Jump to content



Nokia Lumia 7xx


asot

Recommended Posts

Καλημέρα.

Επειδή σκοπεύω να αγοράσω το Nokia Lumia 735, θα ήθελα εντυπώσεις από Lumia σε παρεμφερή κλάση, π.χ. 6xx, 7xx.

Με ενδιαφέρουν κυρίως εφαρμογές γραφείου, VPN, SMB sharing, Remote desktop, office κ.λπ.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αφού κανείς δεν απάντησε :( το αγόρασα, και το πήγα πίσω την επόμενη μέρα (εξαιρετικοί στο Πλαίσιο, επιστροφή χωρίς προβλήματα).

Εξαιρετικό σα συσκευή, πάει η υποστήριξη Nokia. Ενώ απέξω γράφει Nokia, μέσα αναφέρει ρητώς ότι πλέον Η MMO (Microsoft Mobile Oy) είναι νέα ιδιοκτήτρια και υπεύθυνη για την εγγύηση κατασκευαστή.

Επιστράφηκε μαζί με σημείωμα προς ενημέρωση της MMO για συμμόρφωση με τη νομοθεσία.

Επειδή πάει :OT:, λεπτομέρειες θα γράψω στο κατάλληλο topic.

Οπότε πάμε μάλλον για S5 mini...

Link to comment
Share on other sites

Εξαιρετικό σα συσκευή, πάει η υποστήριξη Nokia. Ενώ απέξω γράφει Nokia, μέσα αναφέρει ρητώς ότι πλέον Η MMO (Microsoft Mobile Oy) είναι νέα ιδιοκτήτρια και υπεύθυνη για την εγγύηση κατασκευαστή.

Ποιος ήταν ο λόγος που το επέστρεψες;

Αν είναι το θέμα της εγγύησης να ξέρεις ότι μια χαρά σε καλύπτουν τα Nokia Care καταστήματα.

Αυτό που γράφεις παραπάνω έχει ανακοινωθεί καιρό τώρα.

Δεν βλέπω κάτι παράνομο.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ήταν ο λόγος που το επέστρεψες;

Αν είναι το θέμα της εγγύησης να ξέρεις ότι μια χαρά σε καλύπτουν τα Nokia Care καταστήματα.

Αυτό που γράφεις παραπάνω έχει ανακοινωθεί καιρό τώρα.

Δεν βλέπω κάτι παράνομο.

Οι παράνομοι όροι της εγγύησης αναφέρονται αναλυτικά εδώ: http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/dikaiomata-katanalwti-53727-27.html#post1063766889

Πέραν του παρανόμου του πράγματος, τα Nokia Care ήταν μια χαρά, τουλάχιστον της Κατεχάκη όπου έχω πολύ καλή προσωπική εμπειρία ένεκα χρήστης Nokia για μια 15ετία. Από το Πλαίσιο μου είπαν ότι η υποστήριξη θα γίνεται από μια άλλη εταιρεία με την οποία προφανώς συνεργάζεται πλέον η Microsoft Mobile.

Όταν γίνουν οι ανακοινωμένες 12500 περικοπές ατόμων (απολύσεις) της πρώην Nokia από τη MM BBC News - Microsoft ditching the Nokia name on smartphones, νομίζω ότι τα Nokia Care δε θα είναι αυτά που ξέραμε, ή θα κλείσουν, και η επισκευή θα είναι outsourced :hm:.

Link to comment
Share on other sites

Οι παράνομοι όροι της εγγύησης αναφέρονται αναλυτικά εδώ: http://www.thelab.gr/ti-pou-poso/dikaiomata-katanalwti-53727-27.html#post1063766889

Πέραν του παρανόμου του πράγματος, τα Nokia Care ήταν μια χαρά, τουλάχιστον της Κατεχάκη όπου έχω πολύ καλή προσωπική εμπειρία ένεκα χρήστης Nokia για μια 15ετία. Από το Πλαίσιο μου είπαν ότι η υποστήριξη θα γίνεται από μια άλλη εταιρεία με την οποία προφανώς συνεργάζεται πλέον η Microsoft Mobile.

Όταν γίνουν οι ανακοινωμένες 12500 περικοπές ατόμων (απολύσεις) της πρώην Nokia από τη MM BBC News - Microsoft ditching the Nokia name on smartphones, νομίζω ότι τα Nokia Care δε θα είναι αυτά που ξέραμε, ή θα κλείσουν, και η επισκευή θα είναι outsourced :hm:.

Δεν έκανες και άσχημα γιατί πλέον το service το έχει η ARVATO.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια για το κομμάτι των όρων είναι ότι δεν κάθομαι να τους διαβάσω. Το Nokia care στην πόλη μου ξηγήθηκε πολύ καλά όταν χρειάστηκα να κάνω χρήση της εγγύησης στο δικό μου Lumia. Έχω αλλάξει δωρεάν δύο πίσω καπάκια σε διάστημα μεγαλύτερο των 2 μηνών διαφοράς μεταξύ τους.

Τώρα όσον αφορά το κομμάτι Nokia - MS πιστεύω το ήξερες από πριν ότι έχει αλλάξει χέρια με ότι αυτό σημαίνει στην aftersales υποστήριξη. Ακόμα δεν έχω διαβάσει κάτι για το τι θα γίνει με τα καταστήματα Nokia Care. Μπορεί να τα κλείσουν όλα ή τα περισσότερα ή μπορεί να τα μετονομάσουν.

Πληροφοριακά τα Lumia 730,735,830 είναι τα τελευταία με το λογότυπο Nokia. Από εδώ και πέρα Microsoft Lumia.

Δεν έκανες και άσχημα γιατί πλέον το service το έχει η ARVATO.

Και πριν το είχε.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια για το κομμάτι των όρων είναι ότι δεν κάθομαι να τους διαβάσω.

Αυτό μπορεί να σε βάλει σε περιπέτειες. Είναι θέμα τύχης.

Μακάρι να παραμείνουν τα Nokia Care όπως πριν, θα το αξιολογήσω πάλι σε 2-3 χρόνια, ή όποτε ξαναλλάξω κινητό. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.