Jump to content



gtx 970 vs r9 290 για 1080p gaming


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους. Μου ήρθε η δεύτερη 970 χθες και έκανα μερικές δοκιμές και μεμονωμένα και μαζί με την άλλη. Συνάντησα πολλά προβλήματα με τη δεύτερη κάρτα γιατί συμπεριφέρεται πολύ περίεργα. Κατ'αρχήν, κάνοντας τις ίδιες αλλαγές με της άλλης το bios, δηλαδή αυξάνοντας μόνο τη μέγιστη τάση στο 1,312, δεν κρατάει πουθενά τη μέγιστη τάση και το μέγιστο boost bin αλλά τρέχει εκεί για λίγα δευτερόλεπτα και μετά ρίχνει την τάση στο 1,256 και τη συχνότητα δύο bins, δηλαδή π.χ από 1600 πάει 1574. Με καμμία κυβέρνηση δε μπορεί να κρατήσει το ρολόι και τη τάση στο full, παρόλο που ούτε θερμοκρασία ανεβάζει ούτε πλησιάζει tdp. 

 

Έπειτα, ξαναπειράζοντας το bios, κλείδωσα την τάση στα 1,312 οπότε τώρα κρατάει συχνότητα και τάση στο μέγιστο, αλλά τώρα τα κρατάει ακόμα και σε παιχνίδια που δεν έχουν μεγάλο φορτίο και κανονικά θα έπρεπε να ρίχνει συχνότητα και τάση (diablo iii π.χ). Δηλαδή με τη μία κάρτα που δουλεύουν κανονικά τα bins έχω κατανάλωση π.χ 340w και με την άλλη έχω 415 επειδή δε ρίχνει την τάση και τη συχνότητα. Και φυσικά αυτό στο sli προκαλεί άλλα προβλήματα, που δεν μπορούν οι κάρτες να συγχρονιστούν σε τάση και ρολόγια. 

 

Από εκεί και πέρα το sli είναι υποδειγματικό. Το unity παίζει εκπληκτικά (αν και με το τελευταίο patch η ubisoft το χάλασε και έχω απίστευτο flickering παντού), το far cry εκπληκτικό, οι κάρτες δουλεύουν πολύ καλύτερα σε sli απ'ότι μεμονωμένα. Έχω θέμα όμως με τη θερμοκρασία στο sli. Ενώ οι κάρτες μεμονωμένα έχουν απίστευτη θερμοκρασία, κάτω από 60 βαθμούς με auto ανεμιστήρα, σε unity για παράδειγμα στα 1550-1900, με 100% ανεμιστήρες έχει η πρώτη 75 και η δεύτερη 65 μέσα σε 5 λεπτά. Εκεί που έλεγα ότι θα τις κρατήσω με άερα και δε θα ασχοληθώ με νερό, τώρα άρχισα να το ξανασκέφτομαι.

Link to comment
Share on other sites

@Lazy Dog

 

Ακόμη περιμένω. Παίζω με intel 4600 graphics  :lol:  !

Συμφωνώ απόλυτα πως η πράσινη είναι τσοπάνης, αλλά δυστυχώς για εμένα προς το παρόν είναι μονόδρομος λόγω cuda-adobe.

 

Και να ξέρεις, είναι μεγάλο βάσανο να ξέρεις ότι το πισι σου δεν έχει κάρτα γραφικών!

Ελπίζω να αντέξω για μετά τις γιορτές, μπας και βγει τπτ καλύτερο και επιλέξω σοφότερα.

(λέω να ρίξω την φλασαριμένη 6950 μου στο πισι ως τότε)

Έγινε επεξεργασία από cyberdyne
Link to comment
Share on other sites

SLI 970 GTX εχει την καταναλωση της 290Χ στα 1.200mhz

Zpaf εισαι πολυ γρηγορος σε 4Κ, 3% ταχυτερο score απο εμενα με 100% μεγαλυτερη καταναλωση.

Παρε τη τεχνολογική μπακατελα απο μπροστα μας :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ορέστη, τι θερμοκρασίες έχεις σε unity και far cry 4 με μια μέτρια συχνότητα τύπου 1500 πυρήνα? Μόλις έτρεξα λίγο far cry στα 1455-1900 και η πρώτη κάρτα με auto ανεμιστήρα έφτασε σε δύο λεπτά 80 βαθμούς. Η δεύτερη κυμαινόταν λίγο κάτω από 70.

Link to comment
Share on other sites

Ορέστη, τι θερμοκρασίες έχεις σε unity και far cry 4 με μια μέτρια συχνότητα τύπου 1500 πυρήνα? Μόλις έτρεξα λίγο far cry στα 1455-1900 και η πρώτη κάρτα με auto ανεμιστήρα έφτασε σε δύο λεπτά 80 βαθμούς. Η δεύτερη κυμαινόταν λίγο κάτω από 70.

Χωρις vsync εννοεις ?

Γιατι εγω ειμαι οπαδος του min 60 fps, avg 60 fps, max 60 fps με ULTRA gfx, χωρις tearing και λοιπά...

