Jump to content



Υπολογιστης για 3d studio max&unreal engine


Recommended Posts

αναφερομαι στα cuda και για realtime rendering.

οχι για viewport.Επισης δεν ειπα οτι δεν ειναι αναγκαια.το ακριβως αντιθετο μαλιστα.Απλα επειδη το τελικο render θα γινεται κατα βαση μεσω του επεξεργαστη.προτιμοτερο να δωσει βαρυτητα εκει παρα στην καρτα γραφικων.

αργοτερα που θα ανεβουν οι απαιτησεις της , μπορει να παρει τοτε μια καρτουλα.εστω 100Ε μια 580

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα , παιδια της ειπα να κανει αλλα δεν εχει απο που να κανει account :p εχει ενα κινητο της κακιας ωρας και αν της πω για tapatalk θα νομιζει οτι μιλαω κινεζικα. Και δεν εχει και ιντερνετ οποτε μπαινει απο δεδομενα και συνεννοουμαι απο το 0 facebook (αν ειναι δυνατον). Νομιζω οτι δινετε σουπερ λυσεις παιδια. Της ειπα να ψαξει καναν 2600Κ και να την βοηθησουν να παρει τα αλλα κομματια μεταχειρισμενα γιατι για καινουριο socket και καναν 4770Κ δυσκολακι.

Κατι με 3d animation & design , ειναι ΙΕΚ φιλε μου η σχολη της. Αλλα θα ασχοληθουν και με τα 2 αυτα που ειπα , οποτε πρεπει να εχει ενα pc της προκοπης και με τα 550€ δε νομιζω να παιζει φαση.

Ο ι7 970 σε 1156 δε παιζει;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

το βάρος όλο στον επεξεργαστή και πουθενά αλλού μια απλή game card(γύρω στα 100Ε) μια χαρά θα την βολέψει για αρχή... επίσης το ποιο σημαντικό 23" οθόνη αλλιώς δεν θα δει προκοπή....όσο για την μνήμη 8 gb είναι αρκετά εκτός και αν θέλει να rendarei πόλη ολόκληρη....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω και μαλλον ουτε η ιδια ξερει τι θα rendαρει ακομη. Νομιζω η οθονη της ειναι τοσο , ειχε η αδερφη της μια απλα δε ξερω αν ειναι 1080p (λογικα θα ειναι).

Στο μεταξυ της προτεινω 2600Κ να ψαξει μεταχειρισμενο (λογικα στο 200ρι κοντα), 8gb τουλαχιστον ραμ , μια mobo και κουτι περιπου στο 100ρικο και τα 2 και ενα psu 550-600W. Καρτα βαζει αργοτερα. Απλα δε ξερω αν ολες οι mobo παιζουν κανονικα με την onboard καρτα. Δε θα εχει προβλημα ετσι;

Τελος πρεπει καποιος να της τα κουμπωσει αυτα γιατι δεν εχει ιδεα!

Edit : 1155 δεν ειναι ο 2600Κ ? Κουμπωνει σε ολες τις σχετικες μητρικες, ετσι;

Έγινε επεξεργασία από tommybertsen
Link to comment
Share on other sites

κοίτα εγώ τον 2600 έχω και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο μια χαρά μου ρεντάρει όσο για onboard κάρτα με τίποτα κάθε κίνηση στο max θα της βγάζει την πίστη ...μια φθηνή μεταχειρησμένη amd σαν την δικιά μου της υπογραφής μια χαρά θα της είναι ...μην φαντάζεσαι πως θα κάνει τίποτα τρελό εντελώς τα βασικά θα μάθει..τα υπόλοιπα μόνη της (προσωπικά πιστεύω πετάει τα λεφτά της στο ιεκ) ...να της προτείνεις να γραφτεί στο cgpeers ώρες ατελείωτες με tutorials την περιμένουν

Link to comment
Share on other sites

Ρε γομαρε δεν ξέρω για unreal engine αλλα για 3ds max αδερφε καρτουλα θα χρειαστεί και μάλιστα άσχημα (μονο maps και υλικά να περάσει δεν θέλει άλλο)! Μαζί σου για τον ι7 , για αρχή δεν το συζητάμε και γω τον ι7 θα χτυπαγα πρώτα!

