Jump to content



Ποιά 970 να διαλέξω?


Recommended Posts

rev 1,0 και εγω.καποιες ερωτησεις εχω

ενω ειμαι με 150 καρε στο call of duty ολα τερμα τρωω αρκετα κολληματα freeze για 5 6 δευτερολεπτα και παλι μετα απο λιγο παλι.γιατι μπορει να συμβαινει αυτο?απο θερμοκρασια η καρτα φτανει μαξ τα 61 και ο επεξεργαστης μαξ 65 και χρηση 90.παιζει να ειναι απο επεξεργαστη?με i7 960 ειμαι και μου φαινεται δυσκολο.το ιδιο επισης παθαινω και στο assassin αλλα πολυ αραια και που.....

καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο θεματακι εχω και εγω στο Lord of the rings online.Apo oti eida me to Νvdia inspector οταν freezarei για μισο sec ας πουμε το cpu usage πεφτει στο 0%.

Κατα 99% βεβαια ειναι λογο του οτι το game ειναι απιστευτα κακογραμμενο γτ δεν μου το κανει παντου αλλα μονο σε συγκεκριμενες περιοχες και σημεια.Ισως ειναι και θεμα οδηγων..θα δοκιμασω αυτες τις μερες και 1-2 ακομα game(shadow of mordor,mass effect 3) και βλεπουμε..:)

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο θεματακι εχω και εγω στο Lord of the rings online.Apo oti eida me to Νvdia inspector οταν freezarei για μισο sec ας πουμε το cpu usage πεφτει στο 0%.

Κατα 99% βεβαια ειναι λογο του οτι το game ειναι απιστευτα κακογραμμενο γτ δεν μου το κανει παντου αλλα μονο σε συγκεκριμενες περιοχες και σημεια.Ισως ειναι και θεμα οδηγων..θα δοκιμασω αυτες τις μερες και 1-2 ακομα game(shadow of mordor,mass effect 3) και βλεπουμε.. :)

ειναι περιεργο γιατι εχω frames.αλλα απο την αλλη με βαση το afterburner ολα δουλευουν σχεδον τερμα.η καρτα τερμα η μνημη τερμα και ο επεξεργαστης σχεδον τερμα....

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει θέμα bottleneck. Είναι χειρότερος και από ι7 920(που κρίνεται οριακός πια) στα ίδια ρολόγια, ενώ δεν έχει hyperthreading που θα μπορούσε να βοηθήσει σε κάποια games. Π.χ.

[ame]

[/ame]

Ο 920 στα 3,6 , εδώ βγάζει 48 καρέ περίπου. Περισσότερο από τον κλοκαρισμένο 4670Κ του βίντεο.

Αν πάρεις κάτι νέο να πας σε επεξεργαστή με HT και να μην ακούς τίποτα για πεταμένα λεφτά. Παιχνίδια όπως το watchdogs δείχνουν ότι μπορεί και θα αξιοποιηθεί στο μέλλον.

 

Πάντως σε όλα τα παιχνίδια μέχρι τώρα ακόμη και στο Unity με ελάχιστες εξαιρέσεις CPU heavy (πχ. Wolfenstein, Watchdogs πριν τα patch) είχα στο afterburner max 60-65% cpu usage. Εξού και δεν νομίζω να παίζει bottleneck, ούτως ή άλλως σε 6-12 μήνες είμαι για αναβάθμιση αν όλα πάνε καλά αλλά λέω να τσιμπήσω την καρτούλα από τώρα να κερδίσω σε επιδόσεις μέχρι τότε.

 

Link to comment
Share on other sites

Απο προσωπική εμπειρία ένας 920 στα 4ghz , δεν αποτελεί ακόμα  μπουκάλι για μονή gpu ακόμα και τελευταίας γενιας . Η μόνες εξαιρέσεις που έχω δεί  , είναι κάποια βαριά multi  του BF4  και το χαζοbench του hitman absolution.   

 

Στο crysis 3 στη σκηνή με το γρασίδι αποτελεί μπουκάλι όπως και ο 4770Κ. Είναι τα grass physics το πρόβλημα. Προφανώς γιατί το crysis 3 αναπτύχθηκε με τις κονσόλες ως βάση, οι οποίες δεν υποστηρίζουν gpu physics(dx11). Αν παρακολουθείς τα reviews του gamegpu.ru θα δεις ότι αρκετοί πρόσφατοι τίτλοι πέφτουν κάτω από τα 60 καρέ λόγω cpu.

 

Αν θες όμως να δεις τον ορισμό της μπουκάλας-και της αμπαλοσύνης-τρέξε το Far cry 4. Ένας πυρήνας να δουλεύει στο φουλ και οι άλλοι κοντά στο 10%(πρακτικά μηδέν). Αρχαία μηχανή γραφικών. Δεν το παλεύεις ούτε με 4,4ΓΗζ σε 920. Σκέψου ότι έχω frame drops με τα πάντα low σαν να βλέπεις counterstrike. 

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς G1 Gaming της Gigabyte;

 

Αν ναι σε τι συχνότητες την έχει καταφέρει;;

 

έχω ξεκινήσει πρώτες δοκιμές με afterburner +87mV Core/112% power limit και χωρίς να ανεβαίνω θερμοκρασία (60-62) ούτε tdp (80% στο gpuz) τρώω ήττα.

