Jump to content



Νέο PC να κρατήσει 2-3 χρόνια ~1200 euro


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω συνθέσει το παρακάτω PC με βάση πληροφορία που βρήκα στο site αλλά και γενικά στο internet.

GPU: MSI VGA PCI X GTX 970 Gaming 4GB €409.90

CPU: Intel CPU Core i5 4690K (1150/3.5GHz/6MB) €230.00

MoBo: Asrock Socket 1150 Z97 Pro4 GLan Audio Raid €105.67

RAM: Corsair Vengeance Pro 16GB DDR3 Non ECC CL9 1866MHz (CMY16GX3M2A1866C9B) (Kit 2 x 8192) €172.14

SSD: Samsung 256GB 850 Pro €179.36

Case: NZXT H440 MIDI TOWER BLACK €116.90

Cooler: Cpu Cooler Be Quiet Shadow Rock Slim BK010 €42.15

Σύνολο: €1,256.12

Η βασική χρήση είναι webdev (PHP, JS, PS, VM με Linux) και έπειτα gaming.

Υπάρχει ήδη οθόνη Dell 24" 1920x1200, HDD seagate 1.5GB και PSU OCZ StealthXStream II 600W.

Δεν νομίζω να ασχοληθώ με overclocking την παρούσα στιγμή αλλά ίσως έχω χρόνο στο μέλλον. Θα ήθελα το σύστημα να είναι γρήγορο στη καθημερινή χρήση, αξιόπιστο και όσο ποιο low noise γίνετε.

Ερωτήσεις:

1. Υπάρχει κάτι που θα αλλάζατε στη παραπάνω σύνθεση?

2. Το υπάρχον PSU αρκεί ή θα πρέπει να προσθέσω κάποιο καινούργιο?

3. Έχει νόημα (σχέση απόδοσης/τιμής) να ανέβω σε i7 4790K?

4. Το Cooler που έχω βάλει έχει νόημα ή να προσθέσω κάτι παραπάνω για ΑΙΟ watercooling? Αν ναι ποιο?

Ευχαριστώ!

Έγινε επεξεργασία από alGaLoRd-VK
Διόρθωση CPU, προσθήκη πληροφοριών χρήσης
Link to comment
Share on other sites

SSD:Crucial MX100 256GB δεν δικαιολογουνται τα 180ε οταν μπορεις να δωσεις 105-108 μιας και δεν υπαρχει πρακτικη διαφορα.

Cooler: Κατι ποιο σοβαρο, κοιτα για Dark Rock 3 ισως και Dark Rock 3 Pro μιας και διαλεξες Be Quiet για αυτο το μελλοντικο OC η απλα τιποτα τωρα και ασε το stock και βαλε τοτε κατι καλο οταν ειναι να κανεις, σε premade watercooling οπως ειπες, και λιγο πολυ ολα τα ιδια ειναι εκτος αν σκοπευεις τιποτα 5Ghz που το καθε C μετραει τοτε κοιτα για τα 240αρια κομματια (Η110/Seidon κτλ) αλλιως παντα υπαρχει και η Noctua.

CPU:Εχεις γραψει 4790Κ εχεις βαλει 4690Κ στο λινκ.

Δεν νομιζω οτι webdev χρειαζετε ι7, δεν νομιζω οτι ειναι τοσο βαρυ? Βεβαια δεν γνωριζω 100% αλλα ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δεν χρειαζεται.

Αλλα οσο αφορα το gaming κομματι, 4690Κ για αλλη μια φορα δεν δικαιολογουνται τα εξτρα λεφτα μιας και δεν υπαρχει πρακτικη διαφορα (Υπαρχει ενα 1-3% αλλα για κανενα λογο δεν δινεις +100ευρω για 3% :D) εκτος αν ξαφνικα μεσα στο 2015 βγαλουν game engines που ολες χρησιμοποιουνε το hyperthreading (Πραγμα που δεν θα συμβει.)

PSU:Δεν θα εχει θεμα.

Έγινε επεξεργασία από potis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Διόρθωσα το αρχικό μνμ για το CPU και πρόσθεσα την πληροφορία οτι το μηχάνημα στα πλαίσια του webdev θα πρέπει να τρέχει VM με Linux.

1. SSD: Σύμφωνα με το παρακάτω link o Samsung είναι 30% πάνω απο τον Crucial: 850-Pro-vs-MX100. Δεν ισχύει κάτι τέτοιο?

2. Cooler: To stock δεν θα είναι ποιο θορυβώδες σε σχέση με το Be Quiet? Αν είναι να δώσω 80 για ψήκτρα γιατί να μη δώσω τα ίδια λεφτά για ΑΙΟ watercooling πχ Corsair Hydro Series H60

3. Η απαίτηση του VM δικαιολογεί i7?

