιχτό για 2 μέρες συνέχεια.

Λέτε να άρχισε να τα παίζει ο δίσκος μου;

Είναι wd raptor 36MB (στο pc2) και το κάνει όλο και πιο συχνά... :(

Μήπως έρχεται η ώρα να για :bye: :rip:

Link to comment
Share on other sites

Όταν το άφησες ανοιχτό για 2 μέρες μήπος παίχτηκε κάτι με το ηλεκτρικό?

Το πρόβλημα που αναφέρεις έχεο επιπτόσεις στη λειτουργεια το pc (παγώνει???)

Ο 74GB raptor μου έχει μήνει και 6 συνεχόμενες μέρες ανοιχτός και δεν έχει παρουσιάσει καποιο πρόβλημα.

’λλαξε το molex του raptor, μήπος φτέει αυτο.

Δοκίμασέ τον και σε κανα άλλο σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Το pc παγώνει για λίγο, μέχρι να συνέλθει το HD. Με το ρεύμα δεν ξέρω, το έχω σε UPS και ΚΑΝΟΝΙΚΑ δεν θα έπερεπε να έχει πρόβλημα. Κάποια στιγμή κόπηκε το ρεύμα, όντως (έλλειπα εκείνη την ώρα) και είδα απλώς το παραθυράκι του UPS να μου λεέει οτι έμειναν 4 λεπτά μέχρι να αρχίσει το shut down.

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει καμια ελπίδα να το σώσουμε? τουλάχιστον τα δεδομένα? Γιατι για να κάνω backup... δεν γίνεται. Λέω να τον πάω αύριο στο ΠΛΑΙΣΙΟ μπας και ξέρουν αυτοί τπτ για για να σώσουν τα δεδομένα

Το ρεύμα δεν πρέπει να είναι, το άλλο ΠΣ (από το οποίο γράφω τώρα) δείχνει κανονικές διακυμάνσεις

Μάλλον παει ο δίσκος μου, πάει :bye: αλλά γιατί; τι μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως φιλε μου :rip:

Δοκιμασε να κανεις το cloning απο δισκετες αρχης και με το get data back αν δεν καταφερεις να κανεις cloning

Αρχική απάντηση από Gr_God

Ναι, πεθαινει. Ακριβως τα ιδια μου εκαναν και οι deathstar μου οταν πεθαιναν.

Αχ αυτοι οι deathstar.... ακομα εχω εναν... (με επανακολλημενα 3 πιν)... φυσικα δεν τον χρησιμοποιο πλεον!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από SlotKiller

Δυστυχως φιλε μου :rip:

Δοκιμασε να κανεις το cloning απο δισκετες αρχης και με το get data back αν δεν καταφερεις να κανεις cloning

Αχ αυτοι οι deathstar.... ακομα εχω εναν... (με επανακολλημενα 3 πιν)... φυσικα δεν τον χρησιμοποιο πλεον!

Δισκέττες αρχής εννοείς acronis κλπ?

Το get data back τι είναι? δηλ. που το βρήσκουμε (freeware/shareware)?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί όταν πάω να κάνω backup δεν παρουσιάζει καμίο πρόοδο? Εδώ και 1 ώρα ανεβάζει το χρόνο έχονατς φτάσει τις 14 ώρες, δείχνει οτι διαβάζει αλλα πρόοδος δεν υπάρχει

Παρεπιπτόντως σήμερα από τις 7 εως τώρα δεν έχει κάνει κανα αναβοσβημα... Βέβαια και εχθές από τις 9 μέχρι τις 6 το απόγευμα δούλευε κανονικά αλλά

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.