Λεβέντη βάλε την κοπελιά να κάνει ενα account εδω και να ρωτήσει οτι γουστάρει! Oλο και κάποιο παλιλκαράκι θα την εξυπηρετήσει , εν ανάγκη θα την στείλουμε στην Karmen για μεταπτυχιακό :p

8gb ram είναι λίγα. Το render το κάνει η cpu όχι vga εφόσον δε μιλάμε για rt render

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

Αρχικα θα ειναι αυτα απλα επειδη το βιαζεται , λογικα δε θα κανει κατι τρελο στις αρχες. Μετα θα εχει χρονο να μαζεψει για να βαλει +8 ραμ ακομη και μια καρτα της προκοπης. Μπακαλιστικα πραματα (αυτο της λεω εγω). Αν θελει κατι σωστο πρεπει να περιμενει. Εγω δε καταλαβαινω πως μπορεις να εισαι σε μια σχολη που εχει να κανει με τετοια πραγματα, και να μην εχεις ενα σταθερο υπολογιστη. Ουτε καν ιντερνετ!

:giveup: :giveup:

Link to comment
Share on other sites

κοίτα εγώ τον 2600 έχω και δεν έχω κανένα απολύτως παράπονο μια χαρά μου ρεντάρει όσο για onboard κάρτα με τίποτα κάθε κίνηση στο max θα της βγάζει την πίστη ...μια φθηνή μεταχειρησμένη amd σαν την δικιά μου της υπογραφής μια χαρά θα της είναι ...μην φαντάζεσαι πως θα κάνει τίποτα τρελό εντελώς τα βασικά θα μάθει..τα υπόλοιπα μόνη της (προσωπικά πιστεύω πετάει τα λεφτά της στο ιεκ) ...να της προτείνεις να γραφτεί στο cgpeers ώρες ατελείωτες με tutorials την περιμένουν

ποτε δε πετας τα λεφτα σου οταν προκειται να μαθεις.

οσον αφορα τα tutorials , καλα χρυσα αλλα ΟΤΑΝ ΞΕΡΕΙΣ βοηθανε.

οταν ξεκινας απο το 0 , θελεις τον καθηγητη σου να σε καθοδηγησει σωστα , να σου λυνει τις αποριες και να σε επιβλεπει.

Να σου βαζει ασκησεις που θα θεωρει ο ιδιος καταλληλες για να αναπτυξεις τις γνωσεις σου και τις ικανοτητες σου και επισης το ομαδικο κλιμα που θα επικρατει στην ταξη , αυτοματα σε βαζει στο πνευμα της ομαδικης εργασιας , επικοινωνιας και εργασιας.

ανταλλασεις γνωσεις , αποψεις , ακους αποριες αλλων μαθητων που μπορει να μη τις ειχες σκεφτει.

η ΣΥΝΟΛΙΚΗ μαθηση ειναι 10πλασια σε γνωση απο το να μαθεις απλα πως κανεις rigging στο 3ds max.

Ολα εξαρτιωνται απο την σχολη , καθηγητες.Αλλα οχι δε συγκρινεται να κατσεις μονος σου στο γραφειο και να ανοιξεις τα digital tutors.

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα απο οτι φαινεται θελει να πεταξει λεφτα στα σκουπιδια. Της ειπαν οτι και με ενα i3 θα κανει τη δουλεια της (κατι συμφοιτητες της). Ενας λεει εχει i3 και δεν εχει προβλημα. Κατι τετοια.Προβλεπω να γυρναει και να μου λεει "ποσο δικιο ειχες" σε λιγους μηνες. Της μειωσαν το μπατζετ κιολας απο 550 στα 500 οι γονεις. Εμ θελει μηχανημα για τη σχολη, εμ της μειωνουν το μπατζετ. Ειναι προφανως δικο τους θεμα, αλλα δε μπορει να τα θελει ολα δικα της (και οι γονεις της εχουν μεριδιο σε αυτο). Καλα ειχα πει πιο πανω οτι θα παει σε κανα pentium. Κοντα επεσα :p

Link to comment
Share on other sites

ρεαλιστικα παντα..

πριν παρω τον 4790Κ , ειχα core 2 duo..

την δουλεια μου την εκανα?..το modeling το εκανα..τα textures τα εφτιαχνα..

