Jump to content



Monitors+headphones+mic, που να τα συνδεσω ολα μαζι?


Recommended Posts

Το πρόβλημά μου είναι απλό : έφτασε η στιγμη να αλλαξω τα hd555 και να παω σε κατι καλυτερο -hd600/650 dt880 ακομα δεν ξέρω-, ομως η σκαρλετ 2ι2 που εχω τα 555 και τα ηχεια, δε σηκωνει με τιποτα οποια ακουστικά κ αν προτιμήσω.

Παραλληλα εχω στην onboard μικροφωνο για τα γνωστα,σκαιπ κ σπαμ στις ντοτες.

Υπαρχει κατι πιο οικονομικο απο μια stx/stxii ωστε να τα εχω ολα μαζι αγαπημενα και συνδεδεμενα χωρις 1000 καλωδια και 2-3 drivers μαζι?

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να αγοράσω dac και amp χωριστα καθως λυσεις στυλ ο2οdac θα διπλοενισχυουν τα μονιτορς,σωστα?

Την εσωτερικη καρτα τη σκεφτομαι για την ευκολια του all in one και για θεμα μεταφορας περα απ τα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημά μου είναι απλό : έφτασε η στιγμη να αλλαξω τα hd555 και να παω σε κατι καλυτερο -hd600/650 dt880 ακομα δεν ξέρω-, ομως η σκαρλετ 2ι2 που εχω τα 555 και τα ηχεια, δε σηκωνει με τιποτα οποια ακουστικά κ αν προτιμήσω.

Παραλληλα εχω στην onboard μικροφωνο για τα γνωστα,σκαιπ κ σπαμ στις ντοτες.

Υπαρχει κατι πιο οικονομικο απο μια stx/stxii ωστε να τα εχω ολα μαζι αγαπημενα και συνδεδεμενα χωρις 1000 καλωδια και 2-3 drivers μαζι?

Creative ZXR only. Τα πετας πανω και ξενοιάζεις!

Μπορεις να εχεις πανω και να τα παιζεις όπως εσυ γουστάρεις...

1. Τα ακουστικά σου

2. Monitor Studio και stereo ηχεια

3. Mικροφωνο

4. 5.1 dts από οπτικη ινα ή coaxial.

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι θα πρεπει να αγοράσω dac και amp χωριστα καθως λυσεις στυλ ο2οdac θα διπλοενισχυουν τα μονιτορς,σωστα?

Την εσωτερικη καρτα τη σκεφτομαι για την ευκολια του all in one και για θεμα μεταφορας περα απ τα αλλα...

Θες amp, dac και προενισχυτή ηχείων σε ένα. Αυτά κοστίζουν ακριβά. Αν είχες την κάρτα ήχου για τα μόνιτορ και έστελνες ψηφιακά στο dac/amp combo εκεί υπάρχουν επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

H STX II διαφέρει στην ποιότητα της τροφοδοσίας και στο ρολόι της. Πρακτικά δεν πρέπει να υπάρχει αντιληπτή διαφορά με την πρώτη. Αν κατάλαβα καλά μιλάς για την 2.0. Γιατί με τα λεφτά της 7.1 πλησιάζουμε την essence one που είναι ακριβώς αυτό που ψάχνεις.

Στην έκθεση ακουστικών που πήγα άκουσα σετ Audiotechnica κοντά στα 200€ επάνω σε έναν meridian prime headphone amplifier. Δεν αντιλήφθηκα κάτι ξεχωριστό από αυτό το μηχάνημα. Μόλις πήγα σπίτι και τον γούγλαρα είδα ότι κόστιζε 2.000€!!! Επίσης άκουσα και τα HD700 πάνω στον άρτιο benchmark των ~1.500€. Πάλι τίποτα ιδιαίτερο.

Αν το σκέφτεσαι για ακουστικά πάνω από 150 Ohm ο fiio e9 θα σου δώσει σωστό ήχο. Και παίρνει και DAC όποτε το θελήσεις. Ποιός ο λόγος να πας στην STX, πλέον;

Link to comment
Share on other sites

Εχουν διαφορα 50€ και η στχ2 εχει κ αλλα op amps -οπως κ να χει για τοσο μικρη διαφορά θα προτιμήσω το "καινούργιο" στα 200€ -.

Το θεμα μου ειναι οτι τα θελω ολα μαζεμενα κ για χωρο κ για μετακινήσεις. Γι αυτο ψαχνω κατι all-in-one. Το ε9 ιδιο αμπ εχει με την στχ παντως. Τα ακουστικα κατα πασα πιθανότητα θα είναι τα 650.

Link to comment
Share on other sites

Θες μόνιτορ ήχο; Αν ναι, τότε τα 650 είναι καλή επιλογή. Τα 880 κατά την ταπεινή μου άποψη είναι λίγο πιο χρωματισμένα(θάβουν μικρές διαφορές οργάνων/ηχογραφήσεων και υστερούν λίγο σε νεύρο), αλλά σε κερδίζουν από την πρώτη στιγμή. Με εξαίρεση όσους έχουν ευαισθησία στα πρίμα. Οπότε, σε μέταλ μπορεί να κουράσουν.

Μην ξεχνάς και τα 40€ κοντά για μαξιλαράκια στα 650.

Link to comment
Share on other sites

Ε στα γκαβα θα γινει η αγορα..εχω καψει εγκεφαλο μεταξυ των 600/650/880 οτι θρεντ υπαρχει το χω διαβασει,οποτε ακρη δεν εβγαλα =P . Τα 880 τα σκεφτομαι επειδη ειναι 100€ φτηνοτερα. Τι εννοείς για τα μαξιλαράκια?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω να κατάλαβες πόσο άχρηστες είναι οι λογοτεχνικές περιγραφές των φόρουμ(άλλο ένα κατάλοιπο των πουλημένων περιοδικών ήχου).

Μαξιλαράκια εννοώ αυτά που κάθονται στα αυτιά σου. Πρέπει να αλλάζονται και για λόγους υγιεινής και για ηχητικούς. Εγώ περιμένω να φέρει η αντιπροσωπεία για να μου πουν τα εδώ καταστήματα τιμή, αλλά θα είναι γύρω στα 40€. 46€ στο Thomann. 20€ για τα Beyer.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.