Jump to content



canon pixma mx475 VS mx535


Recommended Posts

Καλησπέρα,μιας και το παλιό μου μηχάνημα,τα έφαγε τα ψωμιά του,άρχισα να κοιτάω για νέο εκτυπωτή,πάλι σε canon.

Έψαξα και κατέληξα σε αυτούς τους δύο canon pixma mx475 ~65€ (ΦΠΑ 16%) και canon pixma mx535 ~95€ (ΦΠΑ16%),αν και δυσκολεύτηκα λίγο με τα μοντέλα mx και mg.

475

535

Στο λοιπόν όμως,απότι κατάφερα να βρω οι μόνες διαφορές τους είναι ότι ο 535 έχει USB port και αυτόματη εκτύπωση 2πλής όψης,ενώ ο 475 δεν έχει usb port και έχει χειροκίνητη εκτύπωση 2πλής όψης σελίδας.

Αν υπάρχουν άλλες διαφορές,παρακαλώ πείτε μου.Με αυτές τις 2,η τιμή ανεβαίνει +30€,αλλά αν αξίζουν την επένδυση οκ.

Το usb σε αυτόν που έχω,με βόλευε γιατί έβαζα το στικάκι είτε από εργασίες,είτε από έγγραφα που έπαιρνα και τα εκτύπωνα αμέσως,χωρίς να ανοίγω τον υπολογιστή,οπότε θα με βόλευε να υπήρχε αυτό και πάλι.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως δουλεύει η χειροκίνητη εκτύπωση διπλής όψης.Πώς θα το λειτουργώ;Σε ένα έγγραφο με 26 σελίδες πχ.Σε κάθε σελίδα που θα εκτυπώνει θα την βάζω πάλι μέσα για να εκτυπώσει την επόμενη της σελίδα;Δηλαδή σελ1,ξανά μέσα για να βγει η 2 πίσω της; ή εκτυπώνει της μονές 1-3-5-7 κτλ και μετά αφού τελειώσει η εκτύπωση τις βάζω πάλι μέσα και βγάζει τις ζυγές;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ακριβά τα μελάνια, 19 + 19 Ε για ~600+400 σελίδες στην καλύτερη περίπτωση.

nk Tank Life - Document Printing A4 Colour Document ¹

Black: 180 pages

XL Black: 600 pages

Colour: 180 pages

XL Colour: 400 pages

Δηλαδή για μια κουτα χαρτί Α4 (5χ500 σελ.) θες 3 σετ μελάνια κάπου 114Ε τουλάχιστον !!

Για δες κάτι σε epson με εργοστασικό ciss https://www.skroutz.gr/s/3216713/Epson-L210.html ή https://www.skroutz.gr/s/3216964/Epson-L355.html

Μελάνια για 6500 σελίδες Αναλώσιμα και πρόσθετος εξοπλισμός - Epson L210 - Epson με τιμή 6~7Ε

Νομίζω από το να δώσεις 95ευρώ για το canon είναι πολύ καλύτερο να δώσεις άλλα τόσα και να πας σε κάποιον που θα τυπώνεις χωρίς να σκέφτεσαι το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ακριβά τα μελάνια, 19 + 19 Ε για ~600+400 σελίδες στην καλύτερη περίπτωση.

nk Tank Life - Document Printing A4 Colour Document ¹

Black: 180 pages

XL Black: 600 pages

Colour: 180 pages

XL Colour: 400 pages

Δηλαδή για μια κουτα χαρτί Α4 (5χ500 σελ.) θες 3 σετ μελάνια κάπου 114Ε τουλάχιστον !!

Για δες κάτι σε epson με εργοστασικό ciss https://www.skroutz.gr/s/3216713/Epson-L210.html ή https://www.skroutz.gr/s/3216964/Epson-L355.html

Μελάνια για 6500 σελίδες Αναλώσιμα και πρόσθετος εξοπλισμός - Epson L210 - Epson με τιμή 6~7Ε

Νομίζω από το να δώσεις 95ευρώ για το canon είναι πολύ καλύτερο να δώσεις άλλα τόσα και να πας σε κάποιον που θα τυπώνεις χωρίς να σκέφτεσαι το κόστος.

δεν ξαναπάω ποτέ σε epson...τέτοια χάλια εμπειρία με τον Epson Stylus DX8450 ...Που σταμάτησε έτσι απλά να εκτυπώνει σε λιγότερο από 2 χρόνια,με ελάχιστη χρήση...ή όταν θυμώταν να εκτυπώσει τα έβγαζε(με γνήσια μελάνια) ή κόκκινα ή αχνά μαύρα:TD:..Όχι ευχαριστώ,θα παραμείνω στην canon που ο mp180 μια χαρά τα πάει.

Συν οι τιμές είναι πολύ πάνω απότι θέλω να δώσω..Υπάρχουν κάποια όρια που βάζουμε..

Σα να λέω θέλω να πάρω το φιατ500 και να μου πεις,ε ναι δώσε όμως και άλλο 1μύριο να πάρεις μια αστον μαρτιν ξέρω γω,επειδή είναι πολύ καλύτερη..Εμ δεν πάει έτσι..