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Ορέστη, τι θερμοκρασίες έχεις σε unity και far cry 4 με μια μέτρια συχνότητα τύπου 1500 πυρήνα? Μόλις έτρεξα λίγο far cry στα 1455-1900 και η πρώτη κάρτα με auto ανεμιστήρα έφτασε σε δύο λεπτά 80 βαθμούς. Η δεύτερη κυμαινόταν λίγο κάτω από 70.

Ανεβαζει στο far cry στα 1505mhz 1.25v με vsync off

Στρεσάρει αρκετά την καρτα το συγκεκριμένο game.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με vsync. Και σε αυτό δε μου δουλεύει το vsync αν δεν το βάλω από nvidia control panel. Το έχω ενεργοποιημένο μαζί με triple buffering αλλά δε δουλεύει. Με vsync και με την πρώτη κάρτα στο 100% ανεμιστήρα και τη δεύτερη auto έχω περίπου 70 και 62 στο far cry. Επίσης, μπορείς να τρέχεις τις κάρτες σε διαφορετική συχνότητα την καθεμία ή τις συγχρονίζει αυτόματα?

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά με vsync. Και σε αυτό δε μου δουλεύει το vsync αν δεν το βάλω από nvidia control panel. Το έχω ενεργοποιημένο μαζί με triple buffering αλλά δε δουλεύει. Με vsync και με την πρώτη κάρτα στο 100% ανεμιστήρα και τη δεύτερη auto έχω περίπου 70 και 62 στο far cry.

Εμενα μια χαρα δουλευει. Δεν πειραζω τιποτα απο το panel. Μονο το tripple buffer το εχω στο ON.

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που ολοι τωρα κόπτονται για την καταναλωση... :rolleyes::p

Εξυπνουλη την gtx 480 την ειχα κράξει μεχρι εσχάτων. Ασχετα που ηταν καρταρα και αρκετα πιο δυνατη τεχνολογικά απο την 5870.

Κανονικά με vsync. Και σε αυτό δε μου δουλεύει το vsync αν δεν το βάλω από nvidia control panel. Το έχω ενεργοποιημένο μαζί με triple buffering αλλά δε δουλεύει. Με vsync και με την πρώτη κάρτα στο 100% ανεμιστήρα και τη δεύτερη auto έχω περίπου 70 και 62 στο far cry. Επίσης, μπορείς να τρέχεις τις κάρτες σε διαφορετική συχνότητα την καθεμία ή τις συγχρονίζει αυτόματα?

Κανε ενα format να διωξεις ολη την amd software μπαχαλοσαβουρα... Έγινε επεξεργασία από sebastian
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

post-30895-0-41793900-1419077427_thumb.j

 

:hehe: :hehe:

 

 

Στο θεμα μας τωρα, εχει μετρησει κανεις τις θερμοκρασιες των vrm's(load) στις 970(πλην της G1 που ξερω ποσο φτανει)?

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

@wacko_gr: σε msi gtx 970 (1520/2000Mhz @ 1.2V) δε βλέπω πάνω από 65°C μετά από ώρες bf4 με το fan @ 65% (ίδια θερμοκρασία και στα vrms με ανεμιστήρα να τα φυσάει).

 

@Lazy Dog: στην ίδια κάρτα, μέτρησα 81°C χωρίς ανεμιστήρα να τα φυσάει στο pcb.

 

@zpaf: ωραίος! 14183 & 3014 graphic score σε 3dmark normal & ultra αντίστοιχα, με την gtx 970 @ 1602-2103Mhz @ 1.275v on air.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

14183 & 3014 graphic score σε 3dmark normal & ultra αντίστοιχα, με την gtx 970 @ 1602-2103Mhz @ 1.275v on air.

 

Με τον νεο driver και 1.25v

single -> http://www.3dmark.com/3dm/5114903?

sli -> http://www.3dmark.com/3dm/5114979?

Έγινε επεξεργασία από sebastian
Link to comment
Share on other sites

@an0nym0us, 15 βαθμους κατω ειναι η G1(εγκυκλοπεδικα και μονο)

 

86 μετρησα εγω με ψηφιακο την msi....@zpaf, αργει και το καλοκαιρι ρε γαμωτο :hehe:

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
Link to comment
Share on other sites

Μ'αρεσει που ολοι τωρα κόπτονται για την καταναλωση... :rolleyes::p

 

Συμφωνώ εν μέρει   διότι ενίοτε  χρησιμοποιήται ως επιχείρημα όπως "βολεύει" ,  αλλά απο την άλλη  για εμένα  αποτελεί   καθοριστική παράμετρο επιλογής αν τελικά προβώ σε αγορά gpu επόμενες μέρες.