σιγουρα υπηρχαν συμβιβασμοι στο ποσα προγραμματα θα ειχα ταυτοχρονα ανοιχτα και ποσο βαριες σκηνες θα φορτωνα, αλλα στο rendering ο c2d ακομα θα προσπαθουσε..Και εισαι αλλαγη/δοκιμη και render , το γρηγορο render ειναι αναγκαιο.

Link to comment
Share on other sites

εκτός και αν ο τύπος ρεντάρει τις δοκιμαστικές του σε 640 χ 480 που δεν καταλαβαίνεις τίποτα ...

(μια παρένθεση γιατί από τι έχω καταλάβει κάποιοι είστε λίγο ποιο προχωρημένοι στο max .....υπάρχει τρόπος να απλοποιήσω την γεωμετρία ενός κτιρίου 3d (δηλαδή να φύγουν οι άχρηστες επιφάνειές που δημιουργούνται από το revit ή το autocad))

το παράκανα με τις παρενθέσεις

:whip:

Link to comment
Share on other sites

Η κοπελα απο οτι φαινεται θελει να πεταξει λεφτα στα σκουπιδια. Της ειπαν οτι και με ενα i3 θα κανει τη δουλεια της (κατι συμφοιτητες της). Ενας λεει εχει i3 και δεν εχει προβλημα. Κατι τετοια.Προβλεπω να γυρναει και να μου λεει "ποσο δικιο ειχες" σε λιγους μηνες. Της μειωσαν το μπατζετ κιολας απο 550 στα 500 οι γονεις. Εμ θελει μηχανημα για τη σχολη, εμ της μειωνουν το μπατζετ. Ειναι προφανως δικο τους θεμα, αλλα δε μπορει να τα θελει ολα δικα της (και οι γονεις της εχουν μεριδιο σε αυτο). Καλα ειχα πει πιο πανω οτι θα παει σε κανα pentium. Κοντα επεσα :p

Φιλαράκο μου ,εκεί σταματάς να επεμβαίνεις και την αφήνεις να την φτιάξουν οι φιλοι της.

Με το ζορι βοήθεια;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας παιδια! Κανω αυτο το θεμα γιατι μια φιλη μου θελει να κανει pc στο οποιο θα χρησιμοποιει τα προγραμματα του τιτλου. Το κακο ειναι, οτι το χρειαζεται σχετικα αμεσα. Το παρα πολυ κακο ειναι οτι δε διαθετει χρηματα πανω απο 500-550€ και δεν εχω την παραμικρη ιδεα τι να της προτεινω σε αυτα τα λεφτα που διαθετει. Οποιος εχει λιγη γνωση πανω στο τι θα χρειαστει για να καλυψει τις αναγκες της εστω στο minimum, θα ηταν ευχης εργο να απαντησει! Ευχαριστω προκαταβολικα!!

Ορίστε δυο συστήματα που μπορούν να κάνουν την δουλειά που θες ! Επιδόσεις πάνω κάτω σε I7 στην παλέτα εφαρμογών που ενδιαφέρεσαι, τιμή λίγο πάνω από I3 !!! και με Cuda cores στο συστημα.

11qso5i.jpg2cntocp.jpg

IMG0039482.pngIMG0039483.png

Σύστημα 1ο

8-πύρηνος στα 4,0Ghz

8Gb ram

1TB σκληρος

Πλήρης μητρική

CUda cores

αξιόπιστο τροφοδοτικό με 45Α στην 12v και 80 plus

Ποιοτικό κουτί.

2woi2c4.jpg

Σύστημα 2o με

-8-πύρηνος στα 3,5Ghz

-128GB SSD

-8gb ddr3

-cuda cores

-ποιοτική μητρική.

-Ψύκτρα για χαμηλό θόρυβο θερμοκρασίες (rendering)

-Ποιοτικό τροφοδοτικό.

nxq3p1.jpg

και ένα παρόμοιο από E-SHOP

Σύστημα 3ο

29ypjps.jpg

Όλα θα την καλύψουν και με το παραπάνω !

Στο μέλλον προσθέτει και άλλα 8gb ram και είναι υπερκαλυμμένη .

Στην θέση της GTX 750 μπορείς να κοιτάξεις και για καμιά μεταχειρισμένη GTX 660 TI ή καμιά GTX 580 αν και είναι παλαιά!

