Jump to content



Πληρωνω ΦΠΑ αν παραγγειλω απο ΕΕ και κοψω τιμολογιο ?


sponsii

Recommended Posts

αν σκεφτει κανεις οτι τα μεταφορικα για λαπτοπ(Toshiba ή Sony) που θελω να παραγγειλω ειναι λιγοτερα απο το ΦΠΑ εδω και οτι βρισκω ακριβως αυτο που θελω απο το εξωτερικο (Ευρωπαικη Ενωση και κατα πασα πιθανοτητα Γερμανια καθως ειναι πολυ αξιοπιστοι) πληρωνω ΦΠΑ αν κοψω τιμολογιο σε μια Ελληνικη εταιρια ??

Εχει παρει κατι το αφτι μου οτι δεν πληρωνεις καθολου ΦΠΑ και οχι οπως εδω που πληρωνεις και το περνεις πισω απο την Εφορια.

Φανταζομαι οτι παραγγελνοντας απο Ε.Ε. δεν θα εχω τα προβληματα εκτελωνισμου(λαδωματα κτλ...)

Οποιαδηποτε πληροφορια ή υποδειξη , ευπροσδεκτη :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sponsii

Φανταζομαι οτι παραγγελνοντας απο Ε.Ε. δεν θα εχω τα προβληματα εκτελωνισμου(λαδωματα κτλ...)

Tετοιο πραγμα δεν υπαρχει. Αυριο παραλαμβανω κατι απο Αγγλια κ με περιμενει στα ΕΛΤΑ και οχι στο τελωνειο. Με αποδειξεις μεσα κ τετοια. Οχι δηλαδη δηλωμενο σαν "δωρο";)

Link to comment
Share on other sites

Το Φπα θα πρεπει καπου να πληρωθει. Η λοιπον το αγοραζεις με το φπα εξωτερικου, η εισαι μεταπωλητης και το αγοραζεις χωρις φπα αλλα το πληρωνεις εδω με τη μεταπωληση του.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

και το αγοραζεις χωρις φπα αλλα το πληρωνεις εδω με τη μεταπωληση του.

αλλά και το εισπράτεις με την μεταπώληση....

οπότε όσον αφορά την αρχική αγορά το αγοράζεις καθαρά χωρίς ΦΠΑ (δεν είναι σαν μία συναλλαγή ετνός Ελλάδας όπου ο ΦΠΑ συμψηφίζεται)

Link to comment
Share on other sites

μισο γιατι μπερδευτηκα :blink:

Ας κανω ενα συνδιασμο των ποστς του spc και του Stratos:

Αν εχω VIES και το αγορασω ως μεταπωλητης αλλα δεν το μεταπωλησω ποτε ??!

Αν δεν γινεται τοτε μπορω να το μεταπωλησω ας πουμε στον θειο μου οπου φυσικα θα επρεπε να μου δωσει το ΦΠΑ αλλα ... :innocent:

Υπαρχει καμια αλλη "μπινια" γενικα να γλυτωσω το ΦΠΑ ??

Αν οχι τοτε αν το παραγγειλω απο Γερμανια εκει το ΦΠΑ ειναι "16,κατι" νομιζω αλλα μαλλον υπερκαλυπτει το συνολικο εξοδο αγορας απο Ελλαδα μια και ειναι και τα μεταφορικα στην μεση...για να μην αναφερω την εγγυση που μπορει και να μην ισχυει Ελλαδα..

Αλλα ρε γαμωτο η γκαμα λαπτοπ στο εξωτερικο μαμει και δερνει !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

αλλά και το εισπράτεις με την μεταπώληση....

