Jump to content



Αναβαθμιση ram


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια

Εχω το pc της υπογραφης μου. Επειδη τις ram που εχω τις εβαλα σε αλλο pc, θελω να μου προτεινεται ποιες να αγορασω.

Να ειναι 2x8 gb και σκεφτομαι να παω σε μεγαλυτερη συχνοτητα απο 1600mhz αν αξιζει.

Δινω γυρω στα 170 ευρω.

Εγω κοιταζα αυτες,στα 180 ευρω βεβαια

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=36405&cat=4

Εχω μπερδευτει λιγο στο θεμα με timings,cas latency κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Ενδέχεται να βρεις φθηνότερες και σε μεγαλύτερες συχνότητες. Ψάξε με το πάσο σου και μην περιορίζεσαι στις 1600άρες. Για να δεις ποιο σετ είναι πιο γρήγορο διαιρείς το CL με τη συχνότητα (πχ 9/1600=5,6ns). Όχι ότι θα καταλάβεις διαφορά στην καθημερινή χρήση...

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αποτελεσμα της διαιρεσης,οσο πιο μεγαλο τοσο πιο γρηγορες μνημες?

οσο πιο μικρο.

Απο κει και περα ειναιο πρακτικα αδυνατο να δεις διαφορες σε νορμαλ χρηση, απλα μια γρηγορη μνημη θα την καταλαβεις μονο αν ασχολεισαι με συγκεκριμενα πραγματα πχ επεξεργασια, συμπιεση/αποσυμπιεση, μετατροπη format μεγαλων αρχειων media (ιδιεταιρα στο τελευταιο) ή αν εχεις την μανια για benchs και νουμερα, ram oc κτλ και μια ακομ,α περιπτωση αν χρησιμποποιεις ramdisk σε πιο "βαριες χρησεις" (πχ να φορτωνεις και να τρεχεις απο κει προγραμματα) απο την απλη τοποθετηση temp/cash, η στην τελικη αν τη μοιραζεις με τη vram (σε καποια games αυτο γινεται αυτοματα) η αν τη χρησιμοποιεις σε apu.

Αν αυτα τα κανεις σχετικα συχνα τοτε αξιζει να δωσεις σημασια στις μνημες, διαφορετικα ειναι ΕΝΤΕΛΩΣ ανουσιο και απλα παρε τις φθηνοτερες που θα βρεις. Η μνημη εξ αλλου ειναι το πιο γρηγορο πραγμα που εχουμε στο pc μας (μετα την κας του επεξεργαστη)

Έγινε επεξεργασία από Nick74
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.