 

 Εδώ  και εδώ  βλέπω πως μια 290x tri-x @1160  θέλει σχεδόν 600w για πάρτη της. Συνηπολογίζοντας τον πειναλέο παππού (i7 920@4.1) + όλα τα άλλα (που είναι μπόλικα ) , καταλήγω πως το 850w τροφοδοτικό μου θα τρώει αρκετό ζόρι στο βαρύ gaming. Και σε αυτό το σημείο είναι πολύ δυνατή η 970 , δηλαδή λιγότερη "ταλαιπωρία" για σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα.

Για 1080p - 1200p δεν το συζητάω καν , το μόνο που λίγο με φρενάρει είναι κάποιες ορέξεις που έρχονται για 1440p στο μέλλον... 

 

Για κατανάλωση σε 290x , μόνη εξαίρεση αποτελεί η MSI  με τους military capacitors  ,αλλά είναι πανάκριβη 

Έγινε επεξεργασία από mellodos
Link to comment
Share on other sites

@wacko_gr: σε msi gtx 970 (1520/2000Mhz @ 1.2V) δε βλέπω πάνω από 65°C μετά από ώρες bf4 με το fan @ 65% (ίδια θερμοκρασία και στα vrms με ανεμιστήρα να τα φυσάει).

 

 

Με μονή κάρτα φίλε μου δε μου λέει κάτι. Καμμία σχέση με sli. Εγώ δεν έχω δει πάνω από 60 βαθμούς πουθενά με μία κάρτα με ανεμιστήρα στο auto που στους 60 δουλεύει περίπου στο 60%. Στο sli είναι 20 βαθμούς πάνω η πρώτη κάρτα και 10 η δεύτερη με auto ανεμιστήρα. 

Γι'αυτό ρώτησα συγκεκριμένα τον Ορέστη.

 

 

 

Συμφωνώ εν μέρει   διότι ενίοτε  χρησιμοποιήται ως επιχείρημα όπως "βολεύει" ,  αλλά απο την άλλη  για εμένα  αποτελεί   καθοριστική παράμετρο επιλογής αν τελικά προβώ σε αγορά gpu επόμενες μέρες.

 

 Εδώ  και εδώ  βλέπω πως μια 290x tri-x @1160  θέλει σχεδόν 600w για πάρτη της. Συνηπολογίζοντας τον πειναλέο παππού (i7 920@4.1) + όλα τα άλλα (που είναι μπόλικα ) , καταλήγω πως το 850w τροφοδοτικό μου θα τρώει αρκετό ζόρι στο βαρύ gaming. Και σε αυτό το σημείο είναι πολύ δυνατή η 970 , δηλαδή λιγότερη "ταλαιπωρία" για σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα. Για 1080p - 1200p δεν το συζητάω καν , το μόνο που λίγο με φρενάρει είναι κάποιες ορέξεις που έρχονται για 1440p στο μέλλον... 

 

Για κατανάλωση σε 290x , μόνη εξαίρεση αποτελεί η MSI του wacko με τους military capacitors  ,αλλά είναι πανάκριβη 

 

 

Με reference στα 1200-1450 και 1,3ν όλος ο υπολογιστής καταναλώνει 510 watt περίπου στο unity και 540 στο far cry 4 ενώ με 970 στα 1600 και 1,31ν περίπου 410 και 430 αντίστοιχα. Έχω μονίμως συνδεδεμένο στον υπολογιστή wattόμετρο και ξέρω πάντα πόσο καίει.

 

 

 

Ορέστη δε μου απάντησες αν μπορείς να τρέχεις ασύγχρονα τις κάρτες. Θέλω να τρέχω με την πρώτη στα 1650 και με τη δεύτερη στα 1575 και με διαφορετικές τάσεις ενδεχομένως. Μνήμες 1900 και στις δύο περιπτώσεις. 

Έγινε επεξεργασία από wacko_gr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με reference στα 1200-1450 και 1,3ν όλος ο υπολογιστής καταναλώνει 510 watt περίπου στο unity και 540 στο far cry 4 ενώ με 970 στα 1600 και 1,31ν περίπου 410 και 430 αντίστοιχα. Έχω μονίμως συνδεδεμένο στον υπολογιστή wattόμετρο και ξέρω πάντα πόσο καίει.

 

Αν δεν κάνω λάθος εσύ δεν είχες τις msi με την μειωμένη κατανάλωση ?   Aπορώ πάντως τι μετράνε αυτά τα τυπάκια στα review.

Έγινε επεξεργασία από mellodos
Link to comment
Share on other sites

SLI 970 GTX εχει την καταναλωση της 290Χ στα 1.200mhz

Zpaf εισαι πολυ γρηγορος σε 4Κ, 3% ταχυτερο score απο εμενα με 100% μεγαλυτερη καταναλωση.

Παρε τη τεχνολογική μπακατελα απο μπροστα μας :hehe:

Είτε 3% είτε 13% αυτό που μετραει είναι η κατανάλωση της κουτσουλας σου. :hehe:

Πέτσα τρως παντού όσα monkeybios και να βάλεις πάνω.

Αλήθεια ποσα δίνεις τον χρόνο συνδρομή εδώ ... http://www.greenpeace.org/international/en/

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.