Link to comment
Share on other sites

Και 100% να ηταν δεν προκειται να δεις διαφορα καθημερινη χρηση, αυτο εννοω οσο αφορα τον SSD.

Εγω παλι το stock δεν το ακουω σχεδον καθολου εκτος απο 1-2 περιπτωσεις που ηθελε κανα 2ωρο να νιωσει και ενα κατι κλικκκκκκκκκκκκκκκκ ωσπου μετα ηρεμησε.

Αν το θεμα ειναι ο θορυβος τοτε θα εχεις θεμα με ΑΙΟ watercooling μιας και δεν ειναι οτι ποιο ησυχο εκτος αν το βαλεις silent που τοτε λιγο πολυ δεν κανει και την καλυτερη cooling δουλεια, οποτε πανε προς Noctua αν θες "τοπ" και ησυχο επισης δεν νομιζω οτι θα κοιταζα κατω απο Η80i για 4690/4790.

Δεν γνωριζω 100% για να σου πω, οποτε ας το κανει αλλος που εχει experience με VM σε Linux αλλα αμφιβαλω να χρειαζεται ι7.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή θέλεις VM θα σου έλεγα να βάλεις είτε 2 δίσκους SSD είτε έναν 500άρι.

Για να βάλεις τα VM σου στον SSD για να ανοίγουν πιο γρήγορα κλπ.

Το 30% σε ssd δεν είναι τόσο αισθητό. Έχει διαφορά αλλά μιλάμε για πολύ λίγα sec διαφορά. Ενώ η χωρητικότητα θα σου κάνει αισθητή διαφορά.

Επίσης καινούργια vga αν δε παίζεις απαιτητικά παιχνίδια και συνέχεια πάλι δε νομίζω οτι θα χρειαστείς. Καλύτερα πάρε μια 760 ή 770 να δε παίζεις φανατικά παιχνίδια και σε 2 χρόνια με τα λεφτά που σου μένουν παίρνεις καινούργια. Ειδικά οι κάρτες γραφικών είναι αναλώσιμες σχεδόν κάθε χρόνο και εφόσον δε παίζεις σε πολύ υψηλές αναλύσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν πάρεις ι7 θα έχεις 4 έξτρα πυρήνες να μοιράσεις στα vm, αν θέλεις να έχεις ανοιχτά πολλά δηλαδή.

Καλύτερα να πάρεις ένα πιο φτηνό ssd και να βάλεις στον επεξεργαστή τη διαφορά.

Όσο για την ψύκτρα, μια καλή αερόψυξη είναι πολύ πιο αποδοτική από μια φτηνή υδροψυξη, όπως η Η80, και πιο αθόρυβη.

Πόσα θες να διαθέσεις για ψύκτρα?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας!

Τα VM θα είναι σίγουρα στον SSD (ήδη έτσι δουλεύω σε laptop με 256 ssd και μου αρκεί ο χώρος). Οπότε ο SSD σαν χωρητικότητα ας μείνει ίδιος και αν χρειαστεί μελλοντικά προσθέτω και άλλον. Περνώντας σε mx100 κερδίζω ~60€

Ψήκτρα αν δεν θα ακούσω διαφορά σε σχέση με την stock δεν έχει και πολύ σημασία να ρίξω χρήματα. Θα μπορούσα να δώσω 35-40€ για κάτι το οποίο θα είναι ποιο ήσυχο αλλά και ποιο αποδοτικό σε σχέση με την stock.

Αν παραμείνω σε stock cooler έχω κόψει περίπου 100€ απο το αρχικό σύστημα τα οποία μπορώ να δώσω για να ανεβώ σε i7 4790K.

Απο μνήμες/mobo είμαστε ΟΚ? Υπάρχει κάτι ποιο αξιόπιστο ή γρήγορο σε παρόμοια τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Mobo μια χαρά είναι.

Μνήμες καλύτερα πάρε τις low profile για να μην έχεις θέματα αν θες να βάλεις ψύκτρα. Οι ψηλές μπορεί να βρίσκουν, και η ψύκτρα τους είναι παντελώς αχρείαστη.

Corsair Vengeance LP 2x 8GB DDR3 CML16GX3M2A1866C10 | Skroutz.gr

Ψύκτρα θα σου πρότεινα να βάλεις, όχι μόνο για το θόρυβο αλλά και για τις θερμοκρασίες, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Βέβαια μπορείς να καθυστερήσεις την αγορά της, δεν είναι κάτι επείγον αφού δε θα κλοκάρεις προς το παρόν.

Για τα λεφτά της σου προτείνω αυτήν, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Εύκολη στην τοποθέτηση, αποδοτική και αθόρυβη.

Scythe Ashura | Skroutz.gr

και το ριβιουδάκι της από τον crmaris:

http://www.thelab.gr/heatsinks-coolers-watercooling-reviews/scythe-ashura-126047.html

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.