Τέλος να σου πω πως το e-shop έχει λίγο ακριβή την GTX 750 .... Κοίταξε αν μπορεί να την αγοράσει από άλλο κατάστημα φτηνότερα και να ρίξει την διαφορά για επεξεργαστή τον 8350 στο τελευταίο συστημα το οποίο έχει και ssd και ψύκτρα !

Έγινε επεξεργασία από adpanos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα μηχανηματα , της τα μεταφερω και αν δε θελει ας παει απο αλλου.

Ο fx δε θα χρειαστει μια αφτερμαρκετ ψυκτρα αυτος στα 4 ? εχω ακουσει οτι της AMD οι στοκ ειναι παραπανω απο τραγικες..

Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα μηχανηματα , της τα μεταφερω και αν δε θελει ας παει απο αλλου.

Ο fx δε θα χρειαστει μια αφτερμαρκετ ψυκτρα αυτος στα 4 ? εχω ακουσει οτι της AMD οι στοκ ειναι παραπανω απο τραγικες..

Ναι θα χρειαστεί ! Τα δυο άλλα συστήματα έχουν επάνω.

Βάσικα από την στιγμή πυο μιλάμε για rendering ότι σύστημα και να πάρεις, πρέπει να του βάλεις aftermarket ψύκτρα.

Απλά δεν έβρισκα από που αλλού να κόψω !

Αν πάντως πάρει την 750 από άλλο κατάστημα τότε μπορεί να εξοικονομίσει χρήματα και να βάλει και ψύκτρα !

http://www.skroutz.gr/s/5156641/Inno-3D-GeForce-GTX750-1GB-N750-1SDV-D5CW.html (δωρεάν μεταφορικά + κατάθεση σε τράπεζα)

http://www.e-shop.gr/coolermaster-rr-t4-18pk-r1-hyper-t4-cooler-p-PER.806877

Να σου πω επίσης πως ο 8320 γίνεται πανεύκολα 8350 με 3εις κινήσεις στο bios, οποτε δεν είναι και απαραίτητο να κοιτάξει τον 8350, εκτός και αν δεν ξέρει - δεν θέλει να μπλέξει .

Τέλος ρώτησέ την αν υπάρχει εξωτερικός σκληρός (e-sata,usb iii) ή κάποιος παλαιός SATA ώστε να δεις αν θα πάει σε SSD ή HDD.

Έγινε επεξεργασία από adpanos
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο το ειχα στα υποψιν αν και δεν πολυξερω απο AMD . Της εδειξα αυτουσιες τις εικονες, της ειπα οτι θα κανει τη δουλεια της στην καλυτερη δυνατη τιμη. Απο εμενα τελειωσαν οι βοηθειες. Ειστε ηρωες παιδια , σας ευχαριστω παρα πολυ ειλικρινα!!!

Link to comment
Share on other sites

εκτός και αν ο τύπος ρεντάρει τις δοκιμαστικές του σε 640 χ 480 που δεν καταλαβαίνεις τίποτα ...

(μια παρένθεση γιατί από τι έχω καταλάβει κάποιοι είστε λίγο ποιο προχωρημένοι στο max .....υπάρχει τρόπος να απλοποιήσω την γεωμετρία ενός κτιρίου 3d (δηλαδή να φύγουν οι άχρηστες επιφάνειές που δημιουργούνται από το revit ή το autocad))

το παράκανα με τις παρενθέσεις

:whip:

Optimize απο modifier panel

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι και αν εμεις καναμε συνθεσεις στο μπατζετ μεσα, τι και αν εξηγησαμε με καθε λεπτομερια τι πρεπει να παρει και τι να προσεξει η κοπελα αυτη... ΠΗΡΕ ΛΑΠΤΟΠ επειδη οι συμμαθητες της της ειπανε οτι "κανουν τη δουλεια τους και σε λαπτοπ" . Δε ξερω τι ακριβως ειχε στο μυαλο της και γιατι με εβαλε να κανω θεμα... Πραγματικα δε λυπηθηκε; Πραγματικα τοσο στουρναρι; Και λιγα λεω.. Λαπτοπ λεει... Το ακουσα και εκλαψα...απο τα γελια φυσικα... Οταν της ειπα οτι κανει μαμακιες, θυμωσε , επειδη οι συμμαθητες της (που προφανως ειναι ανιδεοι-τουλαχιστον οσοι ρωτησε) της ειπαν οτι βολευεται με το ταδε λαπτοπ. Τι να πεις..

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.