οπότε όσον αφορά την αρχική αγορά το αγοράζεις καθαρά χωρίς ΦΠΑ (δεν είναι σαν μία συναλλαγή ετνός Ελλάδας όπου ο ΦΠΑ συμψηφίζεται)

Ναι, αλλα δεν νομιζω οτι εδω μιλαμε για μεταπωλητη...οποτε ειναι ατοπο αυτο...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sponsii [Σήμερα, στις 16:00]

μισο γιατι μπερδευτηκα :blink:

Ας κανω ενα συνδιασμο των ποστς του spc και του Stratos:

Αν εχω VIES και το αγορασω ως μεταπωλητης αλλα δεν το μεταπωλησω ποτε ??!

Αν δεν γινεται τοτε μπορω να το μεταπωλησω ας πουμε στον θειο μου οπου φυσικα θα επρεπε να μου δωσει το ΦΠΑ αλλα ... :innocent:

Υπαρχει καμια αλλη "μπινια" γενικα να γλυτωσω το ΦΠΑ ??

Αν οχι τοτε αν το παραγγειλω απο Γερμανια εκει το ΦΠΑ ειναι "16,κατι" νομιζω αλλα μαλλον υπερκαλυπτει το συνολικο εξοδο αγορας απο Ελλαδα μια και ειναι και τα μεταφορικα στην μεση...για να μην αναφερω την εγγυση που μπορει και να μην ισχυει Ελλαδα..

Αλλα ρε γαμωτο η γκαμα λαπτοπ στο εξωτερικο μαμει και δερνει !!!!!

Για να το αγορασεις σαν πεταπωλητης, θα πρεπει να στειλεις εγγραφα της εταιριας που να το πιστοποιουν.....προφανως ξεχνα το....;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Δηλαδη δεν μπορεις να δωσεις ενα δηθεν ΑΦΜ ? Το τσεκαρουν ???

Nαι,δε παιζει να τους ξεγελασεις....

Μου ειχαν ζητησει κ τους εστηλα το "Δελτιο Καταχωρισης Επωνυμιας Στο Ειδικο Μητρωο Εξαγωγεων" οπου φαινετε καθαρα κ ο ΑΦΜ κ ενα licence number που λενε αυτοι.

Βεβαια ΦΠΑ δε πληρωσα καθολου ;)

Ααα κ καταπασα πιθανοτητα θα ζητησουν καταθεση σε λογαριασμο κ μονο,οχι καρτα δλδ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sponsii

μισο γιατι μπερδευτηκα :blink:

Τα πράγμα είναι απλά: Αν έχει επαγγεματικό ΑΦΜ στο VIES δεν χρειάζεται να αποδείξεις τίποτα αρκεί μόνο να δουν το ΑΦΜ σου στο σύστημα (αν δεν το δουν πχ για είναι πολύ νέο κάνεις αυτό που λέει ο Samael)

Έτσι το παίρνεις χωρίς ΦΠΑ αλλά χρεώνεται στην εταιρία σου που σημαίνει ότι αν κάποια στιγμή το πούλήσεις θα εισπράξεις και θα πληρώσεις ΦΠΑ

Αν δεν το πουλήσεις πρέπει να το κρατήσεις σαν πάγειο της εταιρίας

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν το πουλήσεις πρέπει να το κρατήσεις σαν πάγειο της εταιρίας

που ομως το ΦΠΑ θα εχει χρεωθει στην εταιρια .. δηλαδη πεφτει το χαρατσι!!

μαλιστα .. δηλαδη ψιλοακυρη η φαση..να το θεσω αλλιως λοιπον!!!

Μπορω να παω στον αντιπροσωσο της Toshiba ή Sony στην Ελλαδα και να πω "παιδια εδω δεν βρισκω σε κανενα καταστημα το μοντελο που θελω.Μου το παραγγελνετε εσεις εδω , χωρις εξτρα χρεωση ομως και το αγοραζω εγω μετα απο εσας ... κοβωντας ή οχι τιμολογιο...

