Jump to content



Psu fan. Up or down ?


Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος.Στο σύστημα της υπογραφής μου πως είναι καλύτερα να τοποθετήσω το τροφοδοτικό.Με τον ανεμιστήρα πάνω ή κάτω; Η διάταξη των υπόλοιπων ανεμιστήρων είναι : 1) Μπροστά BITFENIX SPECTRE PRO 200MM βάζει αέρα. 2)Στον πάτο Aerocool lightning 120mm βάζει αέρα. 3) Στην οροφή 2xAerocool lightning 140mm βγάζουν αέρα 4) Πίσω 2xCorsair Air Series SP120 PWM High Performance Edition High Static Pressure Fan πάνω σε Corsair H80i σε push-pull διάταξη να βγάζουν αέρα έξω. Αν το τοποθετήσω με τον ανεμιστήρα πάνω (να τραβάει αέρα μέσα από το case) θα εχω πρόβλημα με τον αέρα της κάρτας γραφικών;

Έγινε επεξεργασία από black66.gr
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ήδη 4 ανεμιστήρες να βγάζουν γιατί θες άλλον έναν? Δεν νομίζω ότι θα σου προσφέρει κάτι.

Για το αν θα έχει επίπτωση στην κάρτα γραφικών δεν το γνωρίζω αλλά σίγουρα θα έχει επίπτωση στο ίδιο το τροφοδοτικό μιας και θα περνάει απο μέσα του ζεστός αέρας.

Βάλτο με τον ανεμιστήρα στην κάτω θέση.

Έγινε επεξεργασία από nucleus
Link to comment
Share on other sites

Αφού έχεις ήδη 4 ανεμιστήρες να βγάζουν γιατί θες άλλον έναν? Δεν νομίζω ότι θα σου προσφέρει κάτι.

Για την καλύτερη ψύξη του τροφοδοτικού ρωτάω και όχι για το airflow.

Link to comment
Share on other sites

αφου εχεις τοσο καλη ροη -οπως μπορω να καταλαβω- βαλτο με τον ανεμηστηρα κατω.

Ετσι

-θα εχεις φρεσκο αερα για τα εξαρτηματα το τροφοδοτικου

-δεν θα χαλασεις τη ροη στο κουτι με ενα ανεμηστηρα να βαζει και τον διπλανο να ξαναβγαζει(το τροφοδοτικο)

Προβλημα-προβλημα δεν θα εχεις οπως και να το βαλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν το τροφοδοτικό είναι στον πάτο του κουτιού τότε για μένα καλύτερη λύση είναι ο ανεμιστήρας από κάτω να ρουφάει αέρα για πιο δροσερό psu που μεταφράζεται και σε χαμηλότερες στροφές σε fan ή ακόμα και σε fanless mode.

Οι περισσότερες κάρτες γραφικών είναι 2 slot και βγάζουν τον ζεστό αέρα έξω. Εφόσον έχεις και καλό airflow στο κουτί δεν βλέπω την αναγκαιότητα να χρησιμοποιηθεί και το fan του psu για καλύτερο airflow.

Αν είναι psu σε κορυφή τότε μπορείς να σκεφτείς να ρουφάει από εσωτερικό προς πίσω.

Γενικά λόγω θερμοδυναμικής θέλουμε δροσερό αέρα από χαμηλά. Εξαγωγή αέρα από ψηλά και γενικά μπροστά ρουφάει ενώ πίσω βγάζει. Αυτό γενικά για να μην δημιουργήσεις loops και ρουφάς τον ζεστό αέρα που εξάγεις από το κουτί με κάποιο άλλο fan πάλι μέσα στο κουτί.

Αν έχεις fan στο side panel στο ύψος της κάρτας γραφικών εκεί βοηθάει συνήθως να εισάγεις αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.