 

ενώ ο πυρήνας πάει μπάλα μνήμες με ΤΙΠΟΤΑ πάνω από +400 μπορεί και +350. προς το παρόν την έχω αράξει στα +300 (7600) και ψάχνω να βρω τι φταίει;;

 

πόσο κλοκάρετε εσείς; υποτίθετε ότι είναι OC υλοποιήση και όσα reviews είχα δει λέγαν +500 τις μνήμες για πλάκα.

 

θενκς

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς G1 Gaming της Gigabyte;

 

Αν ναι σε τι συχνότητες την έχει καταφέρει;;

 

έχω ξεκινήσει πρώτες δοκιμές με afterburner +87mV Core/112% power limit και χωρίς να ανεβαίνω θερμοκρασία (60-62) ούτε tdp (80% στο gpuz) τρώω ήττα.

 

ενώ ο πυρήνας πάει μπάλα μνήμες με ΤΙΠΟΤΑ πάνω από +400 μπορεί και +350. προς το παρόν την έχω αράξει στα +300 (7600) και ψάχνω να βρω τι φταίει;;

 

πόσο κλοκάρετε εσείς; υποτίθετε ότι είναι OC υλοποιήση και όσα reviews είχα δει λέγαν +500 τις μνήμες για πλάκα.

 

θενκς

 

Μου ήρθε και μένα τη δευτέρα η g1, rev.1.1 btw. Καθόλου coil whine, μπαίνω gpuz με τη μία, βλέπω 82,2 asic και χαίρομαι.

Boost στα 1430 χωρίς να πειράξω τίποτα από afterburner με τάση 1.21 . Διπλή χαρά. Ανέβηκα μέχρι 1530 με stock vcore.

Απ' τα reviews που είχα δει περίμενα οι μνήμες να πηγαίνουν τουλάχιστον +400 (7800)

Αμ δε! Μετά τα +370 αρχίζουν τα artifacts και τα driver crashes...

Άμα αρχίσω να δείνω τάση υπάρχει περίπτωση ν' ανέβει κι άλλο η vram; Ή απλά έπεσα σε μάπα μνήμες;

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα τη δευτέρα η g1, rev.1.1 btw. Καθόλου coil whine, μπαίνω gpuz με τη μία, βλέπω 82,2 asic και χαίρομαι.

Boost στα 1430 χωρίς να πειράξω τίποτα από afterburner με τάση 1.21 . Διπλή χαρά. Ανέβηκα μέχρι 1530 με stock vcore.

Απ' τα reviews που είχα δει περίμενα οι μνήμες να πηγαίνουν τουλάχιστον +400 (7800)

Αμ δε! Μετά τα +370 αρχίζουν τα artifacts και τα driver crashes...

Άμα αρχίσω να δείνω τάση υπάρχει περίπτωση ν' ανέβει κι άλλο η vram; Ή απλά έπεσα σε μάπα μνήμες;

Δυσκολο... μαπα μνημε!

Οι δικες μου πανε +710 με artifact free. Μετα τερματιζει το Ab γιατι απο εκει και πανω το ab δεν δέχεται το oc

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@peopas

 

hynix είναι οι δικές σου; εμένα hynix είναι καιχουμε το ίδιο θέμα.. πυρήνας πάει και μένα 1530 εύκολα και σταθερά απλά δίνω Vcore απ' το AB για να υπάρχει headroom. άμα δεις live δεν τοχω δει ποτέ να πέρνει το +40mV παρότι τουχω δώσει μέχρι +87.

 

Στα ριβιους πουχα δει να πάνε +500 νομίζω ήταν σάμσουνγκ οι μνήμες. Ή άλλαξε ο μέμορυ κοντρόλερ από 1 > 1,1 και φάγαμε ήττα.

 

μιας και την πηρες σήμερα μπορείς τι έκδοση BIOS γράφει στο GPUZ;

 

67% εγώ asic.

 

πακέτο με τις μνήμες. Εγώ το μέγιστο σταθερό που τεσταρισμένο χωρίς κράσες με μπεντς κλπ. είμαι +140/350 από κει και πάνω μπορεί και να μην κάνει τίποτα στο 2ώρο στρες αλλά να σου πετάξει άρτιφακτ στο γκέιμ. Οπότε το δουλεύω σταθερά +120/300 για γκέιμινγκ όλη μέρα.

 

Δεν έχω παράπονο αλλά με την ψύξη πουχει τρώεει ηλίθιο μπουκάλι με το +112%. άνετα πήγαινε 1600 αυτή η κάρτα με ανεβασμένο TDP. τώρα για τις μνήμες, παίξαμε και χάσαμε μάλλον :(

Link to comment
Share on other sites

Ναι, hynix οι μνήμες. Το bios είναι το 84.04.28.00.4C

Δυσκολο... μαπα μνημε!
Οι δικες μου πανε +710 με artifact free. Μετα τερματιζει το Ab γιατι απο εκει και πανω το ab δεν δέχεται το oc

+700; seriously?? samsung ή hynix φοράνε οι msi;

Link to comment
Share on other sites

κάτσε μαν γιατί με έμπλεξες; το προηγούμενο firestrike στο gpuz έδειχνε σαμσουνγκ, αυτό δεν δείχνει τι μνήμες φοράνε, δείχνει μόνο συχνότητα. απ' το δικό σου είναι και τα 2 screens? γιατί αν ναι οι δικές σου είναι samsung.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.