Αναφερω για αντιπροσωπο γιατι αντε να μπλεξω με Πλαισια ή e-shop και δεν συμμαζεβεται ..και με τετοιο φορτο εργασιας που εχουν αντε να το δω συντομα :bye:

Παντως θα ρωτησω και ενα φιλο φοροτεχνικο που εχω να δουμε μηπως εχει να πει κατι :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sponsii

μαλιστα .. δηλαδη ψιλοακυρη η φαση..να το θεσω αλλιως λοιπον!!!

Μπορω να παω στον αντιπροσωσο της Toshiba ή Sony στην Ελλαδα και να πω "παιδια εδω δεν βρισκω σε κανενα καταστημα το μοντελο που θελω.Μου το παραγγελνετε εσεις εδω , χωρις εξτρα χρεωση ομως και το αγοραζω εγω μετα απο εσας ... κοβωντας ή οχι τιμολογιο...

Αναφερω για αντιπροσωπο γιατι αντε να μπλεξω με Πλαισια ή e-shop και δεν συμμαζεβεται ..και με τετοιο φορτο εργασιας που εχουν αντε να το δω συντομα :bye:

Δε καταλαβαινω,γιατι δε κανεις αυτο που εκανα κ γω...?

Το οτι το περνας στα παγεια δε λεει κ τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω τι καταλαβα απο αυτο που λες εσυ.

Αγοραζεις χωρις ΦΠΑ αλλα αυτο μεσω του VIES χρεωνεται στην εταιρια.

Το κρατας μετα σαν παγιο μεσα στην εταιρια και αργοτερα αν σου ζητηθει σε καναν ελεγχο(αν ζηταν τετοια πραγματα λες "αχ επεσε απο τον 108ο οροφο στο Μανχαταν και εσπασε γαμωτο!! " :rip::tomato::jump: )

Το ΦΠΑ που σου χρεωθηκε μεσο του VIES δεν το πληρωνει εσυ ποτε ?? ουτε καν στην φορολογικη δηλωση ??? Αυτο δηλαδη ειναι που με προβληματιζει/δεν καταλαβαινω.

Παιδια σορρυ αν τα πιανω αργα αλλα δεν το κατεχω γι'αυτο ρωταω αλλωστε

:)

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι,δε πληρωσα κ ουτε θα πληρωσω(τουλαχιστον ετσι ειπε η λογιστρια που τα κατεχει,υποτηθετε αυτα) ΦΠΑ.

ΑΝ,ΟΤΑΝ,και εφοσον γινει ελενχος μπορεις να επικαλεστεις οποιασιποτε δικαιολογια σου ερθει προχειρη,δε μου εχει γινει ποτε αλλα δε νομιζω να κατσουν να ασχολιθουν.

Καλου κακου ρωτα κ τον φιλο σου που λες οτι ειναι τις δουλειας,μπας κ επεσα κ γω θυμα παραπληροφορισης ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sponsii

Το ΦΠΑ που σου χρεωθηκε μεσο του VIES δεν το πληρωνει εσυ ποτε ?? ουτε καν στην φορολογικη δηλωση ??? Αυτο δηλαδη ειναι που με προβληματιζει/δεν καταλαβαινω.

:)

ΔΕΝ ΣΟΥ ΧΡΕΩΝΕΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΦΠΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Stratos

Βεβαια, εαν στον ελεγχο σε πιασουν, θα το πληρωσεις σαν Dual Xeon...:p :p :p

Δαγκωσε τι γλωσσα σου βρε!

Κατα ποσο εισαι υποχρεωμενος να το δειξεις δε ξερω.Μπορεις μετα την αγορα να δηλωσεις καταστροφη-κλοπη και αντε γεια :p

Link to comment
Share on other sites

Ωχ samael Πότε είπαμε θα μου πάρεις φορητό από έξω ?Την άλλη βδομάδα?

Σου δίνω τα φράγκα πληρώνεις ...

Αν γλιτώσω το Φπα και η εγγύηση ισχύει και εδώ Ελλάδα παίρνεις το μισό ΦΠΑ για σένα, πάει ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.