Jump to content



Overclocking σε mobo Intel D850GB?


SSJ5

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά,

έχω μια απορία. Μπορώ να κάνω overclocking σε intel d850gb motherboard? Μέσω του BIOS δεν γίνεται καθώς είναι κλειδωμένο και δεν μου βγάζει τη σχετική επιλογή. Υπάρχει τρόπος να το ξεκλειδώσω; (Έχει ένα jumperακι πάνω στη mobo που λέει ότι αν το βάλω στην άλλη θέση μπαίνω στο configured bios (ή κάτι τέτοιο), αλλά δεν το δοκίμασα)

Αν δεν ξεκλειδώνει τότε ποιος άλλος τρόπος υπάρχει να ανεβάσω την ταχύτητα; Έχω έναν P4 1.4 GHz

Περιμένω απάντηση ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

δυστηχώς οι intel μητρικές δεν προσφέρουν επιλογή για overclocking οπότε ατύχησες σε αυτό το κομμάτι. Μία πιθανότητα είναι να υποστηρίζεται ο τύπος του PLL που χρησιμοποιεί η μητρική σου, από κάποιο software όπου μέσα από τα windows θα μπορείς να ανεβάσεις την συχνότητα.

Το jumper που λες, εμφανίζει κάποιες extra επιλογές στο bios αλλά δεν ξεκλειδώνει το fsb.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

SoftFSB ή CPU FSB μόνο,τσέκαρε το PLL σου στη μητρική

Σαν και αυτό στο link είναι

http://pc.watch.impress.co.jp/docs/article/990727/p3b00017.jpg

Tσέκαρε το,πρέπει να είναι κοντά στη cpu,δές τον αριθμό και μετά τρέξε το cpufsb και δες αν υποστηρίζει το PLL...

Το έχω πετύχει με laptop εγώ με αυτό τον τρόπο...

Καλή επιτυχία...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.