Jump to content



Επιλογη μητρικης


cocous

Recommended Posts

Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας για να αποφασισω σε αγορα νεας μητρικης.

Με ενδιαφερει η πληρες υποστηριξη του FX9590 μιας και σκεφτομαι στο μελλον την αγορα του. Τωρα ειμαι με τον 8350. Μετα απο καποιες συζητησεις που ειχα αποφασισα να παω σε ashrock μιας και με καλυπτει σε κάποια πραγματα που θελω οποτε παραγγειλα την 990fx extreme 9 και την περιμενω απο εβδομαδα ωστε να μην χανω χρονο αλλα ειδα στο site της ashrock την 990fx extreme 6 που ειναι ολοκαινουριο μοντελο και υποστηριζει και Μ.2 θυρα. Πιστευετε οτι η 990fx extreme 6 λογω πιο καινουριου μοντελου θα ειναι πιο ισχυρή? Γιατι λενε στο site οτι εχει ειδικη σχεδιαση για την εννεα σειρα. Ομως η extreme 9 παρολο που κυκλοφορησε πριν τον FX9590 θεωρηθηκε η καταλληλη μητρικη για την υποστηριξη του. Απλα θελω να εχω αυτην που θα τον σηκωνει 100% Και κατι αλλο? Στην extreme 6 τι ρολο βαραει το pci express power connector? Γιατι βλεπω οτι και στις νεες μητρικες απο αλλα socket ειτε amd ειτε intel το βαζουν. Οι παλιοτερες μητρικες γιατι δεν το εχουν?

Οποιος μπορει ας μου πει μπας και προλαβω καποια αλλαγη μιας και εχω ακόμα την Κυριακη ολη μερα να το ξανασκεφτω.

Ευχαριστω εκ τον προτέρων. 

http://www.asrock.com/mb/AMD/990FX%20Extreme6/index.gr.asp

http://www.asrock.com/mb/AMD/990FX%20Extreme9/index.gr.asp

Έγινε επεξεργασία από cocous
Link to comment
Share on other sites

Για μητρικη θα δωσω λογω πιστωτικου που εχω απο ελλατωμα αλλης. Αλλα για τον επεξεργαστη δεν ξερω σιγουρα μιας και μπορω να κλοκαρω και τον 8350. Απλα θελω καποια μητρικη να αντεχει 100%

Έγινε επεξεργασία από cocous
Link to comment
Share on other sites

αμα η τωρινη σου μητρικη εχει προβλημα , απλα παρε μια με το πιστοτικο για να κανεις την δουλεια σου

οσο για τον FX9590 μακρυα εκτος αμα θες να νιωθεις θυμα XD

Link to comment
Share on other sites

αμα η τωρινη σου μητρικη εχει προβλημα , απλα παρε μια με το πιστοτικο για να κανεις την δουλεια σου

οσο για τον FX9590 μακρυα εκτος αμα θες να νιωθεις θυμα XD

Απο τις 2 αυτες μητρικες ποια βλεπεις καλυτερη;

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 εχουν Μ2

η μια εχει 8+2 φασεις , ενω η αλλη εχει 12+2

αναλογα με το ποσο ρευμα τραβαει ο cpu σου ειναι καλο να εχεις αρκετες φασεις

στην περιπτωση του 8350 και οι 2 μητρικες ειναι μια χαρα , αμα επεκταθεις στον 9590 [που δεν θα το κανεις]μαλλον η 2ρη θα τα παει καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 εχουν Μ2

η μια εχει 8+2 φασεις , ενω η αλλη εχει 12+2

αναλογα με το ποσο ρευμα τραβαει ο cpu σου ειναι καλο να εχεις αρκετες φασεις

στην περιπτωση του 8350 και οι 2 μητρικες ειναι μια χαρα , αμα επεκταθεις στον 9590 [που δεν θα το κανεις]μαλλον η 2ρη θα τα παει καλυτερα

Μ2.0 εννοω το καινουροο slot που παίρνει σκληρους κτλ.

Παντως απο διακρίσεις η extreme 9 φαινεται καλη.

Το ρευμα στις pci express τι ρολο βαράει στην extreme6?

Link to comment
Share on other sites

ξερω τι ειναι το Μ2

οι φασεις ειναι για το ρευμα που περνει ο cpu , οποτε οσο πιο πολλες οι απαιτησεις του , τοσο καλυτερα να χεις αρκετα phase

οταν λες διακρισεις στην 9 ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.