Μέχρι να εκτυπώσω έστω και τις 600 σελίδες,έχουμε μέλλον που για 6.5k σελίδες..και ναι εντάξει είναι το μαρκετινγ τρικ http://youtu.be/kU154ou4vt0 ,που εντάξει i'll pass.

Σε σπίτι είμαι,όχι επιχείρηση..

-----

Τώρα σε αυτό που ρωτάω,κάποια απάντηση;;

Έγινε επεξεργασία από xtrmsnpr
Link to comment
Share on other sites

Δεν σύγκρινα seicento με S500. Λάθος το κατάλαβες ή δεν διάβασες τι έγραψα και αμφισβητείς τα μαθηματικά μου :p(canon + 3set >> L210 σε θέμα κόστους αγοράς και μόνο και έξτρα μπονους πολύ φτηνότερο κόστος ανά σελίδα)

Τέσπα. Και εγώ από canon & hp είχα πολύ άσχημες εμπειρίες και έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στους εκτυπωτές αυτούς αντίθετα από τους epson.

Η "manual" 2-sided γίνεται όπως λές, εκτυπώνεις 1-3-5 και γυρνάς ανάποδα και ξαναβάζεις το χαρτί για 2-4-6. Μια σημείωση μόνο, για μπρος-πισω εκτύπωση θες και καλό χαρτί γιατί στο "φτηνό" Α4 θα βλέπεις αυτά που τυπώνεις στην μια πλευρά να "ποτίζουν" και την άλλη.

Από τα 2 που παρέθεσες θα διάλεγα το 535 μήπως και σαν πιο ακριβός αντέξει περισσότερο στο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξαναπάω ποτέ σε epson...τέτοια χάλια εμπειρία με τον Epson Stylus DX8450 ...Που σταμάτησε έτσι απλά να εκτυπώνει σε λιγότερο από 2 χρόνια,με ελάχιστη χρήση...ή όταν θυμώταν να εκτυπώσει τα έβγαζε(με γνήσια μελάνια) ή κόκκινα ή αχνά μαύρα:TD:..Όχι ευχαριστώ,θα παραμείνω στην canon που ο mp180 μια χαρά τα πάει.

Συν οι τιμές είναι πολύ πάνω απότι θέλω να δώσω..Υπάρχουν κάποια όρια που βάζουμε..

Σα να λέω θέλω να πάρω το φιατ500 και να μου πεις,ε ναι δώσε όμως και άλλο 1μύριο να πάρεις μια αστον μαρτιν ξέρω γω,επειδή είναι πολύ καλύτερη..Εμ δεν πάει έτσι..

Μέχρι να εκτυπώσω έστω και τις 600 σελίδες,έχουμε μέλλον που για 6.5k σελίδες..και ναι εντάξει είναι το μαρκετινγ τρικ Battle! CISS vs original cartridges - YouTube ,που εντάξει i'll pass.

Σε σπίτι είμαι,όχι επιχείρηση..

-----

Τώρα σε αυτό που ρωτάω,κάποια απάντηση;;

Απαντησες στο προβλημα σου μονος σου.

Παλια τεχνολογια epson και ελαχιστη χρηση δεν πανε μαζι, στεγνωνουν τα μελανια. Και πεταμα κεφαλες

Link to comment
Share on other sites

Δεν σύγκρινα seicento με S500. Λάθος το κατάλαβες ή δεν διάβασες τι έγραψα και αμφισβητείς τα μαθηματικά μου :p(canon + 3set >> L210 σε θέμα κόστους αγοράς και μόνο και έξτρα μπονους πολύ φτηνότερο κόστος ανά σελίδα)

Τέσπα. Και εγώ από canon & hp είχα πολύ άσχημες εμπειρίες και έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου στους εκτυπωτές αυτούς αντίθετα από τους epson.

Η "manual" 2-sided γίνεται όπως λές, εκτυπώνεις 1-3-5 και γυρνάς ανάποδα και ξαναβάζεις το χαρτί για 2-4-6. Μια σημείωση μόνο, για μπρος-πισω εκτύπωση θες και καλό χαρτί γιατί στο "φτηνό" Α4 θα βλέπεις αυτά που τυπώνεις στην μια πλευρά να "ποτίζουν" και την άλλη.

Από τα 2 που παρέθεσες θα διάλεγα το 535 μήπως και σαν πιο ακριβός αντέξει περισσότερο στο χρόνο.

με μπέρδεψες γιαυτό,αλλά νταξ το κατάλαβα ως προς το κόστος.Αλλά πάμε πολύ ψιλά την τιμή.Δεν θα κάνουμε και επένδυση τον εκτυπωτή,ποτέ δεν ήταν άλλωστε.

Αλλά για την ιστορία πήγα για τον 535.

Δεν ψήθηκα να κάθομαι να γυρνάω τις σελίδες...:red:

Απαντησες στο προβλημα σου μονος σου.

Παλια τεχνολογια epson και ελαχιστη χρηση δεν πανε μαζι, στεγνωνουν τα μελανια. Και πεταμα κεφαλες

μα τόσο γρήγορα;Σε 18 μήνες είχε βγει off..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.