Jump to content



Paypal: Buy now, pay up to two weeks later


yz3427

Recommended Posts

Αν κάποιος που χρησιμοποιεί paypal έχει καταλάβει πως λειτουργεί η υπηρεσία θα του ήμουν ευγνώμων. Δηλαδή μπορώ να αγοράσω μια συνδρομή σε ένα site για παράδειγμα 10 ημέρες πριν πληρωθώ από την δουλειά μου και να τα δώσω μόλις πληρωθώ; Πως διασφαλίζει το paypal ότι θα δώσω τα λεφτά; Δεν εχω καταλάβει καθόλου πως λειτορυγεί.

thnx in advance.

http://www.techspot.com/news/58684-paypal-pay-later.html

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ότι έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό και τον χρεώνει μέχρι 14 μέρες μετά. Αν δεν έχει θα προσπαθήσει να τα πάρει από υπόλοιπο ή άλλη κάρτα που έχεις δηλώσει.

Δεν εξηγεί τι γίνεται αν δεν πληρώσεις. Υποθέτω θα σε κυνηγήσει νομικά.

Link to comment
Share on other sites

Σου λέει ότι έχεις συνδέσει τραπεζικό λογαριασμό και τον χρεώνει μέχρι 14 μέρες μετά. Αν δεν έχει θα προσπαθήσει να τα πάρει από υπόλοιπο ή άλλη κάρτα που έχεις δηλώσει.

Δεν εξηγεί τι γίνεται αν δεν πληρώσεις. Υποθέτω θα σε κυνηγήσει νομικά.

μπαζει απο παντου το πραγμα.

Link to comment
Share on other sites

Η πίστωση εφαρμόζεται εδώ και εκατοντάδες χρόνια σε συναλλαγές με φυσική παρουσία, γιατί όχι και σε ηλεκτρονικές;

Μπάζει για ποιον; Για σένα που αγοράζεις με πίστωση, δε θα σε απασχολούσε. Για το Paypal, απλά θα λειτουργήσει σαν τράπεζα παρέχοντας κάποιο όριο πίστωσης προφανώς αξιολογώντας σε πρώτα, σύμφωνα και με το ιστορικό σου.

Αν δηλαδή έχεις κάνει σε 3 χρόνια συναλλαγές αξίας 1000€, μπορεί να σου δώσει π.χ. 100€ πίστωση, θεωρώντας ότι δε θα μπεις σε διαδικασία ηλεκτρονικού/οικονομικού εγκλήματος για να τους φας 100€. Τα νούμερα είναι φυσικά τυχαία.

Μια εικόνα δίνει η νέα σύμβαση χρηστών:

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full?locale.x=GB

Στην 1η ενότητα, παρ. 3 και 5.

Προσωπικά νομίζω ότι θέλει να πάρει μερίδιο από τις πιστωτικές κάρτες. Αν πληρώσεις με πιστωτική κάρτα, η Paypal πληρώνει μια προμήθεια σε αυτήν. Αν τα παίρνει από λογαριασμό, η προμήθεια θα είναι πολύ μικρότερη, αν όχι μηδενική.

Link to comment
Share on other sites

Η πίστωση εφαρμόζεται εδώ και εκατοντάδες χρόνια σε συναλλαγές με φυσική παρουσία, γιατί όχι και σε ηλεκτρονικές;

Μπάζει για ποιον; Για σένα που αγοράζεις με πίστωση, δε θα σε απασχολούσε. Για το Paypal, απλά θα λειτουργήσει σαν τράπεζα παρέχοντας κάποιο όριο πίστωσης προφανώς αξιολογώντας σε πρώτα, σύμφωνα και με το ιστορικό σου.

Αν δηλαδή έχεις κάνει σε 3 χρόνια συναλλαγές αξίας 1000€, μπορεί να σου δώσει π.χ. 100€ πίστωση, θεωρώντας ότι δε θα μπεις σε διαδικασία ηλεκτρονικού/οικονομικού εγκλήματος για να τους φας 100€. Τα νούμερα είναι φυσικά τυχαία.

Μια εικόνα δίνει η νέα σύμβαση χρηστών:

https://www.paypal.com/gr/webapps/mpp/ua/upcoming-policies-full?locale.x=GB

Στην 1η ενότητα, παρ. 3 και 5.

Προσωπικά νομίζω ότι θέλει να πάρει μερίδιο από τις πιστωτικές κάρτες. Αν πληρώσεις με πιστωτική κάρτα, η Paypal πληρώνει μια προμήθεια σε αυτήν. Αν τα παίρνει από λογαριασμό, η προμήθεια θα είναι πολύ μικρότερη, αν όχι μηδενική.

Συμφωνω σε αυτά που λές, απλά μου φαίνεται λίγο too good to be true.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.